אמיר אורן | אהוד ברק בעירבון מוגבל

מי ישגיח על השומר

אמיר אורן
אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר אורן
אמיר אורן

הנה ממצא חמור, שלא מופיע בדו"ח מבקר המדינה, אלא בחקירות פנימיות קודמות של צה"ל: הורי נערים שעמדו להתגייס לשירות חובה שילמו לסגן-אלוף בועז הרפז, בשני מקרים לפחות, אלפי שקלים כדי שבניהם יוצבו בחיל המודיעין. פרקליטו של הרפז, עו"ד ירון קוסטליץ, נשאל על כך השבוע והשיב בהתנצלות: כמו בעניינים אחרים המיוחסים למרשו, אין לו מושג - וחומר החקירה נגד הרפז טרם נמסר לו.

המעשה בהורים שקנו לבניהם שירות באמ"ן נודע, בין השאר, לוועדה שהתמנתה לפי דרישת שר הביטחון אהוד ברק, כדי לבדוק כיצד עשה הרפז במערכת הביטחון כבתוך שלו. יו"ר הוועדה היה תת-אלוף במילואים שמואל צוקר, מפקד קרבי ותיק שיתמנה בקרוב לראש מינהל ההרכשה (מנה"ר) במשרד הביטחון, וחבריה היו אלוף-מישנה במילואים יוסי דסקל ורואה החשבון יהודה בר-לב, שניהם מיוצאי אמ"ן. השלושה הזדעזעו למראה עומק ההפקרות במערך המבצעים המיוחדים (מ"מ) באמ"ן: למרות המידע על סדרת ההסתבכויות של הרפז, לא נמצא מי שישגיח על שיטות ההצטיידות החשאית באמצעים הנחוצים לפעילות המודיעינית - רכש המכונה "לבן", אף שהוא בעצם שחור.

למרות הפיתוי להתמקד במקרהו המיוחד של הרפז, שעדיין לא הגיע לכדי השימוע שהובטח לו לקראת החלטה סופית אם יועמד לדין, ושמבקר המדינה מתלבט - שמא יפגע באיסור ה"סוב יודיצה" - איך לפרסם את הדו"ח שתחילתו בו אך שהתרחב למעלה והצידה, הבעיה שנחשפה היא מערכתית. היא לא באה לעולם עם הרפז ולא יצאה ממנו עם חשיפתו. מתברר שיש ארגון-בתוך-ארגון-בתוך-ארגון, מערך המ"מ, שהכל התרשלו בהשגחה עליו ואיש מבחוץ אינו שולט בו. לא ראש אמ"ן, תפקיד שאחד הבולטים בממלאיו היה האלוף ברק. לא הרמטכ"ל, תפקיד שאחד הבולטים בממלאיו היה רב-אלוף ברק. לא שר הביטחון, תפקיד שברק ממלא זו הפעם השנייה, חמש שנים בסך הכל. ולא ראש הממשלה, תפקיד שברק היה מהפחות בולטים בממלאיו.

כספי המוסד והשב"כ מפוקחים ומבוקרים. לא המ"מ; ושם גם אין נבדקים בפוליגרף, לגילוי מעילות באמון ולהרתעה עתידית. על רקע זה, ספג אתמול ברק מהלומה קשה, ששום חיוך עולץ לא יטשטש. ברק קיווה להצמיד את הרפז לרמטכ"ל לשעבר, גבי אשכנזי. הוא גם האשים את אשכנזי בהתנהגות "בלתי אתית, בלתי נורמטיבית ובלתי מקצועית". כלל לא ברור עדיין אם אשכנזי ייצא רע יותר מברק מדו"ח המבקר; מסתמן שייאמרו עליו דברים שלא ינעמו לו, בעניין שיקול דעתו ונכונותו לקיים קשר עם מפוקפק-מוכח כהרפז.

אבל לפי מצב הדברים כחודשיים וחצי לפני המועד המתוכנן לפרסום הדו"ח, אשכנזי ינוקה מהטענה שהיה שותפו הפעיל של הרפז, בתככיו ובעסקיו. ברק, לעומתו, כורע עכשיו תחת דו"ח נוסף של לינדנשטראוס, שאין לזלזל במובן האתי, הנורמטיבי והמקצועי, במונחי ברק, של דבריו בפרשת החברות, הבנות והחברות-הבנות. המבקר קובע, למעשה, בסיכום בדיקתו, כי ברק לא הגיע ל"רף התנהגותי גבוה ומשמעותי" והותיר "ספק באשר לתקינות פעולתו". במונעו מהמבקר את מלוא המידע ובהימנעו מהגשת כל הבקשות הנחוצות, לא עמד ברק "בנורמות הציבוריות המצופות" ממנו. זה אינו מגיע לכדי כתב אישום, אבל זה רחוק עוד יותר מלהיות העיטור השישי על חזהו של ברק.

שש שנים וחצי, בין הבחירות לכנסת ב-2001 לבחירות לראשות העבודה ב-2007, היה ברק לתאגיד, אהוד ברק בע"מ - שם מסחרי שכדי לבחור בו צריך להיות אטום לרתיעה הציבורית שהוא עלול לעורר, ועוד במפלגה המתקראת "עבודה". מבנה מפותל ומשורשר, שהמבקר נזקק להסביר, בתרשים הזרימה שלו, שא' וב' הם אנשים, אף שא' אינו בהכרח אהוד וב' - לאו דווקא ברק.

בחודשים האמורים של 2007 לא היה תיאום בין שני המחוגים בשעון של ברק. הוא נחפז כדי להשתהות. אצה לו הדרך לסלק את עמיר פרץ ממשרד הביטחון, בתוך ימים, פן יעזו פרץ ואהוד אולמרט להפציץ את הכור הגרעיני הסורי לפני כניסתו לתפקיד. לכן סודרו ענייניו הפרטיים בזריזות שסתרה, לדעת המבקר, את התכלית המהותית של חובותיו, ערב צירופו המובטח לממשלה; אך מרגע שהיה לשר הביטחון, וקיווה שאולמרט יורחק מראשות הממשלה באדיבות הדו"ח המלא של ועדת וינוגרד, נמצא לו די והותר זמן, מצדו - עוד כמה וכמה חודשים. הכור הותקף, לבסוף, בתחילת ספטמבר, וברק נשאר עם סבך ענייני אהוד ברק בע"מ.

זה קצת מזכיר את פרשת עמותות ברק, בבחירות 1999, כאשר ברק היה מצויד בפתק שניפק לתומו היועץ המשפטי לממשלה אליקים רובינשטיין, בתשובה לשאלה על מועמד אחר, בנימין נתניהו (וגם בשתיקתו של בוז'י הרצוג, שלולא היא היתה המשטרה ממליצה על הגשת כתב אישום). ברק מכוסה; אבל זה כיסוי החושף ערווה במקום להסתיר אותה. ברק אוהב להשתמש בדימוי של המנתח המעולה, שהמנותח אינו מוכרח לחבב - די לו בכך שיציל את חייו. משל משונה: רופאים רבים יצאו בשנים האחרונות מבתי המשפט עם הרשעות בשוחד ובעבירות אחרות. חמור מכל, שלא ברק ולא נתניהו, שותפו להובלת הממשלה מי יודע לאן, אינם מבינים שהתנהגותם לאורך שנים, בסמוך לגדר הגבול של האישום הפלילי, אינה מספקת להנהגת מדינה וצבא לקראת משבר. הרי בספטמבר, או בכל חודש אחר, יהיה כאן עימות גדול - אם לא עם הפלסטינים ועם האמריקאים, לפי קו נתניהו, עם מקצת הישראלים-פנימה, לפי הקו המוצהר (אך שאינו ממומש) של ברק.

יהיה שסע חברתי, אזרחים וחיילים יתבעו לדעת על מה נלחמים ולמען מה נהרגים, ותידרש מנהיגות נקייה, מוסרית, מופתית - לא אהוד ברק בע"מ ולא תעשיות תעופה ומלונאות בנימין ושרה נתניהו. מי שמתיימר לקרוא "אחריי" צריך להיזהר, שמא ישאלו אותו לאן - לחדרים של אלפי דולרים ללילה, לשרשור מיליונים, לאבק של ניגוד עניינים שמטאטא זריז מחה בטרם הפללה. מה תהיה קריאת הקרב שלהם - "דם, יזע ומעות, הרבה מעות?"

ומאחר שכך, לא ברור ממה בדיוק פוחדת ציפי לבני: מדוע אינה יוצאת בחריפות נגד הצעת החוק של חברת מפלגתה רונית תירוש, לאסור חקירות פליליות נגד ראש ממשלה מכהן? מה היא חוששת שיתגלה, אם תגיע לראשות הממשלה? מבעד לפרצה זו, יעלו ויבואו גם איסורי חקירות נגד שרי ביטחון, ושרי חוץ, ושאר חברי הממשלה, וחברי הכנסת; ולקינוח, גם בדיקות של מבקר המדינה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ