רוסיה: "נספח צה"ל דחף את אפו לסודות הצבאיים שלנו"

אלי שווידלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי שווידלר

רוסיה טוענת כי הזהירה את ישראל שלוש פעמים בגלל התנהלותו של נספח צה"ל אלוף משנה ואדים ליידרמן, בטרם נעצר וגורש משטחה. העיתון "קומסומולסקאיה פראבדה" חשף אתמול כי משרד החוץ במוסקווה שלח מכתבים בנושא לשגרירות הישראלית, הראשון בהם לפני שנה וחצי.

כתב העיתון טוען כי ליידרמן "פרס רשת מודיעים ענפה של עובדים במשרדי המדינה". לפי הדיווח, הקצין נתפס במסעדה כשהוא מנסה לסגור מחשב נייד שעל המרקע שלו היה מסמך מסווג מסוג "סודי ביותר".

מקור בביון הרוסי שצוטט בעיתון אמר: "קולונל ליידרמן ?דחף עמוק מדי את אפו' לתוך הסודות הצבאיים-תעשייתיים שלנו. הוא ניסה להשפיע על הייצוא והייבוא של הנשק ולקדם את האינטרסים של החברות הישראליות בשוק הרוסי".

העיתון הציג תצלומים של מכתבי האזהרה שנשלחו לשגרירות הישראלית ממשרד החוץ במוסקווה. המכתב הראשון נשלח בנובמבר 2009, ובו האשימו הרוסים את הנספח ליידרמן בהפרת כללי "אמנת וינה" בדבר יחסים דיפלומטיים. לטענת הרוסים, ליידרמן יצר מגע בניגוד לנהלים עם משרדים ממשלתיים, תוך כדי התעלמות ממשרד החוץ ומשרד ההגנה.

מכתב שני נשלח לשגרירות הישראלית באפריל 2010. אחרי המכתב השלישי, ב-29 בדצמבר 2010, הגיבה השגרירות בהבטחה ש"כל המהלכים מצד הנספח הצבאי ייעשו תוך הקפדה חמורה על החוקים של אמנת וינה".

"קומסומולסקאיה פראבדה" טען גם ליידרמן ניסה להשיג מידע על אספקה עתידית של נשק רוסי למדינות במזרח התיכון. הכתב מעלה את האפשרות שליידרמן לא פעל לבדו: לפי הדיווח, יותר מעשרה אזרחים ישראלים "שקשורים בצורה זו או אחרת" לליידרמן עזבו באופן בהול את רוסיה לאחר מעצרו.

השר הרוסי ל"מצבי חירום", סרגיי שויגו, דחה אמש במפתיע את ביקורו בישראל.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ