ביקורת גבולות | שיח שלום המאחזים

נשיאת בית המשפט העליון אמנם גיחכה למשמע ההסבר של הפרקליטות, שלפיו התהליך המדיני אינו מאפשר למדינה לפנות מאחז, השוכן זה שנים על אדמה פלסטינית פרטית - אך גיחוך לחוד והחלטה לחוד

עקיבא אלדר
ביקורת גבולות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עקיבא אלדר
ביקורת גבולות

כשהנשיא ברק אובמה דיבר בנאומיו האחרונים על חובת השיבה לתהליך השלום, הוא לא העלה בוודאי על קצה דעתו שהוא מדבר על זכות המאחזים בשטחים הכבושים. ימים אחדים לפני שהנשיא האמריקאי דחק בישראלים ובפלסטינים לשוב לשולחן המו"מ, הונח על שולחן בג"ץ מסמך רשמי של מדינת ישראל, שקובע כי תהליך מדיני דוחה פינוי מאחז ששוכן זה שנים ללא שום היתר על אדמה פרטית של פלסטינים. נשיאת בית המשפט העליון דורית ביניש התקשתה להסתיר גיחוך למקרא התירוץ המביך של שר הביטחון אהוד ברק, צה"ל והמשטרה לסירובם לקבוע מועד לפינויו של מאחז עמונה.

בהודעה בכתב שמסרה חני אופק, סגנית בכירה א' לפרקליט המדינה, מלאכת מחשבת אורווליאנית, נאמר ש"ההימנעות מקביעת מועד פינוי כעת נובעת מכך שסוגיית הבנייה ביהודה ושומרון, כמו גם הריסת מבנים בלתי חוקיים, מהוות סוגיות מרכזיות בשיח המדיני של מדינת ישראל. אשר על כן מחויבת הממשלה לשקול את כל השיקולים הרלוונטיים בבואה ליישם מדיניות. מכאן כי לשיקול המדיני נודעת השפעה גם על סדרי העדיפויות באכיפת הדין באזור".

"השיח המדיני" לא לבד במערכה על הנצחת גזל האדמות בשטחים; גם המפגינים בכיכר א-תחריר ואנשי האופוזיציה בלוב ובסוריה מוסרים את נפשם למען המתנחלים. בהודעה לבג"ץ נאמר, כי השיקול המדיני (זה שמצדיק את רמיסת החוק) מקבל משקל מיוחד בגלל "הרגישות המיוחדת הקיימת בעת הזאת נוכח השינויים והתמורות המתחוללים באזור, ואשר מקרינים על מהותו של השיקול המדיני". כן, כדאי לקרוא פעמיים כדי להאמין, שנייר כזה ראה אור בדרג הבכיר בפרקליטות המדינה, והוגש לערכאה המשפטית הגבוהה ביותר בישראל.

"איזה שיח מדיני מתנהל בכלל עכשיו", תהה עורך דין מיכאל ספרד, שמייצג את העותרים מטעם ארגון "יש דין". הגיחוך על פניה של ביניש הסגיר את דעתה על גיוסו של תהליך השלום לתנועת ההתנחלות. זה הזכיר לה את התירוץ שלפיו אכיפת הקפאתה של בנייה חדשה בהתנחלויות אינה מותירה משאבים לאכיפת צווי פינוי ישנים. "התירוץ הזה מוצה מזמן", העירה ועוררה לרגע תקווה בלבם של בעלי האדמות הפלסטינים לזכות במשפט צדק. "יש אנשים שהלכו לעולמם לפני שבית המשפט נתן להם סעד", סיפר ספרד, והקשה: "מתי ישיבו להם את הגזילה - אחרי שהם ימותו?"

לפני יותר משש שנים סימנה עו"ד טליה ששון את עמונה כמאחז לא חוקי, שרובו הגדול הוקם על אדמה פרטית של פלסטינים. צריך לציין שגם בהודעה של עו"ד אופק נאמר במפורש, שהמאחז הוקם על אדמה פרטית, ללא תוכנית מתאר ובלי לקבל היתרי בנייה כדין. הדיונים בעתירות לפינוי המאחז מתגלגלים בבג"ץ מאז 2005. זו הפעם הראשונה שהמדינה קושרת את סוגיית המאחזים לתחום המדיני. בקווי היסוד של ממשלות שרון ואולמרט, נושא הבנייה הלא חוקית מעבר לקו הירוק הוזכר במתכוון בפרק הכללי, שעסק במחויבות לאכיפת החוק.

בעקבות סיור מתוקשר של קבוצת שרים במאחזים בצפון הגדה, באוגוסט 2009, פירסמה לשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו הודעה, שלפיה "מדיניות הממשלה מבוססת על הצורך לאכוף את החוק בכל מקום בו הוא מופר". זמן קצר לפני כן דיווחה לשכת שר הביטחון, כי ברק אמר בפגישה עם ראשי מועצת יש"ע: "נפנה מאחזים בלתי חוקיים. אם זה לא יהיה בהידברות, נעשה זאת באכיפה מהירה ותקיפה". והוסיף השר ואמר אז, כי "אי אפשר להתפשר על אכיפת החוק. מדינה ריבונית וחפצת חיים חייבת לאכוף את החוק ולממש את מרות המדינה על אזרחיה".

בהזדמנות אחרת, בקיץ 2009, נמסר מלשכתו ש"שר הביטחון כבר התחייב לא פעם גם בתקשורת, שפינוי המאחזים הבלתי חוקיים הוא חובתנו כמדינה דמוקרטית", וכי "מדובר במהלך שיתבצע בתוך שבועות עד חודשים ולא שנים". מאז לא פונה אף לא מאחז אחד. המועד התורן שנמסר לבג"ץ בעתירה הנוגעת לפינויים של מבנים לא חוקיים בבית אל הוא אפריל 2012. את המבנים בג'אבל ארטיס המדינה התחייבה לפנות עד מאי הבא, ואת המבנים ביישוב בני אדם היא הבטיחה לפנות עוד השנה. לבעלי האדמות הפלסטינים לא נותר אלא לקוות שעד אז "השיח המדיני" יקבל תעודת קבורה רשמית.

גיחוך לחוד והחלטה לחוד. בית המשפט דחה את הפצרותיהם של העותרים לחייב את המדינה לקבוע מועד לפינוי אדמתם. מעניין כיצד השופטים הנכבדים היו מתייחסים לבקשה של פלסטינים, שהיו מעיזים להקים מאחז ללא היתר, לדחות את פינויים בטענה שמדובר ב"סוגיה מרכזית בשיח המדיני... ולנוכח השינויים והתמורות באזור". בעצם, לא צריך לנחש. מאחז פלסטיני סמלי, שתושבי הכפר בילעין הקימו בחסות החשיכה על אדמתם ש"סופחה" להתנחלות מתתיהו מזרח, לא ראה אור יום.

בג"ץ קיבל את בקשת הפרקליטות לאפשר למדינה להגיש "תשובה משלימה" בעוד שישה חודשים, כדי שקביעת המועד (לא הפינוי עצמו) לפינוי עמונה "תיעשה באופן מושכל מתוך מתן הדעת גם לניסיון העתיד להיצבר מפינויים אחרים". לנוכח ניסיון העבר, השורות האלו נגזרו ויישמרו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ