יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת החוקה של הכנסת אישרה היום (ראשון) לקריאה ראשונה עוד חוק מסדרת חוקי "נאמנות-אזרחות" של ישראל ביתנו. מדובר בהצעת חוק המעניקה עדיפות ליוצאי צבא או שירות לאומי בקבלה לעבודה בשירות המדינה. הנוסח הנוכחי צפוי לפגוע בקבוצות מיעוט רבות אשר סובלות ממילא מאפליה בקבלה לעבודה ומתת-ייצוג בשירות המדינה: חרדים, ערבים, נשים דתיות, נשים שנישאו לפני גיל צבא, עולים ובעלי מוגבלויות.

האגודה לזכויות האזרח וארגונים נוספים לזכויות נשים, עולי אתיופיה, המיעוט הערבי ובעלי מוגבלויות התנגדו להצעה במהלך בדיון בוועדה. גם משרד המשפטים, נציבות שוויון הזדמנויות בעבודה, ואפילו הייעוץ המשפטי של ועדת החוקה עצמה, התנגדו.

בעקבות הביקורת על נוסח החוק, הודיע יו"ר ועדת החוקה של הכנסת, ח"כ דוד רותם (ישראל ביתנו), כי יעדכן את הנוסח הקיים כך שעולים שעלו לאחר גיל השירות הצבאי, אנשים בעלי מוגבלויות ומתמודדים במכרזים פנימיים, לא יכללו בנוסח ההצעה. השינוי המתוכנן אמור לצמצם, אמנם, את הפגיעה בקבוצות אוכלוסיה שונות, אך יותיר על כנה פגיעה בערבים, חרדים ואנשים החיים עם מוגבלויות נפשיות - אוכלוסיות שאינן משרתות בצה"ל כיום.

את הצעת החוק יזם ח"כ חמד עמאר (ישראל ביתנו). על פי ההצעה, כאשר שני מועמדים ניגשים למכרז בשירות המדינה, והם שקולים בתכונותיהם ובכישוריהם, תינתן עדיפות למי מביניהם שסיים שירות סדיר בצה"ל, במשמר הגבול, ביחידות אחרות במשטרת ישראל או בשירות מוכר אחר לפי חוק שירות ביטחון. ח"כ עמאר אמר בדיון: "צעיר שרק השתחרר מצה"ל לאחר שלוש שנות שירות בקו האש תוך סיכון חיים, מוגבל ביכולת שלו להתקבל למשרה בשירות המדינה, לעומת מי שהשתמט מהשירות ובזמן הזה למד באוניברסיטה וצבר ניסיון תעסוקתי. משכך, אני מתכוון לקבוע כי שירות לטובת המדינה יילקח בחשבון ויינתן לכך ביטוי הולם בעת התמודדות במכרז למשרה במגזר הציבורי".

"החוק מבטא פיצול אישיות של המדינה ביחס למיעוט הערבי"

ח"כ רותם הגיב בבוטות לביקורת שהוטחה בחוק ואמר כי, "אם כך הדבר מן הראוי לבטל גם את החלקות הצבאיות בבתי העלמין, כי גם שם יש אפליה ולא קוברים בהם ערבים". אמנון בארי-סוליציאנו ומוחמד דראושה, מנהליה השותפים של עמותת יוזמות קרן אברהם, שפועלת לשילוב ושוויון בין יהודים לערבים, אמרו בתגובה כי, "הצעת החוק מבטאת פיצול אישיות של המדינה ביחס למיעוט הערבי, כאשר מחד היא פועלת לשילוב של המיעוט הערבי, על ידי הגדרת סף מינימום לייצוג הולם שלו בשירות המדינה, ומאידך פועלת להדרתו ואפלייתו לרעה על ידי קידום חוקים כגון החוק המדובר".

לדברי עלוה קולן, מקדמת מדיניות וחקיקה באגודה לזכויות האזרח, "יו"ר ועדת חוקה התעלם במופגן מעמדת הגורמים המקצועיים - משרד המשפטים, נציבות שוויון ההזדמנויות בעבודה ואפילו הייעוץ המשפטי של ועדת החוקה עצמה; החוק רק יעמיק את האפליה נגד קבוצות שכבר כעת סובלות מאפליה בקבלה לעבודה, וזאת בניגוד מוחלט למאמצי השילוב בעבודה שמדינת ישראל מפעילה עבור קבוצות אלו ממש - נשים, ערבים, חרדים ואנשים עם מוגבלויות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ