שיחת היום | "אבו אל-עייש, אובמה נותן תקווה למדינה לפלסטינים?"

שיחת היום

מרב מיכאלי
שיחת היום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרב מיכאלי
שיחת היום

ד"ר עז א-דין אבו אל-עייש הוא גינקולוג פלסטיני שעבד בתל השומר. במבצע "עופרת יצוקה" הופצץ ביתו ושלוש בנותיו ואחייניתו נהרגו, כשהדרמה מועברת בשידור חי בשיחת טלפון שלו עם שלומי אלדר. לפני כשנה עבר ד"ר אבו אל-עייש לחיות בטורונטו ולעבוד שם בבית חולים במשרה שעליה סיכם עוד לפני האסון, הוציא ספר בשם "I shall not hate" שאליו התייחס הנשיא אובמה בנאומו ביום חמישי. אבו אל-עייש נמצא עכשיו בסידני, אוסטרליה, באירוע לקידום ספרו.

איך מתקבל הספר?

מתקבל מעולה מדהים, אופטימי, שונה ממה שחשבתי. אנשים קיבלו את זה בצורה חיובית, וגם הסופרים הרבים שכאן. אני יכול להגיד לך בגאווה שקיבלתי תשואות בעמידה על המסר ההומניטרי והאופטימי, ואנשים מחכים באמת למסר כזה, לתת להם מוטיבציה".

שמעתי את האזכור שלך בנאום של אובמה?

"שמעתי את זה, וטוב שיש לו אוזן, שהתחיל להקשיב ולשמוע לאחרים. אבל מה שחשוב זה המעשה, צריך לתרגם את זה למעשה. תודה לאל הצלחתי להתגבר על מה שקרה ולהמשיך, ואני מאמין במה שכתבתי. אבל גם אובמה שדיבר, הגיע הרגע לתרגם את הנאום שלו למעשה ולהוציא אותו לפועל".

שאובמה יוציא אותו לפועל?

"הוא דיבר על מדינה פלסטינית ועל שלום. אבל רק מדברים על שלום. אנשים מיואשים: מדברים על שלום אבל לא רואים שלום. אז יש לו היכולת, הנשיא של המדינה הכי גדולה בעולם יכול להכריח את כולם ולהגשים את מה שהוא אומר. טוב לדבר אבל יש הבדל בין מעשים לדיבורים. החולה שבא לטיפול הוא זקוק לטיפול, לקבל מרשם ותרופות ולהחלים. במיוחד העם הפלסטיני מחכים למדינה פלסטינית בגבולות 67', זה מה שהוא אמר".

אז לא התרגשת מזה שהוא דיבר עליך אישית?

"מאד, זה חשוב לי מאד. זה נתן לי באמת הרגשה שהוא קרא את הספר ומתרגש מזה וזה חשוב מאד, כשכתבתי את הספר בשום אופן לא חשבתי שייגע בידיים של נשיא ארה"ב, הנשיא אובמה! והוא קרא את הספר, וראה את המסר אבל חשוב לי, כמו שחשוב לך שכל אחד מאתנו ייקח את המסר ויפעל למען המסר, זה מה שחשוב".

איך אתה מציע להתגבר על חוסר האמון בין הצדדים?

"כל אחד רק מתחיל לדבר על אמון כאן ושמה. אני יכול להגיד לך שיש מחלה והאבחנה ברורה: חייבים מדינה פלסטינית במקביל למדינה ישראלית, לפי החוקים הגלובליים ולטפל במצב. אמון כאן, שם, אלה סימפטומים למחלה שמושרשת עמוק בפנים. חייבים לגמור עם הסכסוך, עם הכיבוש, ולתת תקווה לשני העמים שיהיה להם עתיד, חיים ושוויון ויחסים טובים. זה מה שחשוב ולא לבזבז את הזמן באמון כאן או שם ולמצוא עוד בעיות אחרות".

אבל הישראלים לא נותנים לפלסטינים מדינה כי הם מפחדים.

"אז שישאלו את עצמם מה הפחד, ומה הסיבה לפחד, ואיזה צעדים הם יכולים לעשות כדי להתגבר על הפחד שלהם. לקחת אחריות! כל אחד מאתנו חייב לקחת אחריות. החולה לוקח אחריות על המחלה שלו".

איזה צעדים?

"אני לא יודע. אני לא מציע לאף אחד צעדים. כל אחד יודע מה הוא חייב לעשות".

גם הפלסטינים צריכים לקחת אחריות?

"כל אחד. האחריות משותפת וגם יחסית, מי יותר ומי פחות. כל אחד ייקח אחריות לפי מה שהוא יכול לעשות, מי יותר ומי פחות. לא להאשים אחרים ולא להכליל. לא להגיד: כולנו, כולנו. שכל אחד ידבר על עצמו ויסתכל איזו בעיה יש לו בפנים ויטפל בה והדברים המשותפים יתחילו לעבוד מעצמם".

איך אתה עשית את זה באופן אישי?

"עברתי הרבה מצוקות בחיים ואמשיך, ואני יכול להגיד לך שאני לא מאבד תקווה. אני מקווה שזה האסון האחרון, אבל אני לא בטוח שזה יהיה האחרון, אבל תאמיני לי שאני מוכן לעבור ממקום למקום, ממצב למצב אחר, וזה בידיים שלי. תודה לאל יש לי היכולת לעבור את זה, וכל אחד מאתנו חייב להתחיל להתגבר על הסכסוך הפנימי שלו ולזוז קדימה".

איך אתה מרגיש עם הפיוס בין חמאס ופתח?

"זה חיזוק לעם הפלסטיני וזה חיובי לתהליך השלום כי עכשיו העם הפלסטיני מאוחד ויכול להתקדם בו. לאנשים שאומרים אין פרטנר כי העם הפלסטיני מחולק - עכשיו העם הפלסטיני מאוחד. זה חיובי גם לפלסטינים וגם לישראלים, עכשיו הם יכולים ביחד להתקדם".

אבל חמאס לא מכיר בישראל?

"אנחנו מסתכלים על זה כעם פלסטיני מול עם הישראלי. העם הפלסטיני שבראשו עבאס ואש"ף הכירו במדינת ישראל, זה מה שחשוב. המתנחלים מכירים במדינה פלסטינית? לא להסתכל בצורה חלקית, להסתכל על השלם: עבאס והרשות הפלסטינית, שהיא נציגת העם הפלסטיני, הכירו במדינת ישראל. חמאס זה תנועה כמו המתנחלים, כמו מפלגות אחרות".

חמאס שולט בעזה.

"לא, הוא לא שולט בעזה. יש עם פלסטיני בעזה שחלקו חמאס אבל חלקו פתח, ויש הרבה דברים, כמו אצלכם. כמה מפלגות יש אצלכם? אנחנו לא מסתכלים על העם הישראלי כישראל ביתנו, כש"ס, אלא כעם ישראלי עם ממשלה. אם אנחנו רוצים להגיד שכל העם הישראלי יכיר בפלסטינים אז בשום אופן אף פעם לא נתקדם. מה שחשוב זה הסכמים בין מנהיגות מוכרת שנבחרה".

אחרי שנה בקנדה, יש דברים שנראים אחרת משם?

"אני חי לא לפי איפה שאתה נמצא אלא לפי מי שאתה. בכל מקום שאני נמצא אני חי את החיים שלי: בעזה עם העם, עם הפלסטינים, עם האנשים, גם עם הישראלים, עם הסכסוך עצמו שנכנס לי להכל".

ומשם זה נראה יותר או יותר קשה?

"לא קל ולא קשה, החולה עוד חולה. אם אני מסתכל על חולה מכל מקום מצבו לא משתנה, הוא אותו מצב. זאת לא שאלה של מקום אלא שאלה של רצון, אם יש רצון לטפל בחולה או לא".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ