בנימין נתניהו משיב לנאום נשיא ארה"ב אובמה: קווי 67' אינם בני הגנה

שעות לפני נסיעתו לוושינגטון הגיב רה"מ לתוכניתו של הנשיא האמריקאי. "הקמתה של מדינה פלסטינית אינה יכולה לבוא על חשבון קיומה של מדינת ישראל"

מזל מועלם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מזל מועלם

ראש הממשלה בנימין נתניהו מיהר הערב (חמישי) להגיב לנאומו של הנשיא האמריקאי אובמה, שקרא לכינון מדינה פלסטינית בגבולות 1967 עם חילופי שטחים מוסכמים.

שעות לפני נסיעתו לוושינגטון אמר ראש הממשלה כי ישראל מעריכה את מחויבותו של הנשיא אובמה לשלום. אולם, הדגיש נתניהו, ישראל מאמינה שכדי שייכון שלום, הקמתה של מדינה פלסטינית אינה יכולה לבוא על חשבון קיומה של מדינת ישראל.

"מסיבה זו מצפה ראש הממשלה נתניהו לשמוע מהנשיא אובמה אשרור להתחייבויות האמריקניות כלפי ישראל מ-2004 שזכו לתמיכה גורפת בשני בתי הקונגרס. התחייבויות אלה נוגעות בין היתר לכך שישראל לא תתבקש לסגת לקווי 1967 שאינם בני הגנה ושיותירו מרכזי אוכלוסיה ישראליים גדולים ביהודה ושומרון מחוץ לגבולות אלה".

נתניהו ואובמה. "מעריך את מחויבות אובמה לשלום". תצלום: אי-פי

נתניהו הוסיף כי התחייבויות אלה נועדו גם על מנת "לחזק את קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית על ידי הבהרה ברורה שפליטים פלסטינים ייקלטו במדינה הפלסטינית ולא בישראל. בלי פיתרון בעיית הפליטים על ידי יישובם מחוץ לגבולות מדינת ישראל, שום ויתור טריטוריאלי לא יסיים את הסכסוך".

כמו כן, הוסיף ראש הממשלה, כי הפלסטינים ולא רק ארה"ב חייבים להכיר בישראל כמדינת הלאום של העם היהודי וכל הסכם שלום עימם חייב לכלול קץ לכל תביעה מישראל.

בהודעה שפרסמה לשכת ראש הממשלה נמסר עוד כי נתניהו יבהיר שעל מנת להגן על ישראל צה"ל חייב להיות פרוס לאורך נהר הירדן. "ראש הממשלה נתניהו גם יביע את אכזבתו מהחלטת הרשות הפלסטינית לאמץ את החמאס, ארגון טרור המחויב להשמדת ישראל ומהתבטאויותיו האחרונות של מחמוד עבאס שמסלפות את ההיסטוריה ומבהירות שעבאס חותר למדינה פלסטינית במטרה להמשיך את הסכסכוך עם ישראל במקום לסיימו".

לשכת ראש הממשלה הנחתה את שרי הממשלה שלא להתראיין בנוגע לנאומו של הנשיא האמריקאי.

אלוף בן חושב שנתניהו יכול לטוס מרוצה הלילה לוושינגטון

יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני, קראה לנתניהו להציג בביקורו בארה"ב יוזמה מדינית חדשה לאור נאום אובמה. "סיום הסכסוך על ידי אימוץ עקרון שתי מדינות הלאום, תוך שמירה על בטחון ישראל, הוא אינטרס ישראלי מובהק והקיפאון המדיני בו דוגלת ממשלת נתניהו אינו משרת את האינטרסים של ישראל.

"לכן על נתניהו בביקורו הקרוב, במיוחד על רקע נאום אובמה, לגלות את המנהיגות הנדרשת בעת הזאת ולייצר את התנאים לחידוש המו"מ מול אלה המוכנים לסיים את הסכסוך מתוך הבנה שרק יוזמה ישראלית אמיתית ובעלת תוכן, שיכולה לקבל את תמיכת ארה"ב והקהילה הבינלאומית, היא התשובה היחידה לסכנות ולהזדמנויות שמציבה התקופה של ימינו", אמרה לבני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ