נושא הגרעין - הרגיש ביותר ביחסים עם ארה"ב

ארה"ב מגינה על ישראל

יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן

אחד הנושאים הרגישים ביותר ביחסי ישראל-ארה"ב הוא תוכנית הגרעין של ישראל. ארה"ב נחשבת למגינה הגדולה ביותר של ישראל בכל פורום בינלאומי אשר מבקש להוקיע ולגנות את ישראל על שהיא אינה חתומה על האמנה למניעת הפצתו של נשק גרעיני, ואינה מאפשרת לפקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) לבקר בכור הגרעיני בדימונה.

בכור זה, לפי פרסומים זרים, מייצרת ישראל פצצות גרעין מבוססות אורניום ופצצות גרעין מבוססות פלוטוניום, זה יותר מארבעה עשורים.

במשך קרוב לעשור, מאז הקמתו של הכור בדימונה על ידי מומחים צרפתים בסוף שנות ה-50, ניהלה ארה"ב מדיניות אחרת ותקיפה הרבה יותר כלפי ישראל. המודיעין האמריקאי ובראשו הסי-איי-אי עקב מן האוויר וגם באמצעות שיגור אנשיו לקרבת הכור, כדי ללמוד על הנעשה בו. בלחץ של הנשיא קנדי נאלצה ישראל להסכים לביקור של פקחים אמריקאים בכור, שנטלו ממנו ומסביבתו דגימות שונות.

אולם ב-1969, לאחר שנבחר ריצ'ארד ניקסון לנשיאות והנרי קיסינג'ר מונה ליועצו לביטחון לאומי, שונתה מדיניות זו ומאז ועד היום היא מתקיימת פחות או יותר על פי אותו דפוס הבנה. ניקסון וקיסינג'ר נענו לפניית ראש הממשלה גולדה מאיר, וסיכמו איתה על הפסקת הביקורים של הפקחים. בכך למעשה נקבעה המדיניות האמריקאית, שעיקרה הוא העלמת עין מהעובדה שכל מדינות העולם מתייחסות לישראל כאל מעצמה בעלת נשק גרעיני לכל דבר ועניין.

מאז 1992, תחת נשיאותם של ביל קלינטון וג'ורג' בוש, מדיניות זו אף התחזקה ועוגנה בהבנות בכתב, שניסוחן כלפי חוץ הוא כי ארה"ב תדאג לשמור על עליונותה האסטרטגית של ישראל במזרח התיכון. משמעות האמירה הזאת היא שלמעשה ארה"ב מקבלת את עמדת ישראל כי כל עוד נמשך מצב המלחמה עם חלק ממדינות ערב וכל עוד יש עליה איומים ולא נחתמים הסכמי שלום עם כל המדינות הערביות במזרח התיכון, תתיר ארה"ב לישראל לקיים את מדיניות הגרעין שלה. מדיניות זו מוגדרת רשמית כ"עמימות" וקיבלה ביטוי כבר בראשית שנות ה-60 בדברים שאמר סגן שר הביטחון דאז שמעון פרס, כי "ישראל לא תהיה המדינה הראשונה להכניס נשק גרעיני לאזור".

הבנה זו למדיניות הגרעין של ישראל אף קיבלה חיזוק על רקע מאמציה של איראן לפתח נשק גרעיני ולשבור בכך את המונופול הישראלי באזור. עם זאת, בשנה האחרונה חל כרסום מסוים בעמדה האמריקאית, כאשר זו הסכימה בפעם הראשונה כי בוועידה בינלאומית שהתכנסה בניו יורק ועסקה בסוגיית האמנה למניעת הפצתו של נשק גרעיני, תצא החלטה שיש לכנס ועידה בהשתתפות מדינות האזור, שצריכה לדון בפירוז המזרח התיכון מנשק גרעיני.

במקביל נעשים בשנים האחרונות מאמצים של ישראל להגיע להבנה עם ארה"ב, לפיה יחילו עליה את "הנוסחה ההודית". המדובר בהסכם שנחתם בתקופת ממשל הנשיא בוש עם הודו, לפיו היא תסכים להכניס את מתקניה הגרעיניים האזרחיים לפיקוח, אך לא את מתקניה הצבאיים, ובתמורה תספק לה ארה"ב טכנולוגיה גרעינית מתקדמת.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ