שיחת היום | "סלמן פחר אל-דין, לפלישה יש משמעות היסטורית?"

אלי אשכנזי
שיחת היום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי
שיחת היום

סלמן פחר אל-דין, בן 57 ממג'דל שמס, הוא עובד ארגון זכויות אדם בשם "אל-מרסד" ("תצפית") הפועל במקום.

שלשום, לאחר כניסת הצעירים הפלסטינים ליישובו, מגבול סוריה, נראה שפחר אל-דין הפך להיות המקשר להנהגת המסתננים והבטיח להם לשמור על שלומם.

באירוע לציון יום הנכבה ביישובו, שבו נהרגו ארבעה מהמסתננים הפלסטינים, הוא רואה יום היסטורי בעל השפעות ארוכות טווח לעתיד לבוא.

מה התחושה בכפר, יום אחרי, לאחר שהספקת כבר לעבד את מאורעות יום אתמול?

"היום זה היום שאחרי. האירוע הפך לשיחת היום וכנראה יישאר כזה עוד כמה ימים, אם כי מבחינת התושבים יש חזרה לשגרת היום-יום. כל אחד חזר לעבודתו - למטע, למוסך, לכל מקום בו עובדים ומתפרנסים.

אותי עדיין מלווה היום גם צער על מותם של שניים מהצעירים ופציעתם של עשרות. הירי לעברם היה דבר מיותר. זו היתה ברוטליות שאין לה כל תכלית, כנראה זו שגרת חייהם של החיילים.

לדעתי, לא היה שום צורך בירי ובהמשך הצבא הבין זאת כנראה ונהג כשורה, אבל מלכתחילה היה צריך לנהוג כך ואפשר היה לחסוך את המוות".

מה תהיה השפעת הארוע הזה על חייהם של תושבי מג'דל שמס?

"היום הזה כאילו החזיר את כל גלגל ההיסטוריה לאחור, ל-1948.

אני זוכר את הכפר מלא אז בפליטים שגורשו מבתיהם, כשהם הולכים בכיוון ההפוך, לכיוון ממנו באו בניהם ונכדיהם אתמול. אני ממש יכול לשמוע את משק כנפי ההיסטוריה.

עבורי זה מאורע גדול, בעיקר נוכח העובדה שהארגון שלנו עובד עם ארגון שבראשו עומד הד"ר מרטין לותר קינג ה-3, בנו של מרטין לותר קינג. הקשר הזה מחזק אצלנו את הרצון לעביר את המאבק לפאזה לא אלימה. זה יוצר מאבק צודק למען עתיד טוב יותר. אי אפשר להמשיך ולהתכתש פה לנצח, אחרת ניכחד כמו שנכחדו הדינוזאורים. יש על האדמה כאן מקום לכולם, הרי יש כאן יותר מקום מאשר בסינגפור. אני אומר לישראלים - לגזענות ולקולוניאליזם אין יותר מקום".

הופתעת ממה שקרה כאן?

"היתה בכך בהחלט הפתעה ועם זאת כשראיתי את הצעירים הולכים לעבר הגדר, הרגשתי גם פחד, נוכח העובדה כי הם צעדו על שדה מוקשים. ממש עמדתי ממול וצפיתי בהמונים צועדים לעבר מג'דל שמס וחשששתי לשלומם.

תבין, לפני שלושה חודשים בני נהרג בתאונת דרכים ולא רציתי לראות ילד עולה על מוקש ונהרג. מאד פחדתי. אם היו שואלים אותי לפני כן, לא הייתי רוצה שיעברו את הגדר, מתוך חשש לשלומם.

בסוף הם הצליחו לעבור כפי שאנחנו ראינו, אבל אני משוכנע שמותם של השניים שנהרגו לא היה שווה את זה. שתי משפחות נוספות נוספו למשפחת השכול.

המחזה שראיתי הדהים אותי וממש העלה דמעות בעיניי. התגלגלו לי בראש תמונות של פליטים שעוזבים את בתיהם. הצעירים שבאו הנה הם דור שלישי של פליטים שמבקשים לחזור לבתיהם.

אני ראיתי כאן ילדים בני 12 שנים, זה דבר מדהים, זה ממש מעורר את כל ההיסטוריה ואת התודעה שיש לכל אדם בקשר למושג של 'פליטים'.

בישראל מטופלים אצל פסיכולוגים אנשים שפונו מרצועת עזה, אולי תנסו להבין את הטראומה של הפליטים הפלסטינים? תראו, הצעירים לא שכחו את החוויה של הוריהם וסביהם".

בסופו של דבר חיילי צה"ל שמרו על איפוק, האם אתה מעריך את ההחלטה הזאת?

"בתחילה הם ירו בצורה מסיבית, אבל אחר כך הורידו את גובה הלהבות, ולמזלנו ולמזלם עזרו למצוא את שביל הזהב. בסוף נמצא מוצא סביר ודאגנו לחזרתם של הצעירים לסוריה דרך הגדר, מוצא שהצבא הסכים לו.

הצבא לא ידע איך לבלוע את הסיפור הזה, הרי בעבר הם הצליחו לעצור בודדים שניסו לעבור את הגדר. כנראה שאירועי תוניסיה ומצרים השפיעו על מה שקרה אתמול.

זה גם אירוע משחרר קיטור ואירוע שהתרחש על רקע אווירה אחרת, זה עידן חדש. אם נפתח את רעיון האי-אלימות והדמוקרטיה נבין שזהו הפתרון הטוב והנכון".

בישראל עולות טענות כי האירוע הוא יוזמה של השלטון הסורי, אתה מסכים לטענה?

"זה ציני מדי לחשוב כך.

יכול להיות שזה לא נעלם מעיניהם של הסורים, אבל צריך להבין שאירועי יום הנכבה תוכננו במשך כמה חודשים בכל מיני מקומות בעולם, כמו שקורה מדי שנה. ההבדל השנה היה שזה היה עממי יותר והתפשט מהר יותר.

לאירועים בסוריה ודאי היתה השפעה על מה שקרה כאן, זה מעין תרגום של אותם אירועים".

אתה חושב שהמקרה ישפיע על ענף התיירות במג'דל שמס?

"ראשית, צריך להבין שענף התיירות הוא לא הענף המרכזי כאן. אתר החרמון הוא המרוויח הגדול באזור.

לגבי פגיעה אפשרית - אני לא חושב שתהיה פגיעה כזאת, כי לאף אחד אין מה לחשוש, אין כאן מלחמה.

תמיד יש פחדים ודעות קדומות, אבל אפשר לטפל בכל דבר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ