ראש הממשלה בנימין נתניהו על נאום אובמה באיפא"ק: אני שותף לרצונו של הנשיא לקדם את השלום

רה"מ בירך על נאומו של הנשיא האמריקאי בוועידת איפא"ק, על אף שאובמה חזר על כך שהבסיס למו"מ הם קווי 67' עם חילופי שטחים

ברק רביד
נטשה מוזגוביה
וושינגטון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד
נטשה מוזגוביה
וושינגטון

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, חזר בנאומו בוועידת איפא"ק על דבריו כי הבסיס למשא ומתן בין ישראל לפלסטינים צריך להיות גבולות 1967 עם חילופי שטחים. בניגוד לנאומו ביום חמישי שעבר, שאותו תקף ראש הממשלה נתניהו בחריפות, הפעם על אותם הדברים הגיב נתניהו בהודעת ברכה.

"ברצוני להביע הערכה לדברי הנשיא אובמה בפני ועידת איפא"ק", אמר נתניהו. "אני שותף לרצונו של הנשיא לקדם את השלום ואני מעריך את מאמציו בעבר ובהווה להשגת מטרה זו. אני נחוש לפעול יחד עם הנשיא אובמה כדי למצוא דרכים לחדש את המו"מ לשלום. השלום הוא צורך חיוני לכולנו".

אובמה ונתניהו בפגישתם ביום שישי. רה"מ הביע הערכה לנאום הנשיא. תצלום: אי-פי

יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני, הגיבה גם היא לנאומו של אובמה ואמרה כי "העיקרון של ביטחון ישראל והצורך להגיע לשתי מדינות לאום, שאחת מהן היא מדינת ישראל - שהיא ביטוי ובית לאומי לעם היהודי, היא קודם כל אינטרס ישראלי. כשישראל דבקה במשימה ומבינה קודם כל מה האינטרס שלה, היא יכולה לגייס כל ממשל בארה"ב".

לבני הוסיפה כי "הדברים שהזכיר אובמה מייצגים מדיניות אמריקאית ארוכת שנים. לכן, כשרוצים ניתן לגייס את ארה"ב מתוך הבנה שמדובר באינטרס משותף. זה מאוד חשוב למדינת ישראל. גם לביטחון שלה, גם לכושר ההרתעה שלה וגם כדי שנוכל פעם אחת ולתמיד לקדם את התהליך ולמנוע תהליכים חד-צדדיים באו"ם".

השדולה הפרו-ישראלית איפא"ק פרסמה הודעה לאחר נאומו של אובמה והביעה הערכה לדברים שאמר. "הנשיא אישר מחדש את חשיבות היחסים בין ישראל לארה"ב, והערכים המשותפים המגדירים את שני העמים", נכתב בהודעת השדולה. "אנו מעריכים במיוחד את הצהרתו שארה"ב אינה מצפה מישראל לסגרת לקווים שהיו קיימים בין ישראל לירדן ב-1967 לפני מלחמת ששת הימים. אנו גם מודים לנשיא על הגינוי המפורש של החמאס בתור ארגון טרור, והכרתו בכך שאין לצפות מישראל לנהל מו"מ עם ארגון שמכחיש את זכותה להתקיים. אנו גם מברכים על כך שהנשיא אישר מחדש את המחויבות למנוע מאיראן להגיע לנשק גרעיני".

אובמה: עמדתי הוצגה באופן שגוי. קו הגבול יהיה שונה מזה של 67'

אובמה טען בנאומו היום (ראשון) בפני השדולה הפרו-ישראלית בוושינגטון כי עמדתו הוצגה עד כה בצורה שגויה. "הצדדים עצמם צריכים לנהל משא ומתן על הגבול שיהיה שונה מזה של ה-4 ביוני 1967", אמר הנשיא האמריקאי. לדבריו, "נוסחה זו ידועה היטב לכל מי שמנסה לפתור את הקונפליקט במשך שנות דור. הצדדים צריכים להעריך את השינויים שהתרחשו ב-44 השנים האחרונות - המציאות הדמוגרפית החדשה והצרכים של שני הצדדים. המטרה הסופית היא שתי מדינות לשני עמים: ישראל בתור הבית הלאומי של העם היהודי, והמדינה הפלסטינית בתור הבית הלאומי לעם הפלסטיני. אם יש כאן מחלוקת, היא לא מבוססת על מהות. מה שאמרתי ביום חמישי היה לומר בפומבי מה שהיה ידוע באופן פרטי במשך זמן רב", אמר אובמה.

עוד הוסיף אובמה כי בהצעתו את קווי 67' כבסיס למשא ומתן "לא היה שום דבר מקורי במיוחד, זה עלה כבר בממשלים קודמים של ארה"ב".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ