הסתיימה פגישת נתניהו-אובמה בבית הלבן

על רקע חילופי המסרים הקשים בין וושינגטון לירושלים, הוציא הקוורטט הודעת תמיכה בחזונו של אובמה בתהליך השלום במהלך הפגישה

יהונתן ליס
נטשה מוזגוביה
(ארה"ב), סוכנויות הידיעות, בהכנת הידיעה השתתף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
נטשה מוזגוביה
(ארה"ב), סוכנויות הידיעות, בהכנת הידיעה השתתף

ראש הממשלה בנימין נתניהו נחת היום (שישי) בוושינגטון והמשיך בחילופי המסרים הקשים עם הממשל האמריקאי. בשעות הערב (שעון ישראל) נועד נתניהו בבית הלבן עם הנשיא ברק אובמה, ובמהלך הפגישה הוציא הקוורטט (ארה"ב, רוסיה, האיחוד האירופי והאו"ם), הודעת תמיכה בחזונו של אובמה בנוגע לתהליך השלום בין ישראל לרשות הפלסטינית, כפי שהציג הנשיא בנאומו אתמול.

לקראת הפגישה היה קשה למצוא פרשן אמריקאי אחד שהיה מעז לטעון ששני המנהיגים מחבבים זה את זה או סומכים אחד על השני. נתניהו הבהיר את עמדתו בנוגע לגבולות 1967 בשיחת טלפון עם שרת החוץ הילרי קלינטון ביום חמישי, לפני נאומו של הנשיא האמריקאי. אובמה, למרות התנגדות יועצים אחדים, הבהיר שהלחץ על ישראל הוא אולי הדרך היחידה להימנע מאסון דיפלומטי בספטמבר באו"ם, כשארה"ב לא תוכל למנוע את ההכרה במדינה הפלסטינית, גם אם תשכב על הגדר בשביל בעלת בריתה. בתוך כך, הניו יורק טיימס דיווח מוקדם יותר כי אובמה אמר לעוזריו כי הוא אינו מאמין שנתניהו יהיה מוכן לעשות ויתורים שיובילו להסכם שלום.

בכירי הממשל הגיבו בזעם על תגובת ראש הממשלה לאחר הנאום וטענו שהוא בחר להתעלם מכך שהנשיא הציג את גבולות 1967 עם חילופי השטחים כנקודת פתיחה למשא ומתן, וגם הדגיש מספר פעמים בנאום את הצורך להבטיח את ביטחון ישראל. זאת, למרות שתגובת המנהיגים הרפובליקאים לא היתה שונה מזו של נתניהו. כך לדוגמה, המועמד לנשיאות מטעם הרפובליקאים ניוט גינגריץ', הגדיר את הנאום כ"נאום המסוכן ביותר שניתן על-ידי נשיא אמריקאי, במונחי הישרדותה של ישראל".

מוקדם יותר היום, עם נחיתתו בארה"ב, אמר ראש הממשלה נתניהו כי הוא אינו מתכוון "לטאטא דברים מתחת לשטיח, במיוחד בדברים היסודיים החשובים לקונצנזוס הישראלי". מקורב לנתניהו השמיע אף דברים קשים יותר. לדבריו, נאומו של הנשיא אובמה הבהיר כי וושינגטון לא מבינה מול מה ישראל עומדת. הדברים הקשים שמשמיע הבכיר הישראלי מגיעים לאחר שגם מסביבתו של הנשיא האמריקאי נשמעו דברים קשים על נתניהו. הבכיר הישראלי אמר כי ראש הממשלה מאוכזב מכך שנאומו של אובמה לא התייחס לדרישה הפלסטינית לממש את זכות השיבה של הפליטים - דרישה לה מתנגדת ישראל. הבכיר הוסיף כי "נראה שוושינגטון לא מבינה את המציאות. וושינגטון לא מבינה מה עומד מולנו".

יו"ר האופוזיציה, ח"כ ציפי לבני, הגיבה גם היא לנאומו של אובמה ולתגובתו של נתניהו. "סיום הסכסוך על ידי אימוץ עקרון שתי מדינות הלאום, תוך שמירה על בטחון ישראל, הוא אינטרס ישראלי מובהק, והקיפאון המדיני בו דוגלת ממשלת נתניהו אינו משרת את האינטרסים של ישראל", אמרה.

"לכן על נתניהו בביקורו הקרוב, במיוחד על רקע נאום אובמה, לגלות את המנהיגות הנדרשת בעת הזאת ולייצר את התנאים לחידוש המשא ומתן מול אלה המוכנים לסיים את הסכסוך מתוך הבנה שרק יוזמה ישראלית אמיתית ובעלת תוכן, שיכולה לקבל את תמיכת ארה"ב והקהילה הבינלאומית, היא התשובה היחידה לסכנות ולהזדמנויות שמציבה התקופה של ימינו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ