פרשנות: בנימין נתניהו, יונה בעור של נץ

הנאום היה רק הקדימון שלפני החימום שלפני הדבר האמיתי - הפגישה עם אובמה. שם נתניהו כבר יצטרך לעבוד קשה יותר

יוסי ורטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי ורטר

לקראת תום נאומה שהיה נסער מהרגיל, עשתה ציפי לבני הפסקה למשך שניות ארוכות, ונאנחה. אנחה עמוקה. אנחה שביטאה ייאוש, פסימיות, אולי חוסר אונים. כמו אם שמבינה שמהבן הסורר הזה שלה (להלן: ראש הממשלה) כבר לא ייצא שום דבר טוב. נתניהו ושריו, ליד שולחן הממשלה במליאת הכנסת, פרצו בצחוק גדול. באנחה של לבני הם זיהו דווקא ביטוי לייאוש עצמי. לכך שהיא הפנימה, כי ימיה כראש האופוזיציה אינם עומדים להסתיים בקרוב. כי ארוכה וקשה היא דרכה, לשולחן הממשלה.

ממשלת נתניהו היתה יציבה לפני נאומו אמש ונשארה יציבה גם לאחריו. זאת למרות שראש הממשלה הציג, בפעם הראשונה, מפת עקרונות טריטוריאליים: הוא דיבר על שמירת גושי ההתיישבות בידי ישראל, כלומר, חזרה לגבולות 67', בתיקונים קלים. בנוסף, הוא הצהיר כי ישראל תשמור על "נוכחות צבאית" לאורך נהר הירדן. לאו דווקא על ריבונות. בכך, הוא אימץ את נוסחת דן מרידור, ואת עמדותיו של אהוד ברק, שני סגניו משמאל שדוחקים בו כבר שנתיים להשמיע אמירות מעין אלו.

זה היה ללא ספק הנאום היוני ביותר של נתניהו בקדנציה הזו. יותר מנאום בר-אילן שנישא לפני שנתיים. אולם הוא לווה בשלל מניירות ימניות, באמירות תוקפניות ופסימיות ובשפת גוף לוחמנית. זו הייתה יונה בעור של נץ. ולא צריך להיות מומחה לבעלי כנף, כדי להבין שיונה בעור של נץ היא לא יונה, והיא בטח לא תגיע רחוק. מה גם שמושג כמו "גושי היישובים" הוא אולי צעד גדול עבור בנימין נתניהו, אבל בזירה הבינלאומית מדובר במטבע לשון ישן נושן שכבר למעלה מעשור נודד בין חדרי המשא ומתן הישראלי-פלסטיני. אף מנהיג בארה"ב או באירופה לא יתעלף מהתרגשות כשישמע מנתניהו על נכונותו לוותר על התנחלויות מבודדות. ספק אם יאמינו לו, אפילו בנקודה הזו.

כדי להמתיק לעצמו את הגלולה, בחר נתניהו לבשר לכנסת כי "רוב הציבור" תומך בעקרונות אלה ובכמה נוספים (כמו מדינה פלסטינית מפורזת, הכרה בישראל כמדינת הלאום היהודי וירושלים מאוחדת).

כנראה שערב נאומו, נאומיו, בשבוע הקרוב, הוא שיגר את איש הסקרים שלו אל השטח, לברר לאן נושבת הרוח. על הממצאים שהעלה בחכתו הוא דיווח אמש לאומה ולנבחריה. הוא התעטף בהם כמו בשמיכה חמה ביום חורף קר.

נאומו של נתניהו בכנסת, היה הקדימון שלפני החימום (נאומו בכנס השדולה הפרו ישראלית בוושינגטון בתחילת השבוע הבא) שלפני הדבר האמיתי - הפגישה עם הנשיא אובמה והנאום בשני בתי הנבחרים. את הסחורה שהוא מכר אמש לפרלמנט הישראלי, יהיה עליו לעטוף באריזה חדשה ונוצצת יותר. אולי גם לצקת בה תוכן חדש, נועז יותר, פורץ דרך.

אחד מבכירי שריו של נתניהו, דווקא מן האגף הימני, אמר אמש בביטול: "אל דאגה, לא יהיה כלום. כל הנאום שלו לא נועד אלא ליצור אווירה טובה יותר בארה"ב, ערב הביקור. בסוף, אלה מאבקים על דעת הקהל". כשנשאל השר מה הוא ממליץ לנתניהו לעשות, הוא השיב, כמאמר הפרסומת: "לקחת פסק זמן".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ