נתניהו לאובמה בתום פגישתם: לא נחזור לקווי 1967

רה"מ ונשיא ארה"ב נועדו בבית הלבן במשך כשעה וחצי על רקע חילופי המסרים הקשים בין י-ם לוושינגטון. אובמה: דיברנו על הפערים בינינו

הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב

ראש הממשלה בנימין נתניהו נועד היום (שישי) עם נשיא ארה"ב ברק אובמה בבית הלבן במשך כשעה וחצי, על רקע חילופי המסרים הקשים בין ירושלים לוושינגטון בנוגע לקיפאון המדיני. בהצהרה שמסר לתקשורת בתום הפגישה אמר נתניהו כי הוא מעריך את מאמציו של הנשיא האמריקאי וכי ישראל מעוניינת בשלום, אך השלום "לא יכול להתבסס על אשליות". ראש הממשלה הדגיש כי "ישראל לא יכולה לחזור לקווי 1967 כי הם לא בני הגנה", וציין כי אין בכוונתו לנהל משא ומתן עם מדינה שחציה חמאס.

אובמה אמר בתום הפגישה כי "חמאס הוא ארגון טרור וקשה לישראל לנהל משא ומתן עם מי ששואף להשמידה. על הפלסטינים לענות על שאלות רבות בעקבות ההסכם עם הארגון". הנשיא התייחס בקצרה גם למחלוקת בין הצדדים. "דיברנו על הפערים בינינו, זה מה שקורה בין ידידים", אמר אובמה והדגיש שוב את מחויבותה של ארה"ב לביטחון ישראל לצד התקדמות בתהליך המדיני.

אובמה ונתניהו, הערב. תצלום: רויטרס

במשלחת הישראלית סיכמו את השיחה כ"כנה וגלויה", וראש הממשלה עצמו יצא ממנה מעודד יותר ממה שנכנס אליה, וזאת למרות שנותרו פערים בין שני הצדדים. דובר הבית הלבן, ג'יי קרני, אמר בתום הפגישה כי "הרבה הושג". "הנשיא אמר שגבולות ישראל ופלסטין צריכים להתבסס על קווי 1967 עם חילופי שטחים, זה ניסוח שהיה די ברור לכל מי שעקב אחר המשא ומתן במשך השנים", הוסיף קרני, "הנשיא לא אמר שום דבר שסותר את מה שנכתב במכתבי הנשיא בוש ב-2004, או מה שראש הממשלה נתניהו אמר היום בחדר הסגלגל.

קרני ציין כי "הנשיא וראש הממשלה לא מסכימים על כל נושא, אך שניהם מחויבים לעבוד יחד למען פתרון שתי המדינות עם מחויבות לביטחון ישראל". בתום הפגישה נכנסו אובמה ונתניהו לארוחת צהריים משותפת בארבע עינייים בחדר האוכל הפרטי של הנשיא.

ואולם למרות הטון המרוכך, לקראת הפגישה היום היה קשה למצוא פרשן אמריקאי אחד שהיה מעז לטעון ששני המנהיגים מחבבים זה את זה או סומכים אחד על השני. נתניהו הבהיר כבר את עמדתו בנוגע לגבולות 1967 בשיחת טלפון עם שרת החוץ הילרי קלינטון ביום חמישי, לפני נאומו של הנשיא האמריקאי. אובמה, למרות התנגדות יועצים אחדים, הבהיר שהלחץ על ישראל הוא אולי הדרך היחידה להימנע מאסון דיפלומטי בספטמבר באו"ם, כשארה"ב לא תוכל למנוע את ההכרה במדינה הפלסטינית, גם אם תשכב על הגדר בשביל בעלת בריתה. בתוך כך, הניו יורק טיימס דיווח מוקדם יותר כי אובמה אמר לעוזריו כי הוא אינו מאמין שנתניהו יהיה מוכן לעשות ויתורים שיובילו להסכם שלום.

בכירי הממשל הגיבו בזעם על תגובת ראש הממשלה לאחר הנאום וטענו שהוא בחר להתעלם מכך שהנשיא הציג את גבולות 1967 עם חילופי השטחים כנקודת פתיחה למשא ומתן, וגם הדגיש מספר פעמים בנאום את הצורך להבטיח את ביטחון ישראל. זאת, למרות שתגובת המנהיגים הרפובליקאים לא היתה שונה מזו של נתניהו. כך לדוגמה, המועמד לנשיאות מטעם הרפובליקאים ניוט גינגריץ', הגדיר את הנאום כ"נאום המסוכן ביותר שניתן על-ידי נשיא אמריקאי, במונחי הישרדותה של ישראל".

הפגנה מחוץ לבית הלבן, הערב. תצלום: אי-פי

מוקדם יותר היום, עם נחיתתו בארה"ב, אמר ראש הממשלה נתניהו כי הוא אינו מתכוון "לטאטא דברים מתחת לשטיח, במיוחד בדברים היסודיים החשובים לקונצנזוס הישראלי". מקורב לנתניהו השמיע אף דברים קשים יותר. לדבריו, נאומו של הנשיא אובמה הבהיר כי וושינגטון לא מבינה מול מה ישראל עומדת. הדברים הקשים שמשמיע הבכיר הישראלי מגיעים לאחר שגם מסביבתו של הנשיא האמריקאי נשמעו דברים קשים על נתניהו. הבכיר הישראלי אמר כי ראש הממשלה מאוכזב מכך שנאומו של אובמה לא התייחס לדרישה הפלסטינית לממש את זכות השיבה של הפליטים - דרישה לה מתנגדת ישראל. הבכיר הוסיף כי "נראה שוושינגטון לא מבינה את המציאות. וושינגטון לא מבינה מה עומד מולנו".

אתמול, בנאום שהוקדש לתמורות במזרח התיכון, אמר אובמה כי "החלום של מדינה יהודית דמוקרטית לא יתגשם במצב של כיבוש מתמיד", ופרס את משנתו המדינית לפיה "הגבולות של ישראל ופלסטין צריכים להתבסס על קווי 1967 עם החלפת שטחים מוסכמת, כך יוקמו גבולות בטוחים ומוכרים בין שתי המדינות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ