שיחת היום | "מנשה רז, מה פשר הצטרפותך לקדימה כעת?"

מזל מועלם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מזל מועלם

העיתונאי מנשה רז הודיע שלשום על הצטרפותו למפלגת קדימה וכוונתו להתמודד מטעמה לכנסת, והצטרף בכך לשורה של עיתונאים שחצו את הקווים בשנים האחרונות. במשך 35 שנה שימש רז במגוון תפקידים בכירים ברשות השידור ובהם עורך ומגיש "מבט" וכן הגיש בשנים האחרונות לאחר פרישתו מהרשות, את התוכנית "מסיבת עיתונאים" במסגרת חוזה מיוחד. אתמול הוזכר שמו בדו"ח הביקורת של מבקר המדינה על רשות השידור, ונטען כי הועסק ללא מכרז למרות קביעתה של היועצת המשפטית שהדבר אסור.

מנשה רז, מה פתאום פוליטיקה עכשיו, ולמה קדימה?

"בעבודה העיתונאית שלי נחשפתי לתחושות הקשות בציבור והחלטתי שאני רוצה לתרום את חלקי בשינוי המצב הקשה שאליו נקלעה מדינת ישראל. מבחינתי קדימה היא הכתובת הפוליטית שלי. בעיני קדימה זו הגשמה של מה שחשבתי עליו לפני הרבה שנים, שיום יבוא שמצביעי העבודה והליכוד יגיעו למסקנה שצריך לאחד כוחות כדי להוביל לשינוי. בשנים האחרונות הדברים הוחרפו, ועכשיו חייבים שינוי דרסטי כדי שכהונת נתניהו תופסק כמה שיותר מהר. בתקופה האחרונה היו לי עם ציפי לבני לא מעט שיחות. במהלך ההתלבטות היא היתה כתובת להתייעצות. גיליתי מנהיגה ישרת דרך ונקיית כפיים עם תובנות על איך לתקן את המציאות והרגשתי שאני מאוד מתחבר. באתי בשביל לעזור לציפי. אני רוצה להיות לפה לאלה שידם אינם משגת להעסיק לוביסטים. מושך אותי לעסוק במדיניות וביטחון ובעיקר הנושאים החברתיים. יש לי מה לתרום בתחומים האלה. להשמיע צעקה.

"היתה לי שיחה ארוכה ומרתקת גם עם שאול מופז. לא הכרתי אותו באופן עמוק קודם ואני מוכרח לומר שהוא אחד האנשים שלא מפסיקים לחשוב איך מחלצים את מדינת ישראל מהבוץ שנקלעה אליו".

התייעצת גם עם חברך הטוב דן חלוץ שהצטרף גם הוא לקדימה לפני כמה חודשים?

"לחברות עם דני יש לא מעט השפעה. בין דני וביני יש שיחות ארוכות. הוא השפיע עלי ואני השפעתי עליו בדרכי. דיברתי עם עוד כמה דמויות מרכזיות מקדימה במהלך ההתלבטות ואני חייב להחמיא להן ששמרו על העניין בדיסקרטיות. עניין אותי לשמוע איך הם מגיבים. קיבלתי תגובות מצוינות שמאוד השפיעו עלי".

שלי יחימוביץ', דניאל בן סימון, ניצן הורוביץ, אורי אורבך ועכשיו אתה. אי אפשר להשפיע באמצעות מקצוע העיתונות?

"עיתונאים בעצם מהותם הם אנשים מאוד דעתניים שמתבקשת מהם הרבה רגישות למה שקורה מסביבם, ואין לי ספק שחלק מהקולגות שלנו רוצים להפוך משואלי השאלות לאלה שעושים, וזה תהליך בריא וחשוב. לפחות בסיבוב האחרון העיתונאים שעברו הם הצלחה גדולה, הם בולטים בכנסת וזה לא מפתיע".

כעיתונאי בערוץ מרכזי ובתפקידים בכירים לא הצלחת השפיע?

"כעיתונאי הרגשתי לא מעט פעמים מתוסכל. היו מקרים של תסכול עמוק כשהיה נדמה לי שאני עושה דבר שירעיד את אמות הסיפים ולמחרת התברר שלא ראו ולא התייחסו. זה הטריף את דעתי".

בתוכנית "מסיבת העיתונאים" שהגשת בערוץ הראשון בשנים האחרונות ראיינת בעיקר פוליטיקאים. אתה לא רואה בכך בעייתיות?

"לחלוטין לא. גזרתי על עצמי שבעה חודשי צינון למרות שלא הייתי צריך. היושר המקצועי שלי הוא דבר שאי אפשר לערער עליו, לא השתמשתי בעבודה העיתונאית כדי לקדם את ענייני. עשיתי את עבודתי בהגינות וביושר מוחלט. את ציפי לבני ראיינתי לצערי הרב לא הרבה פעמים כי היא לא אוהבת להופיע בערוץ 1".

זו לא הפעם הראשונה שאתה חוצה את הקווים. ב-1999 עזבת את העיתונות והיית ראש מערך התקשורת של מפלגת המרכז. גם אז חשבת שתשפיע ובסוף חזרת לעיתונות.

"זה נכון. אבל אז נחשף בפניי עולם שאני מנסה לשכוח. במפלגת המרכז היו כמה אנשים מצוינים אבל היו כמה שלא בדיוק התחברתי אליהם ומצאתי עצמי בתוך שטח אש. היום אני אולי פחות רגיש לעניין הזה, ולפחות לפי קבלת הפנים בקדימה התחושה טובה. גיליתי מפלגה אמיתית שיש בה גם צדדים של הגינות ויושר".

היית כתב פוליטי, אתה מכיר את הפוליטיקה מקרוב, ונראה לי שכבר עשית את הטעות הפוליטית הראשונה: מי מודיע על הצטרפות למפלגה כשעדיין אין תאריך בחירות. לא תישכח עד אז?

"יכול להיות. אבל העיתוי הזה נועד לתת לי הרבה זמן לעבוד. להיפגש עם הרבה אנשים, להסתובב בשטח, לעשות דברים כדי לצאת במקום טוב בפריימריז. אם שרפתי את עצמי אשא בתוצאות. אבל לא בטוח שאת צודקת כפי שלא בטוח שאני צודק".

דווקא ביום שהודעת על הצטרפות לקדימה אתה מוזכר ולא לחיוב בדו"ח מבקר המדינה.

"הם נתנו לי לקרוא את הטענות מראש כדי שאגיב. הטענה שהועסקתי שלא על פי הנהלים ב'מסיבת עיתונאים' היא טענה מופרכת, כי מי שדאג לעניין היה היו"ר הקודם משה גביש והמנכ"ל מוטי שקלאר שקיבלו אישור מיוחד להעסיק אותי על ידי הממונה על השכר במשרד האוצר. הממונה הנוכחי התכחש לסיכומים האלה ובעיניי זה דבר שלא ייעשה. זה היה שיקול מקצועי להעסיק אותי. אותי כל מה שעניין הוא לצאת נקי מהדו"ח וכך היה".

הדו"ח, ולא בפעם הראשונה, מצייר תמונה קשה על התנהלות רשות השידור ועל התערבות הדרג הפוליטי. אתה מכיר זאת מקרוב?

"בוודאי. זה מקום שצריך לעשות בו תיקון דרסטי, שעיקרו מניעת התערבויות פוליטיות של פוליטיקאים. חוויתי חוויות מאוד קשות בהקשר הזה. היתה תקופה ברשות השידור שכשאמרתי שאביא את פרס, התייחסו לזה כמו להביא את ג'יבריל, והבנתי שהכנסתי עוד מסמר לארון הקבורה שלי".

אז כח"כ אולי תרצה להביא לשינוי הזה?

"זה מוקדם מדי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ