עוזי ארד הודח מתפקיד היועץ לביטחון לאומי בגלל הדלפה ביטחונית

רה"מ הורה בשנה שעברה לחקור את בכירי לשכתו בחשד להדלפת מידע לתקשורת. כעת מתברר שהיועץ לביטחון לאומי נמצא אחראי ואולץ להתפטר

תומר זרחין
עמוס הראל
השתתף בהכנת הכתבה:
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין
עמוס הראל
השתתף בהכנת הכתבה:

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, החליט להדיח מתפקידו את היועץ הקודם לביטחון לאומי, ד"ר עוזי ארד, לפני כמה חודשים משום שארד נתפס בהדלפה ביטחונית חמורה. פרטי הפרשה מתבררים כעת באיחור, לאחר שבעבר הוצגה ההדחה כהתפטרות של ארד. לשכת נתניהו סירבה להגיב ישירות לדברים.

פרשת ההדלפה החלה בקיץ 2010. פרסום של מידע מסווג באחד מכלי התקשורת הישראליים, עורר את זעמו של נתניהו שהנחה את השב"כ לחקור ולאתר את המדליפים. רוב עובדי לשכתו הבכירים של נתניהו - ובהם ארד עצמו, שבעת כהונתו הטיף בעקביות לראש הממשלה לאתר מדליפים ולהענישם בחומרה - נחקרו ועברו בדיקת פוליגרף. הבדיקות הראשוניות ניקו מחשד את כל הנחקרים. בינואר אף הודיעה לשכת היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, כי ארד נוקה מחשד ההדלפה.

בינתיים, נמשכה בחשאי בדיקת השב"כ. מהבדיקה התברר כי ארד בכל זאת אחראי להדלפה, ככל הנראה בהערת אגב שלו בשיחת רקע עם עיתונאי שלא יועדה לפרסום. במערכת הביטחון אף הגיעו למסקנה כי ההדלפה גרמה נזק ביטחוני משמעותי.

זמן קצר אחר כך הודיע ארד על פרישה מתפקיד היועץ ונימק זאת בסיבות אישיות ובהן רצונו לשוב לעולם האקדמי.

נתניהו נפרד מארד תוך הבעת הוקרה פומבית לפועלו. בסביבת ראש הממשלה אף הועלה רעיון למנות את היועץ הפורש לתפקיד השגריר הישראלי בלונדון, אולם ההצעה סוכלה עקב התנגדותו של שר החוץ, אביגדור ליברמן.

על-פי דיווח בערוץ 10 הערב, מתברר כי נתניהו הוא שהחליט על סיום תפקידו של ארד, בשל ממצאי חקירת השב"כ. היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, שחומר החקירה בפרשה הועבר אליו, החליט שלא להעמיד את ארד לדין. זאת, משום שארד הביע נכונותו לפרוש מיידית ובשל ההנחה כי המידע דלף כתוצאה מפליטה פה שנעשתה בתום לב ולא כמהלך מכוון. ההסדר המקל עם ארד אושר והוא פרש מתפקידו.

"כמה שבועות לאחר סיכום חקירת ההדלפה הגיע מידע חדש"

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה כי חקירת השב"כ נעשתה לבקשת נתניהו ועסקה ב"חשד להדלפה של מידע רגיש בכמה סוגיות. החקירה התקיימה באישור היועץ המשפטי. במסגרת החקירה נחקרו שורה של אנשים בלשכת ראש הממשלה ובהם ראש המל"ל ארד. בתום החקירה נמצא כי ההדלפה לא בוצעה על ידי גורם מלשכת ראש הממשלה ובהתאם לכך הוצאה בינואר השנה הודעה (מטעם היועץ: ע"ה)".

לדברי המשרד, "הודעה זו היתה נכונה ומדויקת במלואה בהתאם לסיכום החקירה שהוצג על-ידי השב"כ ליועץ. כמה שבועות לאחר סיכום החקירה מסר השב"כ ליועץ כי הגיע מידע חדש בנושא. המידע הוצג ליועץ, שאישר את חידוש החקירה. בסיומה, נטל מר ארד את האחריות על השתלשלות האירועים שהובילה לפרסום, למרות שהכחיש הדלפה, ודאי הדלפה מכוונת של הדברים. בהמשך לכך הודיע מר ארד על פרישתו מהתפקיד".

"בנסיבות אלו וכפי שאירע גם בעבר במקרים דומים אשר מטעמים מובנים אין בידינו לפרטם, סבר היועץ המשפטי בתיאום עם השב"כ כי אין מקום לטיפול בנושא זה באפיק הפלילי".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ