אנשיל פפר
ג'קי חורי

בצה"ל בוחנים את ההיערכות בגבולות סוריה ולבנון לקראת האירועים שמתכוונים לארגן שם ארגונים פלסטיניים בעוד שבועיים, לציון 44 שנים לפרוץ מלחמת ששת הימים. ביום שישי האחרון, למרות איומים, לא התקיימו הפגנות לאורך הגבול.

בפיקוד צפון עוד מקיימים תחקירים מעמיקים לגבי האירועים ביום הנכבה, ביום ראשון שעבר, בהם נהרגו 14 מפגינים פלסטינים בשתי תקריות על גבול סוריה ולבנון. כ-180 איש הצליחו לפרוץ מגבעת הצעקות אל העיירה מג'דל שמס ברמת הגולן. מהתחקיר הראשוני שכבר התקיים, עולה הצורך בדריכות רבה יותר של בסיס המודיעין באזור לגבי תנועת מפגינים אל עבר הגבול וזמינות וניידות רבה של כוחות לבלימת פריצה אפשרית של הגדרות.

הסקת מסקנות נדרשת כבר בימים הקרובים לנוכח תוכניות של ארגונים פלסטיניים שונים והתארגנויות ברשת הפייסבוק לשחזור אירועי יום הנכבה. כעת התוכנית המרכזית מתמקדת ביום ראשון, החמישה ביוני, בו מציינים את יום השנה ה-44 לפרוץ מלחמת ששת הימים.

שינוי מרכזי שיצטרך להיבחן, נוסף לתוספת הכוחות על הגבול, הוא נושא השימוש באמצעי לפיזור הפגנות (אלפ"ה) ונשק פחות קטלני (נפ"ק) שנעשה בהם שימוש נרחב בפעילות צה"ל באזורי יהודה ושומרון. בגבולות, בשל הכוננות לתקיפה צבאית, ניתן לו עד כה פחות דגש. מפקדים שהיו באירוע ביום ראשון שעבר ציינו שהיה צורך ביותר אמצעים מסוגים אלו, למרות המדיניות של פיקוד צפון להתייחס לכל ניסיון פגיעה בגדר או חדירה לישראל כפגיעה בריבונות שיש להגיב עליה בתקיפות רבה. ההערכה בצה"ל היא שבאירוע הבא בו ינסו מפגינים לפרוץ את הגדרות ייעשה קודם שימוש נרחב באמצעים לפיזור הפגנות, לפני שיישקל שימוש בירי באש חיה.

למרות איומים של ארגונים פלסטיניים לנסות לפרוץ את הגבול כבר ביום שישי האחרון, לאחר התפילות במסגדים, לא היה ניסיון לכך. פיקוד הצפון נערך בכל מקרה בכוחות מתוגברים בגזרת מג'דל שמס, כשנוסף לכוחות המילואים הפרושים בגזרה ממילא, הוצב במקום גדוד "גפן" של בית הספר לקצינים, שנמצא ברמת הגולן כעת במסגרת אימונים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ