עד ספטמבר, הפגנות רבות שייצרו חיכוך עם צה"ל

הצלחת המצעדים לגבול ביום הנכבה מעודדת את הפלסטינים לנקוט אמצעי זה עד ההצבעה באו"ם

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

ביום הנכבה שצוין ביום ראשון נהרו בני נוער פלסטינים, עיתונאים ופוליטיקאים מרמאללה למחנה הפליטים קלנדיה. הם רצו להרגיש קצת את ה"אקשן", לאחר הפסטיבל חגיגות הנכבה בעיר, שכלל הופעת זמר אורח ושירה בציבור. בין המבקרים בקלנדיה היה מוסטפא ברגותי, פוליטיקאי משופשף, שתיווך בין החמאס והפתח בחודשים האחרונים. ברגותי (שאינו קשור למרוואן) בחן את מאות המפגינים, צעירים ברובם, ובהם גם צעירות רבות לבושות בסגנון מערבי. "זה מה שנראה בקרוב", אמר ל"הארץ".

כשהתבקש לפרש את דבריו הסביר שאנו צפויים לראות עוד ועוד הפגנות המוניות, עממיות, שייצרו חיכוך עם כוחות הביטחון הישראליים. ואכן, בחינת לוח ההפגנות המתוכנן בגדה ובעזה בשבועות הקרובים מבהירה, שאין לפלסטינים כוונה לחכות עד לדיון בעצרת האו"ם על הכרה במדינה פלסטינית, בספטמבר. בכוונת אש"ף והחמאס לעשות עד אז כל מה שאפשר למקד את תשומת הלב העולמית למתרחש בין ישראל לפלסטינים, ולשמור את הנושא "חם" עד ההצבעה באו"ם.

היום, לדוגמה, הוכרז בעזה על "יום זעם", שבו תידרש האוכלוסייה להשתתף בהפגנות מול מעבר ארז. אפשר להעריך שכמו ביום ראשון, גם היום ינסו המפגינים להגיע למעבר עצמו כדי ליצור פרובוקציה שתגרור ירי ישראלי על מפגינים ונפגעים שיהוו דלק להפגנה הבאה, וחוזר חלילה.

לא ברור עדיין מה התוכניות של ארגונים פלסטיניים בלבנון ובסוריה. האפשרות שתרחיש יום ראשון יחזור היום, או בשבועות הקרובים, עומדת בעינה תמיד. ב-7 ביוני מתוכננת עוד הפגנה גדולה לרגל "הנכסה", התבוסה במלחמת ששת הימים.

האירועים יושפעו גם מהתחרות בין החמאס והפתח. ייתכן שבימים אלה כבר נעשה ניסיון לתאם את הפעילויות הללו בשטח. כאשר שני הצדדים חושבים על בחירות, אפשר לנחש שכל אחד מהם ינסה לארגן פעילות פרובוקטיבית יותר. אבל זה ייעשה בגבולות ההתנגדות של 2011 ו-1987, ולא נוסח שנת 2000. קרי, יידוי אבנים ולא ירי ופיגועי התאבדות. אלה כבר פחות באופנה. הפגנות בנוסח קהיר, צנעא ואפילו דרעא (סוריה) מצליחות הרבה יותר בעידן "אביב העמים הערבי".

החמאס עובר בינתיים תקופה לא פשוטה. גם בימי הדיונים על הקמת משלת אחדות, בכירי הארגון לא מצליחים להסתיר את המחלוקות ביניהם. בכיר החמאס מעזה, מחמוד א-זהאר, אמר שלשום שהצהרת ראש הלשכה המדינית של הארגון, חאלד משעל, שבכוונת החמאס לתת הזדמנות נוספת למו"מ עם ישראל, נאמרה על דעתו בלבד. זו קריאת תיגר פוליטית גלויה. לדברי א-זהאר, החמאס פוסל מו"מ.

אין פירוש הדבר שא-זהאר רדיקלי יותר, או שהנהגת עזה מקצינה. נראה כי מדובר שוב במשחקי כוחות בין הבכירים בעזה לאלה בדמשק, בשאלה "מי יוביל ומי ינווט". א-זהאר הופתע כנראה מההצהרות המתונות יחסית של משעל, במפגש הפיוס עם יו"ר הרשות מחמוד עבאס, ורצה לומר למשעל ואנשי דמשק: לא ניתן לכם לדחוק את רגלי ההנהגה בעזה ממעגל קבלת ההחלטות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ