ארי שביט | הטעות הדרמטית של אובמה

נאום רע לשלום

ארי שביט
ארי שביט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ארי שביט
ארי שביט

ביסודו, נאום אובמה היה טוב לישראל. הוא חסם את היוזמה הפלסטינית להקים מדינה פלסטינית באופן חד צדדי. הוא גינה את הניסיון הפלסטיני לעשות דה-לגיטימציה של ישראל. הוא יצא נגד חמאס. הוא לא דרש הקפאה כוללת ומיידית של הבנייה בהתנחלויות. הוא לא אימץ את יוזמת השלום הערבית. הוא הפנים את בעיות הביטחון ותביעות הביטחון של ישראל. מעל לכל, הוא אימץ את שני עקרונות-העל של תפישת השלום הישראלית: ישראל כמדינה יהודית ופלסטין כמדינה מפורזת. בנימין נתניהו אמור להיות מרוצה וגאה.

דווקא נאום מחלקת המדינה הפך את נאום בר-אילן לנכס צאן ברזל מדיני. הודות לברק אובמה, עקרונות בר-אילן הם כעת חלק בלתי נפרד מעמדת העולם בנוגע לאופן שבו יש לסיים את הסכסוך הישראלי-פלסטיני. ואולם, במובן אחד, חשוב, נאום אובמה היה רע מאוד לישראל. ורע מאוד לארצות הברית. ורע מאוד לשלום. נשיא ארצות הברית טעה טעות חמורה באופן שבו הכניס את עקרון 67' לחזון השלום שלו. במקום להציב את גבולות 67' בסוף התהליך, אובמה הציב אותם בתחילת התהליך. במקום שהם יוצמדו לקץ התביעות ולסיום הסכסוך, הם הוצמדו להעצמת התביעות ולהמשך הסכסוך.

כאשר אובמה החליט לקבע את גבול 67' בטרם תיפתר בעיית 48', הוא רוקן את השלום מכל תוכן. שלא בכוונת זדון, הנשיא הציע לישראל הצעה התאבדותית: הסכם ביניים זמני בגבולות 67'. זאת הצעה החופפת להצעת ההודנה של חמאס. זאת הצעה שתביא להבערה ודאית של ירושלים ולהצפה של ישראל בפליטים. זאת הצעה שמשמעותה קץ לשלום, קץ ליציבות וקץ למדינת ישראל. אובמה לא התכוון להרע. ההתנגדות המוצדקת לכיבוש והחשדנות המובנת כלפי נתניהו גרמו לו לשגות בתום לב. על כן, הוא ערבב באופן רשלני מושגים של הסכם קבע עם מושגים של הסכם ביניים. על כן צירף 1 ל-1 וקיבל 11. על כן עשה טעות מדינית דרמטית שאסור לנשיא אמריקני לעשות. הוא גיבש תכנית שלא בוחרי קדימה, לא בוחרי העבודה ולא בוחרי מרצ יוכלו לקבל. הוא נשא נאום שיעניק ניצחון סוחף לימין הישראלי וישחק לידיו של הימין האמריקני. הוא הבקיע גול עצמי.

החדשות הטובות הן שלא מאוחר מדי. את הטעות קל לתקן, את העז אפשר להוציא מהחדר. אובמה ונתניהו לא צריכים להתעמת אל מול המצלמות כפי שהתעמתו ביום שישי. עליהם לגלות בגרות ותבונה ולהתייחס אל המשבר כאל הזדמנות. עליהם למצוא נוסחה שתחזיר את עקרון 67' אל מקומו הנכון ותאפשר לנתניהו לאמץ אותו. אם יעשו כך, נקודות האור בנאום אובמה ישובו ויבהקו. הן יתנו לישראלים, לפלסטינים ולאמריקנים אבוקת תקווה של ממש.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ