הסתיימה חקירתם של רוצחי משפחת פוגל; בצה"ל יבקשו להטיל עליהם עונש מוות

סעיף עונש המוות, הקיים בדין המיוחד החל בשטחים, לא הופעל מאז שנות ה-90. הסיכוי שימומש בפועל אפסיים

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

חודשיים ושבוע לאחר רצח חמשת בני משפחת פוגל באיתמר, הסתיימה חקירתם של החשודים ברצח, האחים אמג'ד וחכים עוואר מעוורתא. בימים הקרובים צפוי להיות מוגש נגדם כתב אישום, ובצבא ידרשו ככל הנראה להטיל עליהם עונש מוות.

השניים נעצרו במבצע הצבאי בכפר הפלסטיני עוורתא הסמוך להתנחלות איתמר. בחקירתם הודו במעשה, כשהמניע של אמג'ד היה רצונו לבצע "איסתשהד" (בקשה למוות כשהיד). השבוע הסתיימה החקירה, והטיפול בעצורים עבר מהשב"כ לתביעה הצבאית, שתגיש נגדם כתב אישום. ביום שלישי האחרון, הובאו השניים לבית משפט צבאי שומרון, ומעצרם הוארך בעשרה ימים שבסיומם או במהלכם יועמדו לדין.

לאור אופיו האכזרי של הרצח, בצבא מתכוונים לבקש להטיל עונש מוות על השניים. על פי תחיקת הביטחון באיו"ש, שמקורה בחוקי המנדט הבריטיים, ניתן להטיל עונש מוות על נאשמים ברצח, בכפוף לתנאים הבאים: גם במקרה של הודאה, יוצגו ראיות בפני בית המשפט; שלושת השופטים בהרכב יהיו בדרגת סגן אלוף ומעלה; גזר הדין יוטל פה אחד; על ההחלטה יוגש ערעור אוטומטי לבית המשפט הצבאי לערעורים, גם אם הנדון למוות לא חפץ בכך; בערעור ידונו חמישה שופטים, ולאחריו יהיה הליך "עיון" בפני אלוף פיקוד מרכז, המקביל לחנינה במשפט האזרחי.

זהו שינוי מדיניות של צה"ל, שזנח בשני העשורים האחרונים את השימוש בסעיף עונש המוות. גם על רבי-המחבלים של האינתיפאדה השנייה, שרצחו ילדים ואחראים למותם של עשרות ישראלים, לא ביקשה התביעה הצבאית עונש מוות. עם זאת, בצבא סבורים כי מקרה כה חמור של רצח ילדים בדם קר, מצדיק את החזרת עונש המוות.

ככל הנראה, מדובר באקט סימבולי, מאחר שלמרות שבעבר ניתנו כמה גזרי דין מוות, הם מעולם לא בוצעו. אין בתחיקת הביטחון הקיימת פרוצדורה כלשהי לגבי אופן ביצוע עונש המוות.

עד אמצע שנות ה-90 הטילו לעתים בתי המשפט הצבאיים לגזור עונש מוות על פלסטינים שנאשמו ברצח ישראלים ומקומיים. מעיון בספרות המשפטית ובקטעי עיתונות עולה כי הדבר נעשה לפחות עשר פעמים מאז קום המדינה. בין היתר, נקבע עונש מוות למסתנני הפדאיון ב-1956, לאיש פת"ח ב-1965, לנאשם בזריקת רימון יד ב-1972, למניח פצצה באוטובוס ב-1971, למניח מטען בנתניה ב-1972, לאחד מחברי החוליה שביצעה את המתקפה במלון סבוי ב-1975, לרוצחי החייל אברהם ברומברג ב-1980, ולאיש חמאס שארגן את ראשוני פיגועי ההתאבדות בעפולה וחדרה. בכל המקרים הומתק עונש המוות במאסרי עולם ממושכים.

בכמה מקרים אחרים ביקשו שופטים להטיל עונש מוות, אך לא הושגה הסכמה פה אחד בהרכב השופטים ועל הנאשמים נגזרו עונשי מאסר. במקרה אחר, ביקש חסן סלאמה, בכיר החמאס שעמד מאחורי פיגוע ההתאבדות בקו 18 בירושלים ב-1996 לקבל עונש מוות. בקשתו נדחתה והוא נשלח ל-46 מאסרי עולם.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ