במהלך ביקור נתניהו בארצות הברית: שרי הממשלה יחנכו התנחלות במזרח ירושלים

4 שרים וראש העיר ברקת ישתתפו בשבוע הבא בטקס חגיגי בשכונת "מעלה זיתים" בראס אל-עמוד, שארה"ב התנגדה לבנייתה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ספק אם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מודע לתוכניתם של שרי ממשלתו להשתתף בשבוע הבא בטקס חנוכת ההתנחלות "מעלה זיתים", בשכונת ראס אל-עמוד הערבית במזרח ירושלים. השרים צפויים להשתתף בטקס החגיגי, במהלך ביקורו של ראש הממשלה בארצות הברית, אף כי השכונה היהודית מאוכלסת כבר שנים אחדות.

שר החינוך גדעון סער, השר להגנת הסביבה גלעד ארדן, שר הפנים אלי ישי ושר המדע דניאל הרשקוביץ כבר הבטיחו את השתתפותם באירוע, וכך גם אורח הכבוד, יו"ר הכנסת רובי ריבלין וראש העיר ירושלים ניר ברקת. על ההזמנה החגיגית נכתב כי המשתתפים מוזמנים לרגל "חיזוק היישוב היהודי בירושלים". את האירוע יזמו ועד השכונה, ישיבת עטרת כהנים, חברי הכנסת החברים בשדולת ירושלים בכנסת וד"ר ארווינג מוסקוביץ', רוכש הקרקעות במתחם ורעייתו צ'רנה.

העבודות להקמת השכונה החלו כבר בשלהי שנות ה-90 על פי היתר בניה של עיריית ירושלים. הקרקע נקנתה על ידי איל ההון מוסקוביץ, פטרונה של עמותת "עטרת כוהנים", משני כוללים יהודיים שרכשו את האדמה במקום לפני למעלה ממאה שנה. בג"ץ דחה בעבר עתירות של פלסטינים שטענו כי מדובר בקרקע השייכת להם.

השכונה, לצד פרויקטים נוספים לבניה בראס אל-עמוד, נחשבת לנכס אסטרטגי עבור הימין: "מעלה הזיתים" תקשה על כינון מסדרון טריטוריאלי פלסטיני בין הגדה לעיר העתיקה. בעבר, במסגרת מגעים בין ישראל והפלסטינים, הועלה רעיון לכונן מסדרון מעין זה דרך כביש יריחו הישן, אזור הר הזיתים, לתוך הר הבית.

שכונת מעלה זיתים צפויה למנות 110 משפחות. בסמוך לה תוקם בעתיד שכונת מעלה דוד שתימנה עשרות משפחות נוספות. לאחר החיבור העתידי בין מעלה זיתים למעלה דוד צפויות שתי השכונות להכיל יחד למעלה מ-200 משפחות ולהוות את ההתנחלות היהודית הגדולה ביותר במזרח ירושלים.

המתחם בו תוקם מעלה דוד שימש עד לפני כשלוש שנים כמטה משטרת מחוז ש"י, אז עבר המטה למבנה חדש באזור אי-1. לאחר שהמשטרה עזבה את המבנה, חזר המקום לרשות "ועד העדה הבוכרית", שמחזיק בבעלות על המבנים והשטח עוד מלפני מלחמת השחרור. כשהשכונות יחוברו תיווצר בלב ראס אל-עמוד שכונה של 14 אלף פלסטינים, התנחלות יהודית שתמנה למעלה מאלף איש. התוכנית צפויה לעורר את המתיחות בין ישראל לארה"ב, שהודיעה כי היא מתנגדת להמשך הבנייה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ