ישראל תאשר סלילת כביש לעיר הפלסטינית החדשה

לקראת ביקור ראש הממשלה בוושינגטון

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

לאחר כשנה וחצי של דיונים, הורה בימים האחרונים הדרג המדיני למינהל האזרחי לאשר את סלילת הכביש לעיר הפלסטינית החדשה רוואבי. זאת, כמחווה לרשות הפלסטינית לקראת נסיעתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מחר לוושינגטון.

נושא סלילת הכביש לעיר הפלסטינית עלה בשיחות רבות בין בכירים ישראלים ופלסטינים העיר, פרויקט הדגל של הרשות, נבנית בימים אלה בשטח A בשומרון, אך כביש הגישה אליה עובר בשטח C.

הנפקת אישורי בנייה לכביש כרוכה בתהליך ארוך, ממושך, שהמתנחלים מבקשים לסכלו בשורה של התנגדויות - חלקן עניינות - והיתה עלול לקחת שנים רבות. בשל כך, ביקשו ברשות להעביר את הכביש לשטח B או A, מה שיאפשר להם חופש פעולה. בצה"ל אמרו כי אין משמעות ביטחונית למיקום הכביש בשטח A.

כעת מתברר כי נמצא פתרון שיאפשר את סלילת הכביש. לקראת ישיבת מועצת התכנון העליונה ביהודה ושומרון (הגוף המוסמך לאשר כל דבר בענייני תכנון באיו"ש), הצפויה להתקיים היום, הוכנס לפתע סעיף על שינוי בתקנון סלילת הכביש. מאחורי הסעיף התמים מסתתר הפטנט הבא: הכביש יוגדר כדרך זמנית, וכך ניתן יהיה לסלול אותו גם ללא אישורי בנייה. הדבר יהיה כרוך רק באישור של מומחה בטיחות ובעלי הקרקע - יזמי רוואבי.

הסעיף נוסח כך שלא יאפשר למתנחלים להתחיל לפרוץ כבישים בגדה, כיוון שהוא דורש את הסכמת בעל הקרקע. מעטים הישראלים שיש להם קרקע בשטחי יהודה ושומרון וההנחה היא שהם לא ירצו לבזבז אותה על סלילת כביש. בצורה כזו, הכביש לרוואבי יוגדר ככביש זמני, בעלי הקרקע ימסרו את הסכמתם, והכל יבוא על מקומו בשלום - עוד לפני פגישת ראש הממשלה עם אובמה. במינהל האזרחי לא הגיבו לידיעה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ