הנספח נמצא דובר אמת בבדיקת פוליגרף בישראל

לאחר מעצרו הוחזר ליידמן לישראל ועוכב לחקירה במשך כשבוע. גורמים במערכת הביטחון: מהפוליגרף עלה כי לא היה לו קשר לריגול

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

נספח צה"ל ברוסיה, אלוף-משנה ד"ר ואדים ליידרמן, שנעצר בשבוע שעבר במוסקווה באשמת ריגול וגורש לישראל, הוא מהנדס תעופה בוגר הטכניון שעשה את כל שירותו במערך הטכני של חיל האוויר. הוא היה אמור לסיים את תפקידו בעוד חודשיים ולאחר מכן להשתחרר מצה"ל, וייתכן שגם על רקע זה בחרו בו הרוסים כיעד לגירוש.

ליידרמן התמחה בתחום מבנה המטוסים, כלומר בבדיקת תקינות של כלי טיס. הוא שירת בין השאר ביחידת האחזקה האווירית 22 (יא"א 22) בבסיס תל נוף, הגוף שמבצע את הטיפולים המורכבים ביותר במטוסי חיל האוויר. במהלך שירותו עשה גם תואר שני ודוקטורט בהנדסה ושימש ראש ענף מבנה מטוס בלהק ציוד.

לאחר מכן קודם לדרגת אלוף משנה ושירת כראש מחלקת תכנון, איכות ומשאבים (תאו"מ) בלהק ציוד, כקצין האחראי על תוכניות האחזקה ארוכות הטווח ותקציבי התחזוקה של חיל האוויר.

לפני כשנתיים וחצי מונה ליידרמן לנספח צה"ל ונציג משרד הביטחון ברוסיה, ובמסגרת תפקידו טיפל בין השאר בנושאים רגישים כמו טענות ישראל בדבר מכירת אמצעי לחימה רוסיים למדינות ערביות ולאיראן, וכן בקידום מכירת מערכות צבאיות ישראליות לצבא רוסיה. בשנה שעברה סיכמה ישראל עם רוסיה עסקה למכירת מטוסים ללא טייס לצבא הרוסי.

בעבר נהגה ברית המועצות לגרש בקביעות דיפלומטים זרים, כפעולות תגמול על חשיפת פעולות ריגול שלה וגירוש אנשיה. גם בשנים האחרונות נקטו הרוסים טקטיקות דומות, כלפי מדינות שונות, לעתים כנגד נספחים צבאיים (אם כי עד היום לא נגד ישראלים).

כשתדרך הרמטכ"ל לשעבר דן חלוץ נספחים צבאיים ששיגר צה"ל לחו"ל ערב תחילת שליחותם, הבהיר להם כי אינו מתיר להם לעסוק בפעילות מודיעינית כלשהי, גם לא כסיוע לזרועות ביטחון אחרות. ככלל, המחשבה שגוף מודיעיני ישראלי יבחר להפעיל לשליחות דווקא נספח צבאי, הנציג הרשמי היחיד של מערכת הביטחון ברוסיה שבלאו הכי צריך להניח כי מתקיים סביבו מעקב, נראית מופרכת.

קצינים ששירתו עם ליידרמן בחיל האוויר התקשו להאמין שיש לו קשר כלשהו לתחומי הריגול. "מדובר באדם מאוד ישר, אישית ומקצועית", אמר קצין בכיר במילואים, המכיר את ליידרמן היטב, "כל עולם האינטריגות של מודיעין וריגול רחוק ממנו לגמרי ומהרקע הצבאי שלו".

בעקבות מעצרו הוחזר ליידרמן לישראל מיד ועוכב לחקירה במשך כשבוע, והשב"כ, בשיתוף אגף המודיעין של צה"ל והממונה על הביטחון במערכת הביטחון (מלמ"ב), בדק אם אכן ריגל עבור ארגון או מדינה כלשהם. בין השאר עבר ליידרמן בדיקת פוליגרף, שעל פי גורמים במערכת הביטחון הוכיחה כי הוא דובר אמת ולא היה לו קשר כלשהו לפעולות ריגול.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ