פנייה לאו"ם החלה להתגבש ברשות כבר כשנתניהו נבחר

מסמכי ויקיליס שהגיעו ל"הארץ":

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

מסמכים פנימיים של אש"ף מגלים ששבוע לפני כניסת בנימין נתניהו לתפקיד ראש הממשלה, במארס 2009, החלה ההנהגה הפלסטינית לדון באפשרות לפנות לאו"ם לקבלת הכרה במדינה פלסטינית בגבולות 1967. ואולם בשנתיים האחרונות התנגדה מחלקת המו"מ של אש"ף למהלך זה, והזהירה את יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס ואת ראש הממשלה סלאם פיאד, שהכרה באו"ם תפגע באינטרסים פלסטיניים.

בינואר השנה הודלפו לרשת אל-ג'זירה כ-1,600 מסמכי מחלקת המו"מ של אש"ף, שיותר מ-100 מהם עסקו בכהונת נתניהו כראש ממשלה ממארס 2009. ארבעה מסמכים של מחלקת המו"מ הפלסטינית, שהגיעו לידי "הארץ", מגלים שהמהלך של קבלת הכרת האו"ם במדינה פלסטינית החל להתגבש מיד לאחר הבחירות בישראל, כשהתברר שנתניהו עומד להרכיב את הממשלה. הדיונים הפלסטיניים בעניין נמשכו יותר משנה וחצי, בצד הניסיונות האמריקאיים להביא להקפאת הבנייה בהתנחלויות ולחידוש המו"מ בין הצדדים.

ב-25 במארס 2009, כשבוע לפני השבעת ממשלת נתניהו, נשלח לאבו מאזן, פיאד ויתר בכירי ההנהגה הפלסטינית מסמך מדיניות, בכותרת "גישות משפטיות להתקדמות בבית הדין הפלילי הבינלאומי, במטרה לממש את הזכויות והאינטרסים הפלסטיניים". המסמך עסק בניסיון לתבוע את ישראל בבית הדין הבינלאומי בהאג על פשעי מלחמה, שבוצעו לכאורה במבצע "עופרת יצוקה".

התנאי לכך שבית הדין הבינלאומי ידון בתביעה הפלסטינית הוא הכרה בקיום מדינה פלסטינית, חרף העובדה שישראל עדיין כובשת את הגדה. "זו נטישה משמעותית של העמדה שבה החזיקה ההנהגה מאז 1990, ושלפיה מדינה פלסטינית תקום רק כתוצאה של סיום הכיבוש הישראלי", נכתב במסמך. "עלולות להיות לכך השלכות אסטרטגיות על המו"מ להסדר קבע".

מחלקת המו"מ של אש"ף קבעה כי אם בית הדין בהאג יכיר במדינת פלסטין ויסכים לדון בתביעות, זה יהיה ניצחון דיפלומטי על ישראל.

מסמך נוסף הופץ ב-14 באוקטובר 2009 ודן בהשלכות תוכנית פיאד, להקים מדינה פלסטינית בתוך שנתיים. "הכרה בינלאומית במדינה פלסטינית בתזמון ובנסיבות לא נכונים עלול להזיק למאמצים להשגת עצמאות", נכתב במסמך. מחלקת המו"מ הזהירה שתוכנית פיאד מתפרשת כקריאה להקמת מדינה לפני סיום הכיבוש הישראלי בגדה. "אנחנו ממליצים נגד מהלך כזה", נכתב במסמך. הסיכון המרכזי במהלך כזה, טענה מחלקת המו"מ, הוא שהקהילה הבינלאומית תראה בסוגיה הפלסטינית סכסוך גבולות בלבד. "הדבר יפחית את הלחץ הפוליטי להשגת פתרון מהיר לסוגיות הליבה", נכתב.

ב-19 בנובמבר 2009 שיגרה מחלקת המו"מ נייר עמדה נוסף לעבאס, ובו התנגדות ברורה יותר למהלך חד-צדדי באו"ם לקבלת הכרה במדינה פלסטינית. במסמך, ששמו "הערכה לגבי החלטת מועצת הביטחון של האו"ם בעניין מדינה פלסטינית בגבולות 1967", נמנו יתרונות כמו בינאום הסכסוך עם ישראל ויכולת להשיג תוצאה טובה יותר במועצת הביטחון מאשר במו"מ ישיר עם ישראל.

אבל מנגד, מחלקת המו"מ הזהירה מסיכונים ובראשם קבלת החלטת או"ם שתנוסח בידי המעצמות, ללא יכולת פלסטינית להשפיע על התוכן. "פלסטין עלולה למצוא עצמה עם החלטה שתהפוך למקור סמכות ולרקורד היסטורי, אך תשחק או תבטל החלטות קיימות ובראשן החלטה 242", נכתב.

סכנה מרכזית נוספת שעליה התריעה מחלקת המו"מ לפני עבאס היא שהכרה במדינה באו"ם תאפשר לישראל לכפות פתרונות זמניים או קבועים משלה. "החלטה (באו"ם) להכיר במדינה פלסטינית שלא תגדיר את הגבולות כקווי 1967, עלולה לתת לגיטימציה להקמת מדינה בגבולות זמניים ולסכן את התביעה הפלסטינית לריבונות על כל השטחים הכבושים", נכתב במסמך. "אם ישראל תצהיר או תנקוט צעדים להחלת ריבונות על חלק מהשטחים הכבושים, הקהילה הבינלאומית עלולה להכיר בכך, גם אם רק בעקיפין".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ