תומאס פרידמן: טיפשי לתת לנתניהו לנאום בקונגרס

הפרשן הבכיר תוקף בניו יורק טיימס את בזבוז הזמן של ראש הממשלה. "הארץ" מגיש לכם את המאמר

ניו יורק טיימס
תומאס פרידמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
תומאס פרידמן

בימים אלה קריאת הכותרות שמקורן במזרח התיכון גורמת להרגשה שמדובר באזור שבו הכל מתחיל להתפרק. נוצרים ומוסלמים מתעמתים במצרים, סוריה מנסה לדכא את מהפיכת הדמוקרטיה ופלסטינים עוברים את הגדר וחודרים לישראל.

בשעה כזאת, על הנשיא אובמה להפגין החלטיות דומה לזו שהפגין במרדף אחר אוסמה בן לאדן. הקבלה שימושית לימים אלה מגיעה ממדע האקלים, ולפיה "בהתחשב בשינויים שכבר הוכנסו לתבשיל העתיד שלנו, הדבר הטוב ביותר שאנו יכולים לעשות כעת הוא להסתדר עם מה שהוא בלתי נמנע, ולהימנע ממה שאי אפשר להסתדר אתו.

במונחי המזרח התיכון, מה ש"אי אפשר להסתדר אתו" ושעלינו להימנע ממנו, היא מלחמה נוספת בין ישראל וכל אחת משכנותיה. "הבלתי נמנע" שעלינו להסתדר אתו הוא הטיפול במה שעומד להיות ללא ספק עולם ערבי לא יציב שיושב על מאגרי הנפט הגדולים בעולם. האסטרטגיה שאנו זקוקים לה היא מדיניות שלום רצינית משולבת במדיניות אנרגיה רצינית.

אירוע הגבול במג'דל שאמס, השבוע. אזור שמתחיל להתפרק. תצלום: ירון קמינסקי

ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו תוהה תמיד מדוע ארצו מאבדת תמיכה, ולמה מצפה העולם ממדינה זעירה מוקפת אויבים. איני יכול לדבר בשם העולם, אבל אני יכול לדבר בשם עצמי. אין לי מושג אם יש לישראל פרטנר פלסטיני או סורי להסכם שלום בטוח שתוכל לחיות אתו, אבל אני יודע שעם עולם ערבי דמוקרטי ופופוליסטי יותר בעתיד, ועם ישראל המתמודדת בצפי של מיעוט יהודי שישלוט דרך קבע ברוב ערבי בישראל ובגדה המערבית - דבר שישווה את ישראל לדרום אפריקה בימי האפרטהייד - על ישראל לנצל כל גרם של יצירתיות במטרה למצוא דרכים כדי להעביר בבטחה את הגדה המערבית לרשות המדינה הפלסטינית.

אני חוזר ואומר. ייתכן שזה לא יהיה אפשרי. אבל נתניהו לא ניצל את שהותו בתפקיד כדי להפעיל יצירתיות ישראלית ולמצוא דרך לסגור עיסקה כזאת. הוא העביר את זמנו בנסיונות להימנע ממנה. כולם יודעים זאת. לא עבדו על אף אחד.

ישראל נמצאת במצב מסוכן. בפעם הראשונה בתולדותיה, יחסיה עם שלוש המעצמות האזוריות - טורקיה, איראן ומצרים - גרועים. בנוסף, התמיכה האירופית בה נשחקת. אמריקה היא ידידתה היחידה של ישראל כיום. מגמות אלה אינן רק באשמת ישראל, במיוחד לא במקרה של איראן, אולם ישראל לא תשפר את קשריה עם מצרים, טורקיה ואירופה ללא מאמץ משמעותי יותר שיוביל ליציאה בטוחה מהגדה המערבית.

נתניהו יזכה להתייחסות רצינית יותר רק אם יסכן הון פוליטי וממש יפתיע אנשים. ביבי רומז כל הזמן על נכונותו לפשרות טריטוריאליות כואבות בנושא ההתנחלויות. בסדר. שים מפה על השולחן. בוא נראה על מה אתה מדבר. או מה בעניין פירוק ההתנחלויות הלא-חוקיות בגדה המערבית שנבנו בידי מתנחלים-מוקצים, בניגוד לרצון הממשלה. כל צעד יאלץ את מתנגדי ישראל להתייחס לביבי ברצינות ויפעיל לחץ על הפלסטינים, כדי שיפגינו רצינות דומה.

זה טיפשי, לתת לנתניהו לנאום בקונגרס של ארה"ב, כשלמעשה הוא אמור לנאום לפלסטינים ברחוב. וזה מטופש באותה המידה שהפלסטינים יכריזו על הקמת מדינה באו"ם, כאשר עליהם לשכנע בעצם את הישראלים בכך שההתקרבות בין חמאס לפתח היא לטובת האינטרס הביטחוני שלהם.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ