גורמים אמריקאיים: בלי התקדמות מדינית, הפלסטינים יתקוממו כמו בכיכר א-תחריר

בוושינגטון הסבירו לאחר הנאום שאובמה ניסה "להגן על ישראל" על ידי הצבת אלטרנטיבה למהלך פלסטיני חד-צדדי

ברק רביד
נטשה מוזגוביה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד
נטשה מוזגוביה
ג'קי חורי

גורמים בבית הלבן ובמשרד החוץ האמריקאי אומרים כי מטרת נאומו של הנשיא אובמה היתה "להגן על ישראל" ולהציג אלטרנטיבה למהלך החד צדדי של הפלסטינים באו"ם בחודש ספטמבר.

"זה יכול להיגמר בהצבעה בעצרת הכללית של האו"ם עם 187 מדינות בעד המדינה הפלסטינית ושתיים נגד, וזה רע לישראל ורע לארה"ב", אמר ל"הארץ" פקיד בכיר במשרד החוץ האמריקאי. הגורמים קיימו בסוף השבוע סבב שיחות עם מנהיגים יהודים ועם חברי קונגרס וסנאטורים, כדי להסביר את העמדה האמריקאית ולרכך את המתיחות עם ישראל.

לדברי גורם בכיר במשרד החוץ, אם לא תושג התקדמות מדינית בין ישראל לפלסטינים - מחאת האחרונים עלולה לגלוש לממדים זהים לזו של המחאה נגד שלטון מובארק בכיכר א-תחריר. כך דיווח אמש ערוץ 2.

מנגד, ברשות הפלסטינית לא מיהרו להכריז על עמדה רשמית וברורה לגבי חידוש התהליך המדיני בעקבות נאום אובמה. בכירים פלסטינים נמנעו מלהגיד אם ימשיכו במאמצים להכרזה חד צדדית על הקמת מדינה עצמאית בספטמבר הקרוב בעקבות התנגדותו של אובמה.

ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני, סאיב עריקאת שב ואמר בשיחה עם "הארץ" כי המפתח לחידוש המשא ומתן נמצא בידי ראש הממשלה בנימין נתניהו. "הנשיא אובמה דיבר על שתי מדינות בגבולות 67' עם חילופי שטחים. אנו מסכימים לעמדה הזו, וממתינים לנתניהו שיגיד שהוא גם מסכים לכך, אחרת אין שום טעם לדבר על תהליך מדיני", אמר עריקאת.

לשאלה אם הפלסטינים מאוכזבים מהתנגדותו של אובמה להכרזה חד צדדית בספטמבר ואם ישנו את עמדתם בשל עמדתו אמר עריקאת: "אנחנו במאי כרגע, ועד ספטמבר נותרו ארבעה חודשים. אנו מצפים מהעולם, ובראש ובראשונה מנתניהו, שיציג את עמדתו בצורה ברורה. בשלב זה אנו במצב של התייעצויות עם העולם הערבי ומדינות אירופה, וגם ההנהגה הפלסטינית תתכנס בקרוב ותדון באפשרויות העומדות לרשותה".

הקוורטט הבינלאומי הוציא אמש הודעה התומכת בנאומו של אובמה. "הקוורטט בהסכמה מלאה לגבי הצורך הדחוף לפתור את הסכסוך בין ישראל והפלסטינים, ומביע תמיכה חזקה בחזון השלום שהציג אובמה. אנו מדגישים את הקריאה שלנו לצדדים להתגבר על המכשולים ולחדש את המשא ומתן הישיר ללא דיחוי או תנאים מוקדמים", נמסר בהודעה.

יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן) נפגש אתמול עם הקונסול הכללי האמריקאי דניאל רובינשטיין במוקטעה ברמאללה. סוכנות הידיעות הפלסטינית ופא דיווחה כי הפגישה דנה בתהליך המדיני לאחר נאום אובמה מבלי לפרט מעבר לכך. על פי גורמים פלסטינים בכירים, המפגש לא הוגדר כפגישת חירום בעקבות הנאום אלא חלק מהמגעים הנמשכים בין יו"ר הרשות לממשל האמריקאי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ