אובמה הרג את ספטמבר

נאום המלך

גדעון לוי
גדעון לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גדעון לוי
גדעון לוי

בנימין נתניהו יכול היה לבטל אמש את נסיעתו לוושינגטון: ברק אובמה עשה עבורו את (רוב) העבודה; מכיוון שראש הממשלה המריא בכל זאת, הוא צריך לפחות לשגר זר פרחים ססגוני לבית הלבן. נתניהו יכול להירגע. זה לא שאובמה לא אמר דברים ברורים ונחרצים על המזרח התיכון, הבעיה היא שאת מרביתם, אם לא את כולם, יכול גם נתניהו לשאת - ואחר כך להמשיך בשלו. 1,500 הדירות החדשות במזרח ירושלים ייבנו גם ייבנו, למרות הנאום. מבחנו, ככל הנאומים, הוא במה שיבוא בעקבותיו, והחשד הוא - שלא כלום. אובמה לא אמר אתמול מלה על מה יקרה אם הצדדים ימרו את פיו. זה היה נאום המלך, אבל המלך הזה כבר קצת עירום. על רקע חולשתה של אמריקה וכוחם של הקונגרס ושל השדולות היהודיות והנוצריות שפועלות למען ממשלת ישראל, יחד עם העובדה שמדובר כבר בעונת הבחירות - הימין הישראלי יכול להירגע ולהמשיך בשלו.

אובמה הרס את ההישג היחיד של הפלסטינים: תנופת ההכרה הבינלאומית. ספטמבר מת אמש. אחרי אמריקה, גם אירופה תיאלץ לסלק ידה מתמיכה ביוזמה וקץ הקץ להחלטת האו"ם. הפלסטינים שוב נותרו עם ברזיל וקובה ואנחנו עם אמריקה. הנה עוד סיבה לאנחת רווחה בי-ם. לא צונאמי ולא נעליים, אמריקה עם ממשלת ישראל. אמריקה גם הסתייגה אמש באופן נשיאותי מממשלת האחדות הפלסטינית, מה חבל; היא גם עם ישראל בנושא פירוזה של המדינה הפלסטינית; היא תומכת בדחיית הדיון בנושאי הפליטים וירושלים לפעם אחרת, מדברת על ביטחונה של ישראל, רק על ביטחונה שלה ולא על ביטחון הפלסטינים. הכל הישגים ישראליים מרשימים, גם אם מדומים. הפלסטינים לא הוזכרו אמש עם רשימת העמים הנדכאים שצריך לשחררם ולפעול לדמוקרטיזציה שלהם.

אובמה, מרשים מאוד בדבריו על בעלי בריתה הערבים המושחתים של אמריקה באזור, נתן אמש עוד זריקת עידוד והשראה נאורה לעמי האזור. אם נאום קהיר 1 נתן את ההשראה הראשונית, קהיר 2 נתן את הדחיפה המשמעותית. על כך יש להוקיר את אובמה ואת נחישותו. לא רק בדמשק ובבנגאזי שמעו את הדברים, אלא גם בג'נין וברפיח. האם התכוון גם לקרוא הידד למג'דל שמס? הידד למפגינים הלא-חמושים, בתקווה שאובמה כיוון גם אל הפלסטינים. חבל שלא אמר זאת. האם כשהזכיר את הרוכל התוניסאי שהצית עצמו ואת אש המהפכה, חשב אובמה גם על מאות הרוכלים הפלסטינים שזה היה גורלם במשך השנים מידי חיילים ושוטרים ישראלים? האם כשדיבר בנאצלות על כבודם העצמי של הרוכלים הנרמסים, כיוון גם אליהם? זה לא ניכר מספיק בנאום.

הסכסוך בין הישראלים לפלסטינים עמד בשולי הנאום, ולא כראוי לו. הוא עדיין משלהב יצרים בעולם הערבי, ועם כל הכבוד לתוכנית להצלת מצרים ותוניסיה, ההמונים הערביים לא רוצים לראות עוד את מחזות "עופרת יצוקה" בטלוויזיה. כשזה הגיע אלינו, הנימה היתה שונה. כן, דברים נכוחים על "אין מדינה יהודית ודמוקרטית עם כיבוש", ואפילו תוכנית נשיאותית ראויה, גבולות 67' עם תיקוני גבול, מדינה יהודית ומדינה פלסטינית, ביטחון ישראל ופירוז פלסטין - ובכל זאת, הבה לא נתרגש יותר מדי. כבר שמענו את זה לא פעם, לא רק מנשיאים אמריקאים, אלא גם, הפלא ופלא, מראשי ממשלה ישראלים. ומה יצא? עוד שכונה יהודית במזרח ירושלים. נשיאים ורוח, ושוב גשם אין.

הלב רוצה להאמין שהפעם זה יהיה אחרת, אבל הראש, למוד הניסיונות המרים, אחרי אין ספור תוכניות שלום מעלות אבק ונאומי סרק - ממאן להאמין. האופטימיסטים יאמרו: אמש בא הקץ על הכיבוש הישראלי; הפסימיסטים, ואני למרבה הצער בכללם, יאמרו: עוד נאום, כמעט ולא העלה, כמעט ולא הוריד.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ