ברק רביד
נטשה מוזגוביה
וושינגטון

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, ניצל את נאומו אחר הצהריים (ראשון) בפני השדולה הפרו-ישראלית איפא"ק בוושינגטון כדי להבהיר את הצהרותיו בדבר היות גבולות 67' הבסיס למו"מ המדיני. למרות החששות שיתקבל בקרירות בשל העימות עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בפגישתם ביום שישי, הנשיא, שדיבר בפני קהל של 10,000 משתתפים, התקבל בתשואות רמות.

"אמרתי שארה"ב מאמינה שתוצאת המשא ומתן צריכה להיות שתי מדינות, עם גבולות קבועים של המדינה הפלסטינית עם ישראל, ירדן ומצרים, וגבולות קבע של ישראל עם המדינה הפלסטינית. גבולות ישראל ופלסטין צריכים להתבסס על קווי 1967 עם חילופי שטחים מוסכמים, כדי שגבולות בטוחים ומוסכמים יקבעו לשתי המדינות", אמר אובמה וקריאת בוז בודדה שפילחה את האולם, נקטעה בשלב זה על ידי מחיאות כפיים.

לדבריו, עמדתו הוצגה עד כה בצורה שגויה. "הצדדים עצמם צריכים לנהל משא ומתן על הגבול שיהיה שונה מזה של ה-4 ביוני 1967. נוסחה זו ידועה היטב לכל מי שמנסה לפתור את הקונפליקט במשך שנות דור. הצדדים צריכים להעריך את השינויים שהתרחשו ב-44 השנים האחרונות - המציאות הדמוגרפית החדשה והצרכים של שני הצדדים. המטרה הסופית היא שתי מדינות לשני עמים: ישראל בתור הבית הלאומי של העם היהודי, והמדינה הפלסטינית בתור הבית הלאומי לעם הפלסטיני. אם יש כאן מחלוקת, היא לא מבוססת על מהות. מה שאמרתי ביום חמישי היה לומר בפומבי מה שהיה ידוע באופן פרטי במשך זמן רב", אמר אובמה.

עוד הוסיף אובמה כי בהצעתו את קווי 67' כבסיס למשא ומתן "לא היה שום דבר מקורי במיוחד, זה עלה כבר בממשלים קודמים של ארה"ב".

אובמה בוועידת איפא"ק. "אמרתי בפומבי מה שהיה ידוע באופן פרטי". תצלום: נטשה מוזגוביה

"ידידי אמת מדברים בגלוי ובכנות אחד עם השני"

אובמה הבהיר בתחילת דבריו ובעקבות פגישתו המתוחה עם ראש הממשלה נתניהו כי "גם אם אנחנו לא מסכימים לפעמים, הקשר בין ארה"ב לישראל בלתי ניתן לשבירה, ומחויבותה של ארה"ב לבטחון ישראל יצוקה בברזל".

לדברי הנשיא, החליט להציג את תוכניתו למזרח התיכון "כי איננו יכולים להמתין עוד עשור או שניים או שלושה להגיע לשלום. העולם נע קדימה מהר מדי. האתגרים העצומים העומדים מול ישראל רק יגדלו. דחייה תפגע בביטחון ישראל ובשלום שמגיע לעם ישראל". אובמה העיר שהוא מודע לכך שחלק מהיושבים בקהל יחלקו על דבריו והוא "מכבד את זה", אך "בתור ידידי ישראל, אני יודע שאנו יכולים לנהל את הדיון הזה", אמר.

הנשיא התייחס למחלוקת עם ראש הממשלה כשאמר ש"אני יודע שהאמירות שלי על השטחים והביטחון יצרו מחלוקת בימים האחרונים", והוסיף כי "לא באמת הופתעתי. אני יודע טוב מאוד שהדבר הקל לעשות, במיוחד בשביל הנשיא שמתכונן לבחירות החוזרות הוא להימנע ממחלוקות. אך כפי שאמרתי לראש הממשלה נתניהו, אני מאמין שהמצב הנוכחי במזרח התיכון אינו מאפשר גרירת רגליים. אני גם מאמין שידידי אמת מדברים בגלוי ובכנות אחד עם השני".

אובמה הבהיר כי "לכל מדינה יש זכות להגנה עצמית, ולישראל צריכה להיות יכולת להגן על עצמה נגד כל איום. הסיכומים שיושגו צריכים להיות מספיק חזקים כדי למנוע את חזרת הטרור, הברחות הנשק ואבטחת גבול יעילה. נסיגת הכוחות הישראלים המלאה והמדורגת צריכה להיות מתואמת עם קבלת האחריות הבטחונית של הפלסטינים במדינה ריבונית שתהיה מפורזת מצבא". לדבריו, "תקופת המעבר צריכה להיות מוסכמת, ויעילות ההסכמים הביטחוניים צריכה להיות מוכחת, זה מה שאמרתי".

אובמה ונשיא איפא"ק. תצלום: אי-אף-פי

אובמה ציין כי הוא אמר לנתניהו בפגישתם שישנן עובדות שלא ניתן להתעלם מהן. "ראשית, מספר הפלסטינים שחיים ממערב לנהר הירדן גדל במהירות ומעצב מחדש את המציאות הדמוגרפית הן בישראל והן בשטחים". לדבריו, "במצב זה יהיה קשה יותר ויותר לשמר את ישראל בתור מדינה יהודית ודמוקרטית ללא הסכם שלום".

ישראל, אמר אובמה, זקוקה לשותפה לשלום ולא ניתן לצפות ממנה לנהל משא ומתן עם הפלסטינים שלא מכירים בזכותה להתקיים, והוסיף כי "אנו רואים בפלסטינים אחראים למעשים ודיבורים שלהם". אולם, הדגיש הנשיא, "המאמצים לבודד את ישראל בזירה הבינלאומית והדחף של הפלסטינים לנטוש את המו"מ ימשיכו לצבור תאוצה בהעדר אלטרנטיבה ותהליך שלום אמין".

הנשיא האמריקאי התייחס לפיוס הפנים-פלסטיני והצהיר כי "עד שיכיר החמאס בזכות הקיום של ישראל ויאמץ הסכמים קיימים לא ניתן יהיה לנהל משא ומתן עם ארגון טרור התומך בהשמדת ישראל".

אובמה הוסיף כי "האינטרס האמריקאי הוא שישראל תהיה חזקה ובטוחה כי אנו שותפים לאינטרסים אסטרטגיים. לא רק בגלל האיומים הזהים בפניהם אנו עומדים, אלא מסיבות עמוקות יותר - הערכים המשותפים שלנו".

אובמה, שנאומו נקטע לעיתים קרובות על ידי תשואות מהקהל אמר עוד כי "בגלל שאנו מבינים את האתגרים איתם מתמודדת ישראל, הפך הממשל בראשותי את ביטחון ישראל לעדיפות עליונה. העלנו את שיתוף הפעולה הביטחוני לרמה חסרת תקדים, הגברנו את הסיוע הצבאי לדרגה חסרת תקדים, ואישרנו מימון נוסף מעבר לסיוע הרגיל לצורך פיתוח מערכת כיפת הברזל.

אובמה בוועידת איפא"ק. תצלום: נטשה מוזגוביה

נשיא ארה"ב התייחס בנאומו לאיום האיראני והבטיח כי "נשמור על היתרון האיכותי של הצבא הישראלי. אנו נחושים למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני". אובמה הדגיש כי "הטלנו את הסנקציות החמורות ביותר אי פעם על המשטר האיראני וכוחנו באו"ם סייע לחזקם. איראן מנותקת היום ממערכת המימון בעולם".

אובמה סקר בהמשך נאומו את תמיכתה של ארה"ב תחת הנהגתו בישראל כשציין ש"התנגדנו לדו"ח גולדסטון, הטלנו וטו על על גינוי הבנייה בהתנחלויות במועצת הביטחון של האו"ם וניסינו לקדם את השלום בין ישראל לפלסטינים - בגלל מחויבותנו לביטחון ישראל".

בכיר בבית הלבן: צריך לשמוע איך נתניהו יגיב לנאום

בכיר בבית הלבן אמר אחרי נאומו של הנשיא האמריקאי בשיחה עם "הארץ" כי אובמה "אמר את אותו המסר פעמיים, הוא אמר את אותו הדבר, ואני מקווה שהמחלוקת מאחורינו. הדרך שבה ראש הממשלה נתניהו יגיב לזה, צריך לשמוע ממנו, יש לו עוד שני נאומים השבוע".

על השאלה מה הממשל האמריקאי מתכנן כעת בנושא השלום, לאחר שהנשיא הציג עקרונות רחבים בלבד ולא תוכנית ספציפית לקידום תהליך, השיב הבכיר כי "לא היתה לנו ציפייה לחדש את המו"מ עכשיו, אך הנשיא יוצא כעת לאירופה שם ינסה בין השאר לנסות גם באמצעות השותפים האירופים שלנו להניע פלסטינים לחזור לשיחות ולאמץ את תנאי הקוורטט. אך לא היתה ציפייה שהשיחות יתחדשו בין יום".

ברק אובמה בנאומו הערב. הדגיש כי על חמאס ופתח לגבש עמדה אחידה בקשר לישראל לפני חידוש המו"מ. תצלום: אי-פי

מוקדם יותר היום, חזר אובמה על החזון שהציג בנאומו בשבוע שעבר גם בראיון שהעניק היום (ראשון) לרשת בי-בי-סי לקראת ביקורו באירופה. "הבסיס למשא ומתן יכלול בחינה של גבולות 1967", אמר אובמה. "צריך לקחת בחשבון כי התנאים בשטח השתנו ושיהיה צורך בחילופי שטחים כדי לענות על האינטרסים של שני הצדדים". אובמה הוסיף כי יש להסדיר קודם כל את סוגיות הגבול והביטחון וכך יהיה קל יותר לפתור סוגיות רגישות כמו ירושלים והפליטים.

אובמה הדגיש בראיון כי החלטה חד צדדית של האו"ם להכיר במדינה פלסטינית תהיה מחווה סמלית ריקה וחסרת חשיבות. לדבריו, חמאס ופתח חייבים לגבש עמדה משותפת ביחס לישראל לפני שהמשא ומתן יוכל להתחדש.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ