ג'קי חורי

תנועת החמאס גינתה הערב (ראשון) בחריפות את נאומו של נשיא ארה"ב, ברק אובמה, בפני השדולה הפרו-ישראלית איפא"ק בוושינגטון. לטענתם, אובמה הגדיר את הסכם הפיוס הפלסטיני כמכשול לשלום ודאג לביטחונה של ישראל בלבד.

הנשיא האמריקאי התייחס בדבריו היום לפיוס הפנים-פלסטיני והצהיר כי "עד שיכיר החמאס בזכות הקיום של ישראל ויאמץ הסכמים קיימים לא ניתן יהיה לנהל משא ומתן עם ארגון טרור התומך בהשמדת ישראל". אובמה הוסיף כי "האינטרס האמריקאי הוא שישראל תהיה חזקה ובטוחה כי אנו שותפים לאינטרסים אסטרטגיים. לא רק בגלל האיומים הזהים בפניהם אנו עומדים, אלא מסיבות עמוקות יותר - הערכים המשותפים שלנו".

בכיר החמאס, ד"ר איסמעיל רדואן, פנה בעקבות נאום אובמה למי שהגדיר "כשועטים אחר ארה"ב", וקרא להם לעשות חשבון נפש, לפעול לחיזוק האחדות הפלסטינית ולא להמר על עמדותיה הכושלות של ארה"ב, כהגדרתו.

אובמה בנאומו, הערב. תצלום: נטשה מוזגוביה

לדברי רדואן, אובמה נכנע לעמדות ישראל על חשבון העם הפלסטיני וזכויותיו. "כבר ברור שממשל אובמה פועל אך ורק כדי להבטיח את ביטחונה של הישות הציונית וגזילת זכויותיהם של הפלסטינים. כבר ברור שארה"ב לא מדברת על גבולות 67' ולא על מדינה פלסטינית. כל מה שהיא עושה זה זריית חול בעיניים".

רדואן קרא למדינות ערב להביע תמיכה בעם הפלסטיני ולדון מחדש ביוזמת השלום הערבית. "אי אפשר לעשות שלום עם עמדה כה מוטה לצד ישראל ואי אפשר לעשות שלום עם ממשלת גזילת האדמות", אמר רדואן.

במקביל העורך הראשי של סוכנות הידיעות הפלסטינית מעאן הגדיר את הנאום כהתרפסות בפני ישראל ונתניהו. "בנאום הזה מצטייר אובמה יותר גרוע מקודמו וככל הנראה הוא חושב על הקול היהודי בארה"ב ולא על המדינה הפלסטינית", אמר נאסר לחאם.

אבו מאזן ואובמה. בחר לא להגיב בינתיים. תצלום:אי-פי

לעומת זאת, ברשות הפלסטינית נמנעו מלהגיב לנאומו של ברק אובמה בפני השדולה הפרו-ישראלית. בכירי הרשות, ובייחוד אבו מאזן השוהה בעמאן ואנשי לשכתו, לא מסרו הודעה רשמית בתגובה לדברי אובמה. אולם בסוכנות הידיעות הפלסטינית ופא בחרו להבליט קטעים מהנאום בדגש על תמיכת הנשיא האמריקאי בהקמת מדינה פלסטינית בגבולות 67'.

גורם פלסטיני בכיר ברשות אמר בשיחה ל"הארץ" כי אבו מאזן בחר שלא להיכנס לעימות פומבי עם אובמה למרות חוסר שביעות הרצון מהנאום. לדברי אותו גורם, הפלסטינים מקיימים בימים האחרונים סדרת התייעצות עם שרי החוץ הערבים בטרם יגיבו לנאום ותכניו. עוד נמסר כי ועדת היוזמה הערבית מטעם הליגה הערבית אמורה להתכנס בימים הקרובים ותגיב בהתאם.

יו"ר צוות המשא ומתן הפלסטיני לשעבר, סאיב עריקאת, הגיב מוקדם יותר היום לנאום אובמה מן השבוע שעבר וקרא לרה"מ נתניהו לאמץ את עקרונותיו כדי לקדם את הדיאלוג בין הצדדים. "התייחסותו של אובמה לקווי 67' כבסיס לדיאלוג היא נכונה, אך הדבר המשמעותי ביותר הוא שהעיקרון יגיע מראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו", אמר עריקאת. לדבריו, "אם הוא יאמר שהדיונים יובילו לכך שמדינת פלסטין תקום על בסיס קווים אלה, אז נפתח דף חדש".

נתניהו הביע שביעות רצון מהנאום: אני שותף של הנשיא לקידום השלום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ