רה"מ נתניהו אמר ליועציו: אולי יהיו עימותים נוספים, אך צריך להגיד את האמת

הנשיא אובמה ינאם הערב בוועידת השדולה הפרו-ישראלית איפא"ק, וינסה לבלום את המשבר בין המדינות על רקע הקיפאון המדיני

ברק רביד
נטשה מוזגוביה
ארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד
נטשה מוזגוביה
ארה"ב

כמה שעות לפני נאומו של נשיא ארה"ב, ברק אובמה, בוועידת השדולה הפרו-ישראלית, איפא"ק בוושינגטון, דחה ראש הממשלה בנימין נתניהו את הטענות על משבר בין ישראל לארה"ב. נתניהו אמר את הדברים בראיון שיזמה לשכתו לסוכנות הידיעות אי-פי ובתדרוכים לסוכנויות הידיעות הזרות.

המסר המפויס של נתניהו כלפי אובמה הועבר קודם כל לתקשורת הזרה. לשכת ראש הממשלה נמנעה מלהעביר מסר דומה בעברית לתקשורת הישראלית עד כה. נתניהו אמר כי "המחלוקות בין ישראל לארה"ב נופחו מעבר לכל פרופורציה. נכון שיש דעות שונות, אך אלו מחלוקות בין ידידים".

נשיא ארה"ב ינאם הערב (ראשון) בוועידת איפא"ק, וינסה לבלום את המשבר בין המדינות יומיים לאחר הפגישה המתוחה עם נתניהו בבית הלבן. ככל הנראה מדובר בניסיון של נתניהו להרגיע את הרוחות לקראת נאומו הערב של הנשיא אובמה בוועידת איפא"ק.

המפגש השביעי בין נשיא ארצות הברית לבין ראש הממשלה, הסתיים בעימות מתוקשר שחשף לעיני העולם כולו את עומק המחלוקת בין השניים בנושא הפלסטיני. משיחות עם פקידים בכירים בממשל האמריקאי ומקביליהם בפמליית ראש הממשלה, עולה כי התחושה בקרב שני הצדדים היא של מתיחות קשה ועלבון הדדי עמוק.

כמה שעות לאחר הפגישה, ערכו נתניהו ויועציו קבלת שבת במעון ההארחה הרשמי בוושינגטון, בלייר האוס. נתניהו, שנשא דברים קצרים, הבהיר שאינו מתכוון לוותר. "אסור לשקוע בשלום של אשליות", אמר. "צריך להיות מחוברים למציאות. תהיה תקופה קשה ואולי יהיו עוד עימותים ומחלוקות עם ארצות הברית, אבל צריך להגיד את האמת".

נתניהו ואובמה בבית הלבן. תצלום: אבי אוחיון / לע''מ

כאשר נתניהו הגיע לבית הלבן ביום שישי, כבר היה ברור שפניו לעימות עם הנשיא אובמה. יממה קודם לכן נשא אובמה נאום שבו הגדיר כי הבסיס למשא ומתן על הגבולות בין ישראל לרשות הפלסטינית צריך להיות קווי 1967 עם חילופי שטחים. השמועות על תוכן הנאום הגיעו לנתניהו כבר ביום רביעי, והוא הורה לשגרירות ישראל בוושינגטון לבדוק עם הבית הלבן אם אכן יוזכרו בו אותם גבולות כבסיס למשא ומתן.

כמה שעות לפני הנאום קיבל נתניהו שיחת טלפון משרת החוץ הילרי קלינטון, שהודיעה לו על כך באופן רשמי. נתניהו ניסה למחות, אך קלינטון הבהירה לו שמדובר בהחלטה של הנשיא שאינה עומדת להשתנות. נתניהו רתח וחש כמי שנפל למארב. "הוא הרגיש במתקפה", אמר מקור בסביבתו. "זה היה עלבון של ממש, במיוחד כשמדובר בבעלת הברית הקרובה ביותר".

הסיבה העיקרית לכעס של נתניהו היתה חוסר התיאום המוקדם בסוגיה כה רגישה מבחינתה של ישראל. בעיני נתניהו, האמריקאים קבעו עמדה לגבי גבולותיה של ישראל, ואפילו לא שאלו לדעתו.

עלבון דומה לזה של נתניהו חשו גם בבית הלבן. בבוקר הפגישה עם נתניהו דיווח ה"ניו יורק טיימס" כי אובמה אמר ליועציו שאינו מאמין שנתניהו יהיה מוכן אי פעם לבצע פשרות שיובילו להסכם שלום.

התגובה החריפה שפרסם נתניהו לנאומו של אובמה יצרה בממשל תחושה שראש הממשלה הישראלי מנסה ליצור "ספין" שלילי לנאום, חרף העובדה שנאמרו בו דברים רבים שחשובים לישראל. פקיד בכיר במשרד החוץ האמריקאי אמר ל"הארץ" כי הממשל מאוכזב מכך שנתניהו בחר להתמקד בסוגיית גבולות 1967, משפט אחד מהנאום, במקום להתייחס למדיניות הכוללת שהוצגה בו. "תגובתו של נתניהו החמירה את המצב, ולאמיתו של דבר, אני לא יודע איך הוא עומד לרדת מהעץ הזה", אמר.

לדברי הבכיר האמריקאי, נתניהו "פספס לגמרי את הנקודה" כשהתעלם מהאלטרנטיבה שאובמה הציג למהלך החד צדדי של הפלסטינים באו"ם. "היו בנאום הרבה דברים התומכים בישראל. הנשיא אמר שצעדים חד-צדדיים סופם להיכשל והתייחס לישראל בתור מדינה יהודית שארה"ב ערבה לביטחונה". הוא הדגיש שאובמה הציג את קווי 1967 עם חילופי שטחים כנקודת פתיחה למשא ומתן, ולא כנקודה הסופית.

גורמים בפמליית נתניהו העידו כי השיחה בת השעה וחצי עם הנשיא אובמה ביום שישי היתה "קשה ונוקבת" עוד יותר מהעימות הפומבי אל מול המצלמות בסיום הפגישה. נתניהו אמר למקורביו שהצהיר על התנגדות לקווי 1967 כדי "לשים בריקדה בפני מגמה מסוכנת" של הפיכת נסיגה לגבולות 1967 לעמדה אמריקאית רשמית, לאחר שכל קודמיו של אובמה נמנעו מלהזכיר מפורשות את הסוגיה.

נתניהו יצא מהשיחה מרוצה מאשר נכנס אליה. סיבה אחת לכך היא הבטחה של הנשיא אובמה לחיזוק נוסף של צה"ל מול ההפיכות בעולם הערבי, והתחייבות כי כל ההבנות הביטחוניות בין ארה"ב לישראל עומדות בעינן. סיבה שנייה היא העובדה שהנשיא האמריקאי יפעל במהלך ביקורו באירופה בשבוע הבא לשכנע שורה של מנהיגים להתנגד למהלך החד צדדי הפלסטיני באו"ם. בתום הפגישה, לאחר התייעצות ממושכת של כל אחד עם יועציו, יצאו השניים לתקשורת. אובמה ונתניהו ניסו להמעיט מעומק המשבר והגדירו אותו כ"מחלוקת בין ידידים" בלבד. עם זאת, שפת הגוף שלהם העידה על המתיחות הרבה.

אובמה פתח בדברי שבח ארוכים ליחסים החמים בין ישראל לארה"ב. "העובדה שאתה כאן בפעם השביעית היא סימן לקשר יוצא דופן בין המדינות שלנו", אמר אובמה. את נאומו של נתניהו בקונגרס, שמטריד מאוד את הממשל, הציג הנשיא כ"כבוד השמור רק לאלה שהוכיחו את עצמם בתור הידידים הגדולים של ארה"ב". הנשיא אובמה הודה כי קיימים פערי גישות בכל הנוגע לנושא הפלסטיני. "בבירור יש בינינו הבדלים מסוימים לגבי הניסוחים המדויקים, וזה מה שקורה בין ידידים", אמר. "אך אנו מסכימים לגמרי ששלום אמיתי יכול לקרות רק אם ההסכם הסופי מאפשר לישראל להגן על עצמה".

בשונה מנאומו ביום חמישי, אובמה התייחס בהרחבה לממשלת האחדות בין פתח לחמאס. הוא הדגיש כי הפלסטינים יצטרכו לענות על "כמה שאלות קשות", כי "קשה מאוד לצפות מישראל לנהל משא ומתן בצורה רצינית עם צד שמסרב להכיר בזכות הקיום שלה. החמאס הוא ארגון שבחר בטרור, זה לא שותף לתהליך שלום מציאותי ומשמעותי".

גם נתניהו ניסה לשדר חמימות, אולם בתוך דקות ספורות פתח בנאום חוצב להבות נגד מדיניות הממשל האמריקאי בנושא הפלסטיני. "כדי שיהיה שלום, הפלסטינים חייבים להשלים עם עובדות בסיסיות", אמר. "ישראל מוכנה לעשות פשרות נדיבות למען השלום, אך היא לא יכולה לחזור לקווי 1967, כי אלה לא גבולות בני הגנה והם לא לוקחים בחשבון את השינויים על הקרקע, שינויים דמוגרפיים של 44 השנים האחרונות".

בעוד הנשיא אובמה יושב לידו, פתח נתניהו בסקירה היסטורית על תולדות העם היהודי. "העם היהודי קיים כבר 4,000 שנה", אמר, "חווינו מאבק וסבל ללא השוואה לעמים אחרים. גירושים, פוגרומים, טבח ורצח של מיליונים. כעת זה נופל על כתפיי בתור ראש ממשלת ישראל בתקופת חוסר ודאות אדירה לעבוד אתך כדי לעצב שלום שיבטיח את ביטחונה ולא יסכן את הישרדותה. אין לנו הרבה מרחב לטעויות, כי ההיסטוריה לא תיתן לעם היהודי הזדמנות נוספת".

נתניהו התייחס גם לסוגיית הפליטים. "ההתקפה על ישראל ב-1948 הסתיימה בשני גלי פליטים - הפלסטינים, ובערך אותו מספר של כאלה שגורשו ממדינות ערב. ישראל הקטנה קלטה את הפליטים היהודים, אך העולם הערבי הענק סירב לקלוט את הפליטים הפלסטינים. עכשיו הפלסטינים באים אלינו 63 שנים מאוחר יותר ואומרים לישראל: קבלו את הנכדים והנינים של הפליטים האלה, וחסלו את עתידה של ישראל בתור מדינה יהודית. זה לא הולך לקרות".

היום ינאם הנשיא אובמה בוועידת השדולה הפרו-ישראלית איפא"ק בוושינגטון. יש להניח שבנאומו לפני כ-10,000 הפעילים, יספק אובמה פרשנות נרחבת לנאומו מהשבוע שעבר, וידגיש את חשיבות ועומק הקשרים עם ישראל. אובמה ינסה להשתמש בנאומו כדי לנסות ולתקן את הרושם השלילי שנוצר מפגישתו עם נתניהו ביום שישי.

נואמים אחרים בוועידה, בעיקר מהמפלגה הרפובליקנית, צפויים למתוח ביקורת על הנשיא. מנהיג הרוב הרפובליקאי בקונגרס, אריק קנטור, אמר בסוף השבוע כי גישתו של אובמה "פוגעת ביחסים המיוחדים עם ישראל ומחלישה את יכולתה של בעלת הברית שלנו להגן על עצמה". כמה רפובליקאים אף מבטיחים להציג השבוע במליאת הקונגרס החלטה המגנה את "החלק הישראלי" של נאום הנשיא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ