ברק רביד
נטשה מוזגוביה
(ארה"ב)

מנכ"ל השדולה הפרו-ישראלית (אייפא"ק), הווארד קור, אמר היום (שני) על רקע המתיחות בין וושינגטון לירושלים כי ארה"ב אינה אמורה להתייחס לשני הצדדים, ישראל והפלסטינים, באותו אופן כדי להיחשב להוגנת.

"להיות הוגנת זה אומר להיות כנה, וצד אחד בסכסוך הוא בעלת הברית שלנו, שאנו חולקים עמה ערכים ואינטרסים אסטרטגיים", אמר קור במהלך ועידת אייפא"ק שבה נאם אתמול הנשיא ברק אובמה. אם ארה"ב תהיה חסרת פניות, אמר קור, ישראל תהיה בעמדת נחיתות אוטומטית, בגלל שהזירה הדיפלומטית נוטה באופן אוטומטי לטובת הפלסטינים והערבים. בנוגע למשבר בין הצדדים, אמר קור כי יש לגשר על הפערים בין הצדדים בפרטיות, וכי "אם אויבי ישראל יתחילו לחשוב שיש הבדלי תפיסות בין ישראל לארה"ב, הם יקבלו תמריץ לנצל את ההבדלים ולהתרחק מהשלום עם המדינה היהודית".

נתניהו וביידן וצוותיהם, היום. תצלום: אבי אוחיון / לע''מ

על רקע המתיחות בין ישראל לארה"ב בנוגע לסוגיות המדיניות, נפגש היום ראש הממשלה בנימין נתניהו עם סגן הנשיא ג'ו ביידן. הלילה צפוי נתניהו לשאת דברים בפני באי הוועידה. אתמול אמרו יועציו של ראש הממשלה כי בעקבות נאום אובמה, הוא מתכוון לעשות שינויים בנאום וכי דבריו של הנשיא האמריקאי קרובים "יותר לעמדה הישראלית מאשר הנאום ביום חמישי שעבר".

אובמה ניצל אתמול את נאומו בפני הוועידה השנתית של השדולה הפרו-ישראלית כדי להדוף את הביקורת על דבריו בשבוע שעבר, בדבר משא ומתן בין ישראל לפלסטינים על בסיס גבולות 1967 עם חילופי שטחים. דבריו של אובמה לא היו שונים מהותית, אך הפעם מיהר ראש הממשלה נתניהו להביע דווקא הערכה לדבריו.

אובמה, אתמול. תצלום: אי-פי

"אני יודע שדבריי בנושא הגבולות והביטחון יצרו מחלוקת בימים האחרונים", אמר אובמה. "לא הופתעתי. אני יודע שהדבר הקל ביותר לעשות, במיוחד בשביל הנשיא המתכונן לבחירות, הוא להימנע ממחלוקות. אך כפי שאמרתי לראש הממשלה נתניהו, אני מאמין שהמצב הנוכחי במזרח התיכון אינו מאפשר גרירת רגליים. אני גם מאמין שידידי אמת מדברים בגלוי ובכנות אחד עם השני". הוא הוסיף כי מה שעשה ביום חמישי היה "לומר בפומבי את מה שכבר מזמן זכה להכרה בשיחות פרטיות".

בשונה מנאומו ביום חמישי, הפעם הרחיב אובמה על משמעות המונח חילופי שטחים. במסגרת זו השתמש אובמה בכמה מונחים שבהם נעשה שימוש במכתבו של הנשיא בוש מ-2004 לראש הממשלה דאז אריאל שרון. נתניהו התנגד בזמנו למכתב, אולם כיום הוא מציב אותו כדרישה בסיסית למגעים. "אני רוצה להבהיר למה התכוונתי בקווי 1967 עם חילופי שטחים מוסכמים", אמר אובמה. "בהגדרה, זה אומר שהצדדים עצמם ינהלו משא ומתן על גבול שיהיה שונה מזה שהיה קיים ב-4 ביוני 1967. זו נוסחה ידועה היטב לכל מי שעבד על הסוגיה במשך שנות דור. זה מאפשר לצדדים להעריך את השינויים שהתרחשו ב-44 השנים האחרונות, המציאות הדמוגרפית החדשה והצרכים של שני הצדדים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ