ברק רביד
נטשה מוזגוביה
וושינגטון

נשיא ארה"ב ברק אובמה ניצל את נאומו אתמול בוושינגטון בפני הוועידה השנתית של השדולה הפרו-ישראלית (איפא"ק) כדי להדוף את הביקורת על דבריו בשבוע שעבר, בדבר משא ומתן בין ישראל לפלסטינים על בסיס גבולות 1967 עם חילופי שטחים. אובמה לא אמר דברים שונים מבחינה מהותית, אך הפעם מיהר ראש הממשלה נתניהו להביע דווקא הערכה לדבריו.

הנשיא האמריקאי נאם בפני כ-10,000 פעילי השדולה בזירה האוהדת ביותר לישראל בארה"ב. הוא לא התקפל, וחזר על הדברים שאמר בנאומו לעולם הערבי עם שינויים ותוספות קלות בלבד. חרף החששות שאובמה יתקבל בקרירות בעקבות העימות עם נתניהו, נשיא ארה"ב התקבל בתשואות שכללו שני רגעים שבהם הקהל קם על רגליו והריע. קריאת הבוז היחידה הושתקה במחיאות הכפיים הסוערות.

"אני יודע שדבריי בנושא הגבולות והביטחון יצרו מחלוקת בימים האחרונים", אמר אובמה. "לא הופתעתי. אני יודע שהדבר הקל ביותר לעשות, במיוחד בשביל הנשיא המתכונן לבחירות, הוא להימנע ממחלוקות. אך כפי שאמרתי לראש הממשלה נתניהו, אני מאמין שהמצב הנוכחי במזרח התיכון אינו מאפשר גרירת רגליים. אני גם מאמין שידידי אמת מדברים בגלוי ובכנות אחד עם השני". הוא הוסיף כי מה שעשה ביום חמישי היה "לומר בפומבי את מה שכבר מזמן זכה להכרה בשיחות פרטיות".

אובמה התייחס לדבריו על גבולות המדינה הפלסטינית וציין כי לא היה בהם כל חדש וכי נשיאים אמריקאים קודמים העלו הצעות דומות. הוא מתח ביקורת מרומזת על נתניהו כשציין כי אינו "אידיאליסט או נאיבי", והסביר שברצונו לחזור שוב על הדברים כיוון שהם עוותו והוצגו בצורה שגויה כמה פעמים בימים האחרונים.

"אמרתי שארה"ב מאמינה שמשא ומתן צריך להסתיים בתוצאה של שתי מדינות: גבולות קבע של המדינה הפלסטינית עם ישראל, ירדן ומצרים, וגבולות קבע של ישראל עם המדינה הפלסטינית", אמר אובמה. "גבולות ישראל ופלסטין צריכים להתבסס על קווי 1967 עם חילופי שטחים מוסכמים, כדי שגבולות בטוחים ומוסכמים ייקבעו לשתי המדינות".

בשונה מנאומו ביום חמישי, הפעם הרחיב אובמה על משמעות המונח חילופי שטחים. במסגרת זו השתמש אובמה בכמה מונחים שבהם נעשה שימוש במכתבו של הנשיא בוש מ-2004 לראש הממשלה דאז אריאל שרון. נתניהו התנגד בזמנו למכתב, אולם כיום הוא מציב אותו כדרישה בסיסית למגעים.

"אני רוצה להבהיר למה התכוונתי בקווי 1967 עם חילופי שטחים מוסכמים", אמר אובמה. "בהגדרה, זה אומר שהצדדים עצמם ינהלו משא ומתן על גבול שיהיה שונה מזה שהיה קיים ב-4 ביוני 1967. זו נוסחה ידועה היטב לכל מי שעבד על הסוגיה במשך שנות דור. זה מאפשר לצדדים להעריך את השינויים שהתרחשו ב-44 השנים האחרונות, המציאות הדמוגרפית החדשה והצרכים של שני הצדדים".

ראש הממשלה נתניהו צפה בנאומו של אובמה יחד עם יועציו בבלייר האוס, מעון האירוח הרשמי של הבית הלבן. חצי שעה אחרי הנאום הוא פרסם הודעת תגובה - הפוכה לחלוטין מתגובתו הקשה והשלילית לנאום אובמה בשבוע שעבר.

"ברצוני להביע הערכה לדברי הנשיא אובמה בפני ועידת איפא"ק", מסר נתניהו. "אני שותף לרצונו של הנשיא לקדם את תהליך השלום ואני מעריך את מאמציו בעבר ובהווה להשגת מטרה זו. אני נחוש לפעול ביחד עם הנשיא אובמה כדי למצוא דרכים לחדש את המגעים לשלום עם הפלסטינים. השלום הוא צורך חיוני לכולנו".

יועציו של נתניהו אמרו אתמול כי בעקבות נאום אובמה, מתכוון ראש הממשלה לעשות שינויים בנאום שהוא עתיד לשאת בוועידת איפא"ק הלילה וכן בנאומו בפני הקונגרס האמריקאי מחר. בפמלייתו לא אמרו שנתניהו מאמץ את הדברים שאמר אובמה, אך ציינו כי הדרך שבה תיאר אובמה את חילופי השטחים והגבולות "קרובה יותר לעמדה הישראלית מאשר בנאום ביום חמישי שעבר".

בכיר בבית הלבן אמר בשיחה עם "הארץ" אחרי נאומו של הנשיא אובמה, כי הנשיא "אמר את אותו המסר פעמיים. הוא אמר את אותו הדבר, ואני מקווה שהמחלוקת מאחורינו. עכשיו אנחנו רוצים לראות את הדרך שבה ראש הממשלה נתניהו יגיב לזה. צריך לשמוע ממנו, יש לו עוד שני נאומים השבוע".

בפמליית נתניהו ציינו עוד כי שביעות הרצון של נתניהו נבעה מכמה נקודות שהופיעו בנאומו של אובמה, בנוסף להבהרת הניסוח בעניין חילופי השטחים. "הנשיא דיבר על החמאס כארגון טרור, דיבר על הכרה הדדית בין ישראל כמדינה יהודית לבין המדינה הפלסטינית ואמר ששום דבר לא ייכפה על ישראל ואלה דברים חיוביים מאוד", אמרו בפמליית ראש הממשלה.

נתניהו נפגש אמש בוושינגטון עם שורה של מנהיגים יהודים, והיום הוא ייפגש עם סגן הנשיא ג'ו ביידן. שאר הזמן ישמש אותו להתכונן לנאומו בוועידת איפא"ק ובקונגרס.

בנאומו אתמול התייחס הנשיא אובמה גם לתוכן שיחתו עם ראש הממשלה נתניהו ביום שישי. אובמה סיפר שאמר לנתניהו כי יש עובדות שלא ניתן להתעלם מהן: "ראשית, מספר הפלסטינים שחיים ממערב לנהר הירדן גדל במהירות ומעצב מחדש את המציאות הדמוגרפית הן בישראל והן בשטחים... יהיה זה קשה יותר ויותר ללא הסכם שלום לשמר את ישראל בתור מדינה יהודית ודמוקרטית". שנית, הוא הסביר, "הטכנולוגיה תהפוך את זה לקשה יותר בשביל ישראל להגן על עצמה בהיעדר שלום אמיתי. ודבר שלישי, דור חדש של ערבים מעצב את האזור מחדש, ולא ניתן יותר להשיג שלום עם מנהיג ערבי אחד או שניים. מיליוני ערבים חייבים לראות ששלום אפשרי, כדי שניתן יהיה לשמר את השלום".

אובמה התייחס גם לשינויים שחלו בקהילה הבינלאומית בשנים האחרונות, לרעתה של ישראל. "יש סיבה לכך שהפלסטינים מקדמים את האינטרסים שלהם באו"ם", אמר. "הם מודעים לכך שיש חוסר סובלנות כלפי תהליך השלום בהיעדר תהליך. לא רק בעולם הערבי, אלא גם באמריקה הלטינית, באירופה ובאסיה. חוסר הסובלנות גוברת, וכבר רואים את זה בבירות שונות בעולם. אלה העובדות".

הנשיא האמריקאי הדגיש כי כל ממשלה ברשות הפלסטינית תהיה חייבת להכיר בישראל, ולנטוש את האלימות כדי שתהיה פרטנר לשלום גם עבור ארה"ב. "ישראל צריכה שותפה לשלום, ולא ניתן לצפות ממנה לנהל משא ומתן עם הפלסטינים שלא מכירים בזכותה להתקיים", אמר. אובמה הוסיף, עם זאת, כי "המאמצים לבודד את ישראל בזירה הבינלאומית והדחף של הפלסטינים לנטוש את המגעים לשלום ימשיכו לצבור תאוצה בהיעדר אלטרנטיבה ותהליך שלום אמין".

אובמה חתם את נאומו במסר לראש הממשלה נתניהו. "בסופו של דבר, זו אחריות של ממשלת ישראל לקבל את ההחלטות הקשות הדרושות להגן על המדינה היהודית והדמוקרטית", אמר. "בתור ידיד ישראל, אני מחויב לעשות את חלקנו להשגת היעד הזה. אנו רואים בעיניים פקוחות את האתגרים הקשים ומתחייבים לביטחון ישראל בימים הקשים שלפנינו, אך אנו לא מוותרים על התקווה לשלום. תולדות עם ישראל מלמדים אותנו ששלום אפשרי. זה לא אידאליזם ותמימות, אלא מודעות לכך ששלום אמת זו הדרך היחידה שתספק פלסטין שלווה בתור בית לעם הפלסטיני, ומדינה יהודית בתור בית לאומי לעם היהודי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ