נספח צה"ל ברוסיה, אל"מ ואדים ליידרמן, גורש בשל חשד לריגול - ונחקר בארץ בחשד למגע עם סוכן זר

אל"מ ואדים ליידרמן נעצר בזמן פגישה שקיים במוסקווה, נחקר וגורש. לאחר שובו לישראל הוא נחקר בשב"כ בחשד לריגול נגד ישראל ונוקה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שירותי הביטחון של רוסיה עצרו לפני שישה ימים את נספח צה"ל ברוסיה, אלוף משנה ואדים ליידרמן. המעצר בוצע תוך הפרה של חסינותו הדיפלומטית, במהלך פגישה שקיים במוסקווה. לאחר כמה שעות שבמהלכן נחקר, הוא שוחרר וגורש. כעבור יומיים שב ליידרמן לישראל.

בעת מעצרו נפגש ליידרמן עם אדם שהוא מכיר במסעדה במוסקווה. הרוסים האשימו אותו כי מפגש זה, כמו גם מפגשים קודמים שקיים במדינה, היו למעשה פעולות ריגול.

בימים האחרונים נחקר ליידרמן על ידי השב"כ, בשיתוף הצבא והממונה על הביטחון במערכת הביטחון (מלמ"ב), כדי לוודא שבכל מקרה לא עסק בפעילות ריגול או בפעילות מודיעינית ללא ידיעה או אישור של הממונים עליו. ל"הארץ" נודע כי בשב"כ הוא אף נחקר בחשד שבא במגע עם סוכן זר - כלומר ריגל נגד ישראל. החקירה ניקתה אותו מן החשדות.

ליידרמן ורמטכ"ל צבא רוסיה ניקולאי מקרוב, בביתן מכון הייצוא בסלון האווירי בפאריס. תצלום: אסף שילה / ישראל סאן

ליידרמן, יליד ברית המועצות, הוא דוקטור בתחום ההנדסה מהטכניון. הוא היה איש המערך הטכני בחיל האוויר ובילה כמה שנים בשליחות החיל בארצות הברית.

מעצרו וגירושו של ליידרמן התרחשו במהלך ביקור משלחת של ועדת החוץ הביטחון של הכנסת, בראשות יושב הראש, חבר הכנסת שאול מופז, ברוסיה. המשלחת נפגשה עם בכירים בדומא - בית הנבחרים של הפדרציה הרוסית - וכן עם נציגים בכירים בממשלת רוסיה, כולל ראש המועצה לביטחון לאומי בקרמלין. מקורות בישראל התקשו להסביר את הרקע למעצר והעריכו כי מקורו במאבקי כוח בין גורמי בטחון שונים ברוסיה.

הפרשה היתה ידועה לכמה כלי תקשורת, בהם "הארץ", אך היא נפסלה לפרסום על ידי הצנזורה הצבאית. לטענתה, הותר לפרסמה רק הערב (רביעי) משום שחקירתו של ליידרמן בידי גורמי החקירה בישראל הסתיימה.

מדובר צה"ל נמסר הערב כי "נספח צה"ל ונציג משרד הביטחון ברוסיה, קצין בדרגת אלוף-משנה, עוכב לחקירה בשבוע שעבר באופן מפתיע על ידי השלטונות הרוסים בטענה לריגול. שליחותו של הנספח במוסקבה אמורה היתה להסתיים בעוד כחודשיים. גורמי הביטחון בישראל ביצעו בדיקה מעמיקה ויסודית בה נמצא כי הטענות לריגול משוללות כל יסוד".

בשנות ה-90 הרוסים עצרו את נציג המוסד

אין זו הפעם הראשונה ששליחים בכירים של ישראל, בעיקר אנשי קהילת המודיעין ומערכת הביטחון, נעצרים בנסיבות מסתוריות ברוסיה, תוך כדי הפרת חסינותם הדיפלומטית. בראשית שנות ה-90 נעצר ברוסיה נציג המוסד, ראובן דינאל. דינאל נעצר בתחנת רכבת תחתית במוסקווה, לאחר שנפגש ושילם כסף עבור רכישת צילומי לוויין מחברה שהיתה שייכת למודיעין הצבאי (גה-רה-או). במהלך מעצרו התעלמו אנשי שירות הבטחון הרוסי (אף-אס-בה) מחסינותו הדיפלומטית, היכו אותו מכות נמרצות, העבירו אותו לתחנת משטרה לחקירה ולאחר מכן שיחררו אותו, הכריזו עליו כעל "פרסונה נון גראטה" (אישיות בלתי רצויה) והוא חזר לישראל. השלטונות הרוסים האשימו אותו בריגול וזאת למרות שישראל טענה שרכישת תצלומי הלוויין היתה על פי הדין מגורם רשתי.

יצויין כי בניגוד לדינאל, אלוף משנה ליידרמן לא הוכה בעת מעצרו ובחקירתו. גם אז סברו בישראל כי מעצרו נבע ממחלוקת ומאבקי כוח בין האף-אס-בה למודיעין הצבאי. מאוחר יותר היו גם כמה תקריות שבהן הצרו שלטונות רוסיה את צעדיהם של נציגי נתיב - לשכת הקשר - הגוף הממשלתי האחראי על הענקת אשרות עליה ליהודי רוסיה וחבר המדינות. קודם לכן, בתקופת ברית המועצות ראו באנשי נתיב שלוחים של המודיעין הישראלי. באחד המקרים אף נעצר נציג נתיב ברוסיה בטענה כי הוא מנהל פעולה חתרנית.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ