מזל מועלם
שיחת היום

משה (בוגי) יעלון, המשנה לראש הממשלה והשר לעניינים אסטרטגיים, מהסמנים הימניים והפופולריים בליכוד, רמטכ"ל לשעבר שהובא על ידי נתניהו לליכוד בבחירות 2009 כדי לחזק את האגף הביטחוני בתנועה, בעל שורשים מפא"יניקים שבעבר תמך בהסכמי אוסלו עד שכהגדרתו "התפכח". יעלון היה שותף להתייעצויות המדיניות אצל ראש הממשלה בנימין נתניהו לפני הנסיעה לוושינגטון, והתייצב לימינו לאחר שהגיב בתקיפות לנאום הנשיא אובמה וחולל עימות עם האמריקאים.

משה יעלון, אתה אחד האנשים בעלי הניסיון המדיני והביטחוני העשיר ביותר מסביב לשולחן הממשלה, אתה לא חושש מהשלכות העימות בין נתניהו לאובמה?

"אין ספק שהיחסים עם ארה"ב היו תמיד חשובים ובוודאי בעת הזאת. אבל התגלו חילוקי דעות בנושא הפלסטיני לנוכח נאומו של אובמה. הנשיא חילק את התהליך לשני שלבים, כאשר הדבר החמור ביותר הוא שסדר הדברים שקבע הוא קודם כל לוותר על כל השטח, בחזרה לקווי 67', זוהי התבטאות חדשה ותקדימית. סדר הדברים הזה מתאים קודם כל לאינטרס הפלסטיני. לכן טוב שראש הממשלה הבהיר שהגבולות הללו אינם בני הגנה. אובמה בנאומו בעצם דרש מאתנו לתת קלף טריטוריאלי מבלי שהשאלות המהותיות החשובות לנו, כמו הכרה במדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי, סופיות".

עד כמה הופתעת מהתקיפות של נתניהו? הוא התייעץ אתך?

"זה לא הפתיע אותי. ראש הממשלה מכיר את המציאות היטב והוא התנהל באומץ ובצורה נכונה. היתה בינינו סדרה של התייעצויות בשבועות האחרונים, גם בארבע עיניים וגם בתוך השביעייה, והעמידה האיתנה של ראש הממשלה היא פרי ההתייעצויות הללו. מנתניהו לא הופתעתי, הופתעתי מנאום הנשיא אובמה. עד יום רביעי נתנו לנו להבין במסגרת השיחות המוקדמות עם האמריקאים שהנושא הישראלי-פלסטיני לא יעלה ביום חמישי בנאום אובמה".

נאום אובמה גרם לדעתך נזק לחידוש המו"מ עם הפלסטינים?

"יש פה כמה מרכיבים שצריך לשים על השולחן בצורה ברורה והנאום מטשטש אותם במידה רבה. אין ספק שיש רעידת אדמה מדינית פוליטית במדינות ערב ואולי גם באיראן, ומה שברור שזה אינו קשור לסכסוך הישראלי-פלסטיני, ואילו נאום אובמה שלילי בהקשר זה כי הוא מחזיר את הטענה שיש קשר. שנית, אחת הטענות שלנו בשנתיים האחרונות שאנו מוכנים להיכנס למו"מ ישיר עם הפלסטינים ואילו הנאום אינו מעודד את חידוש המו"מ. מי שרוצה למנוע את אופציית ההצהרה החד-צדדית על מדינה בספטמבר של הפלסטינים, לא היה צריך להניח את הדברים באופן הזה, ואני מאוד מקוה שניתן יהיה לתקן זאת. הרי בסופו של דבר האינטרסים הללו משותפים גם לארה"ב".

יש לך הסבר מדוע דווקא אובמה נקט בסופו של דבר בגישה הזאת?

"אני לא רוצה לעשות את הניתוח הזה בפומבי, יש לי על זה מחשבות, ועצם העובדה שעם שאר הצוות שלו היו הבנות אחרות מדברת בעד עצמה".

יו"ר ועדת חוץ וביטחון שאול מופז, רמטכ"ל ושר ביטחון לשעבר, מזהיר שהתנהלות נתניהו תוביל לעימות אלים עם הפלסטינים. האם היא תהיה הקשה ביותר שידענו?

"אנחנו בשעת חירום מדינית וצר לי שיש גורמים שהשיקולים הפוליטיים גוברים אצלם על השיקולים הלאומיים. נוצר רושם שאנו מנהלים מו"מ בינינו לבין עצמנו כשאין לנו בצד השני שותף, והם מצדם ממשיכים לחנך את הדור הצעיר להכחשת הזיקה בין העם היהודי לארץ הזו, ואת זה עושה אבו מאזן המתון ולא החמאס. כך שדי ברור לכל מי שעיניו בראשו שאין לנו שותף לחזון שתי מדינות לשני עמים".

אז מה כן? לנתניהו יש תוכנית?

"יש לנו תוכנית שסיכמנו עליה בתחילת כהונת נתניהו כפי שבאה לידי ביטוי בנאום בר אילן, הכולל את ההצהרה שאנחנו לא רוצים לשלוט בפלסטינים. בעצם אנחנו כבר לא שולטים בהם, בעזה יש להם את חמאסטאן, ועם אבו מאזן ברמאלה אנחנו מוכנים למו"מ ללא תנאים מוקדמים. השאלה שלנו לפלסטינים: האם אתם מוכנים להסדר קבע שיש בו הכרה בזכותה של מדינת ישראל להתקיים כמדינת לאום של העם היהודי? והשאלה השנייה היא איזה הסדר טריטוריאלי ייחשב בעינכם כהסדר קבע. אז הם באים ואומרים לנו רגע, יש את ועדת הפליטים, ועד שאחרון הפליטים יהיה מרוצה לא יהיה סוף לסכסוך. בנוסף ראינו גם שאין להם כוונה לתת מענה לצרכים הביטחוניים שלנו, וזה אחרי הניסיון המר שיש לנו עם שטחים שמסרנו ומהם יוצא טרור. לכן הסכסוך הזה הוא לא טריטוריאלי ולא סביב קווי 67'. הם הרי מדברים על 48', מסתכלים על חיפה, עכו, יפו והגליל ולכן במצב הזה עלינו לעמוד עמידה איתנה, עד שהם יבינו".

גם במחיר של אינתיפאדה שלישית?

"יש מצבים שבהם אנו צריכים להעביר את עמדתנו בצורה ברורה, ומהניסיון שלי דווקא כשלא מגמגמים הצד השני מבין אותנו. כפי שאני מכיר את אבו מאזן, לצערי הוא רוצה להתחמק מכל נקודת הכרעה. הוא חושש להתעמת עם החמאס ונוח לו במצב הזה, כך שמבחינתו העיקר זה לחזור הביתה בשלום - קרי, לשרוד".

לפי הניתוח הזה, אי אפשר להתקדם עם אבו מאזן.

"זה נכון. אין שר בשביעייה שחושב שניתן להגיע עם אבו מאזן לפתרון הסכסוך בטווח הנראה לעין. לכן צריכים להתרגל לזה שאנו נמצאים בניהול משבר, ולא הולכים לפתור אותו. זה נמשך 20 שנה ויכול להיות שיימשך עוד מאה שנה".

יש מי שאומר שנתניהו בעצם פועל מתוך יצר הישרדות פוליטי כדי למצב עצמו כמנהיג הבלתי מעורער של הימין.

"אני מציע לשים את העניין הפוליטי בצד. חבל. יש פה אתגר לכולנו ולא רק לליכוד, לכל ציוני שחי פה במדינה".

אתה נחשב אחד הסמנים הימנים הפופולריים משרי הליכוד. תתמודד על הנהגת הליכוד לאחר עידן נתניהו?

"זו לא העת לעסוק בעניינים הללו. יש ראש ממשלה וצריך לתת לו גיבוי ולחזק אותו וזה מה שאני עושה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ