עוזי ארד, איש אמונו של נתניהו, השליח למשימות מיוחדות

"איש מקצוע מבריק, יחסי אנוש גרועים"

הארץ
כתב ""
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
כתב ""

עוזי ארד נחשב לאורך שנים לאיש אמונו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, ליועצו לעניינים ביטחוניים ואסטרטגים ולמקורבו. ארד נחשב לאיש מקצוע מבריק, אך גם בעל יחסי אנוש גרועים ואופי שנוי במחלוקת.

מיד לאחר פרישתו, ביקש נתניהו למנות את יועצו הבכיר לתפקיד השגריר בבריטניה. ואולם, שר החוץ, אביגדור ליברמן, סירב לקבל את התכתיב והבהיר כי הוא מעדיף למנות איש מקצוע מקרב הסגל הדיפלומטי במשרד החוץ, על פניו.

ההיכרות בין ארד לנתניהו החלה בתקופת כהונתו הראשונה כראש ממשלה. ארד, ראש אגף המחקר במוסד, פרש מתפקידו ומונה לשמש כיועצו המדיני של נתניהו.

קודם לכן מילא ארד שורה ארוכה של תפקידים מרכזיים במערך הביון של ישראל, בארץ ובעולם. עם כניסתו ללשכת נתניהו, התהדקו יחסי האמון בין השניים, חרף הדימוי הבעייתי שדבק בארד.

לפני שנכנס לתפקידו כיועץ לביטחון לאומי וכראש המטה לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה, שימש ארד בתפקיד ראש המכון למדיניות ואסטרטגיה, במרכז הבינתחומי הרצליה.

בנוסף לכך, ארד ייסד ושימש כיו"ר סדרת "כנסי הרצליה" על מאזן החוסן והביטחון הלאומי והצליח להפוך את הכנסים הללו לבמה יוקרתית אליה התייצבה הצמרת הפוליטית והביטחונית כדי לשטוח את תפיסת עולמה. בשנים שקדמו לכניסתו ללשכת ראש הממשלה, הוא שימש במקביל גם כיועץ לוועדת החוץ והביטחון של הכנסת.

ארד היה חבר צוות במכון הדסון בניו יורק ועמית מחקר במרכז ללימודים אסטרטגיים באוניברסיטת תל אביב. הוא בעל תארי מוסמך ודוקטור ביחסים בינלאומיים מאוניברסיטת פרינסטון.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ