מצנע: הסכם פיוס בין החמאס לרשות אינו אסון

מציג לראשונה את מצעו המדיני

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

לראשונה מאז הכריז על מועמדותו על ראשות מפלגת העבודה הציג אתמול עמרם מצנע את מצעו המדיני בכנס שנערך באוניברסיטת חיפה. ההסדר המדיני שאליו מכוון מצנע כולל הכרה בגבולות 67' עם שינויים של בערך 4-6 אחוזים בהחלפת שטחים בתמורה להשארת גושי ההתיישבות.

לגבי ירושלים מציע מצנע לחלקה כך שהשכונות היהודיות ייוותרו בידי ריבונות מדינת ישראל והשכונות הערביות יועברו לריבונות מדינת פלסטין שתוקם, ובאגן הקדוש תהיה הסדרה בינלאומית וזכות השיבה של הפלסטינים תועבר למדינה החדשה שיקימו. מצנע התייחס לממשלת נתניהו וכינה אותה "נכנעת ללחצים".

"אין אמון בממשלת ישראל שהיא באמת מתכוונת למה שהיא אומרת. אי אפשר ליצור אמון באמצעות סיסמאות והצהרות תוך עמידה בבמות בוושינגטון ולהצהיר הצהרות כששום דבר לא קורה. אובדן האמון הביא לכך שהפלסטינים הולכים לרעות בשדות האו"ם כדי לקבל מהם את המדינה שהם רוצים להקים והעולם מאבד את האהדה לישראל. ידידינו הטובים ביותר שמים סימן שאלה מאוד גדול לאן ישראל הולכת", אמר.

"ממשלת נתניהו נכנעת ללחץ והשבוע הוכיחה זאת כשהחליטה כן להעביר מאות מיליוני שקלים לרשות הפלסטינית. ממשלות ישראל לדורותיהן תמיד הצהירו שהן לא נכנעות ללחץ, אבל קיבלו החלטה מתוך לחץ. כך היציאה מסיני, היציאה מלבנון וסיום האינתיפאדה הראשונה. כל אלה פוגעים בביטחון על ידי אובדן ההרתעה של ישראל", הוסיף מצנע.

לדבריו, על ישראל להקפיא את הבנייה בהתנחלויות ולהסיר את המחסומים בעזה. לעניין הסכם הפיוס בין הרשות הפלסטינית לחמאס, אמר מצנע כי ההסכם איננו אסון. "כולם נבהלים מהסכם הפיוס, שאמנם נחתם, אבל אני לא רואה אותו מתממש במלואו. הסכם הפיוס הוא לא אסון, יש בו המון יתרונות. עד היום כשדיברו על המשא ומתן מול הרשות ידענו שהרשות לא תוכל לשים את עזה על השולחן, ועכשיו היא כן יכולה לשים. הרשות תביא איתה את הארגונים הקיצונים אבל היא תנהיג, ולהערכתי סלאם פיאד יישאר ראש ממשלה. גם בישראל יש ארגונים קיצונים, אמנם לא טרוריסטים, אבל יש ממשלה ואיתה דנים".

מצנע מציע לחוקק את חוק הפינוי-פיצוי שהיה מקובל בתקופת ההתנתקות. לדבריו, החוק יצמצם את היקף ההתנחלויות בכך שיאפשר לתושבים ביהודה ושומרון להתפנות מרצון ולקבל על כך פיצוי. מצנע סירב להתייחס להתבטאות של ראש המוסד לשעבר, מאיר דגן, לפיה תקיפה באיראן היא רעיון מטופש, ואמר כי "ישראל לא צריכה להיכנס לנישת איראן ועליה להתייחס לאיום האיראני כאיום על שלום העולם ולתת לעולם להתמודד עם החימוש הגרעיני שלה".

כמו כן התייחס למהפכות במזרח התיכון ואמר כי לגבי סוריה, "ישראל צריכה להמתין ולראות איזה סוריה תהיה בסוף הדרך. עם מצרים יש לנו אינטרס עליון לשמירה על הסכם השלום ויש הישגים, למרות שהשלום הוא צונן וקר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ