מפגינים מחוץ לוועידת איפא"ק: "ציונות היא מחלת הנפש של המאה העשרים"

מפגינים מארגוני שמאל שונים קיבלו את פני באי ועידת איפא"ק בקריאות בעד זכות השיבה ובמיצג של חיילים המכים אישה פלסטינית

הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב

מפגינים המשתייכים לארגוני שמאל שונים קיבלו היום (ראשון) את באי ועידת השדולה הפרו-ישראלית איפא"ק במרכז הכנסים בוושינגטון בקריאות מחאה ומיצג פרובוקטיבי. המפגינים התחפשו לראש הממשלה, בנימין נתניהו ולשרת החוץ האמריקאית, הילרי קלינטון והפגינו כשהם נושאים שלטים התומכים בזכות השיבה וכאלה הקוראים לממשל האמריקאי לגבור על איפא"ק והשפעתה.

המיצג מחוץ לוועידת איפא"ק. תצלום: נטשה מוזגוביה

מיצג שהוקם במקום הציג מחסום צה"ל ובו שני חיילים לבושים בוורוד וחמושים ברובי צעצוע. החיילים במיצג דחפו והפילו לרצפה שוב ושוב דמות של אישה פלסטינית בהריון.

מפגינים אחדים פרצו לתוך אולם הכנסים ורקדו הורה, תוך שהם שרים על מנגינת "הבה נגילה" את השיר הבא: "איפא"ק נפגשים ולנו יש ברכה, כי הם לא מדברים בשביל היהודים הצעירים. הצדק גוסס, איפא"ק משקר, אנחנו לא קונים את השקרים, הנני. איפא"ק לא מדברים בשבילי, שטיפת מוח זה לא כוס התה שלי, פלסטין צריכה להיות חופשיה, כיבוש זו כפירה. הם קונים קונגרס עם הכסף שלהם, משמיצים כל מי שמבקר אותם, איפא"ק רוצה לרסק את השלום, הנני".‬ ‫היו גם כמה שנשאו על ידיהם סירה, תוך שהם לבושים בבגדים מוכתמים ב"דם", לסמל את המשט לעזה‬.

זול זולקוביץ מניו יורק שהחזיק בשלט "ציוני בשיקום" אמר ל"הארץ" כי "עוד לפני בר המצווה שלי התחלתי לשאול שאלות קשות בבית הספר היהודי. שאלתי כיצד יכול להיות שמספרים שישראל היא הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון כשאין שם הפרדה בין דת למדינה". זולקוביץ הוסיף וטען כי "הציונות היא מחלת הנפש של המאה ה-20 וניתן להתגבר עליה. אבל כשאני מעז למתוח ביקורת אומרים לי שאני יהודי אכול שנאה עצמית, דבר שאני לא".

המפגינים הניפו כרזות התומכות בזכות השיבה. תצלום: נטשה מוזגוביה

אליזבת ברגר בת ה-75 באה להפגין נגד איפא"ק מטנסי. "אני רוצה שהם יידעו שלאנשים אכפת מאי צדק אפילו במקומות רחוקים כמו טנסי", אמרה ל"הארץ". לדבריה, "איפא"ק הוא לובי פוליטי חזק שגורם לנו לחיות במציאות המסכנת את כולנו בגלל תמיכתה במדיניות נוקשה, התנגדות לפשרות ושימור הסטטוס-קוו והסכסוך. אין לי ציפיות גדולות מנאום אובמה כי הוא צעיר והוא לא ידע מספיק סבל כדי להבין מה עובר על האנשים בשטחים הפלסטינים".

ברגר הוסיפה: "אני חושבת שגם הירי על אזור הדרום בישראל הוא נורא, אבל אני מקווה שבאיפא"ק ובישראל יידעו שלירות טילים על אוכלוסיה אזרחית בעזה זה גם לא בסדר. אני לא יודעת אם המחאה שלנו תשנה משהו במדיניות החוץ שנשלטת לגמרי על ידי איפא"ק שמגייסת המון כסף לקונגרס, אך אני מקווה שהמחאה שלנו עוזרת לשמור על מעט שפיות בחגיגת הצביעות הזאת".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ