היום בשש בערב: נאום חייו של נתניהו בפני הקונגרס האמריקאי

נאומו של נתניהו הערב בקונגרס האמריקאי הוא המבחן הגדול - שיקבע אם פניה של ישראל לעימות חסר תקנה עם ארה"ב

אלוף בן
וושינגטון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלוף בן
וושינגטון

רגע צ'רצ'יליאני? נאומו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, היום (שלישי) בקונגרס האמריקאי יהיה האירוע המכונן בקדנציה הנוכחית שלו, אם לא בכל הקריירה הפוליטית שלו. תוכן הנאום והתגובות שיקבל נתניהו בעקבותיו יכתיבו כיצד תיראה מנהיגותו מעתה והלאה. בהודעה שפרסמה לשכתו לקראת הופעתו על גבעת הקפיטול, הובטח שדברי נתניהו "יעוררו תשומת לב עולמית גדולה", רמז להפתעה הטמונה בטקסט.

הנאום בקונגרס, שנועד להדוף את הלחץ הבינלאומי על ישראל, מעניק לנתניהו הזדמנות נדירה לאתחול של מנהיגותו. רק לפני כמה חודשים, נתניהו הצטייר כפוליטיקאי חסר כיוון, שמעביר זמן בכיסאו עד שהסתבכות כלשהי תביא להקדמת הבחירות. ועכשיו נתניהו שוב רלוונטי. מחכים למוצא פיו, כאילו יש ביכולתו לשנות את המציאות בכוח מלותיו.

נתניהו ניצל את ההזדמנות ושבר חזק ימינה, כדי ללכד מאחוריו את הקואליציה ולדחוק לפינה את מנהיגת האופוזיציה ציפי לבני. במקום לשבח את הנאום המזרח תיכוני של נשיא ארצות הברית ברק אובמה, ביום חמישי שעבר, נתניהו תקף אותו. התרגיל הצליח, לפחות בינתיים. שר החוץ אביגדור ליברמן ושר הביטחון אהוד ברק מסתופפים באוהלו של ראש הממשלה. לבני הוציאה תגובות ארכניות, מערפלות, ולא העזה לומר את המסר הפשוט והברור: "אמור כן לאובמה". כנראה שהבינה שהציבור בישראל מעדיף את ביבי על אובמה, וחששה להיראות שמאלנית קיצונית.

בשיחותיו ובהופעותיו בוושינגטון, נתניהו ממשיך את הקו התקיף שהציג בכנסת בשבוע שעבר. לשיטתו, הפלסטינים חותרים להשמדת ישראל, לא מקבלים את זכותה להתקיים ומתכננים להציף אותה במיליוני פליטים. תומכי ישראל, ואובמה בראשם, מתכוונים לטוב אבל אינם ערים דיים לסכנות. חייבים לעמוד בשער, כדי שהשיח המדיני לא יגלוש לחמאס ולשיבת פליטים לישראל. נתניהו מאמין שאין טעם להציע ויתורים מילוליים, כמו הסכמה לקווי 1967, כי הפלסטינים רק יציבו מולם דרישות חדשות. אין מלות קסם שאם יגיד אותן, השלום יפרוץ. לכן צריך לסמן קו בחול ולומר "עד כאן".

נתניהו מאמין שעמדתו התקיפה בפגישה עם אובמה, ביום שישי, הביאה לריכוך בעמדת הנשיא. נאום אובמה בוועידת איפא"ק שלשום היה נוח יותר לנתניהו, שממילא חיפש דרכים למיתון המריבה עם הבית הלבן. הארגונים היהודיים ביקשו מאובמה לתקן שלוש נקודות בדבריו: להבהיר שלא מדברים עם חמאס עד שיכיר בישראל, להבהיר את עמדתו על "קווי 1967 עם תיקוני גבול מוסכמים", ולשלול את זכות השיבה של פליטים לישראל. הוא נענה לשתי הדרישות הראשונות, אבל התעלם מהפליטים.

עכשיו תור נתניהו להתרכך. במקום להציג רק לאווים כמו שעשה עד כה, הוא ינסה לארוז את נאומו בכנסת בעטיפה שתתקבל טוב יותר באמריקה ובאירופה. האסטרטגיה שלו היתה קודם להבטיח תמיכה מבית ואז להביא את האמריקאים לצדו.

את הימים שלפני הנאום מילא נתניהו ביחסי ציבור: הליכת כושר מצולמת עם רעייתו שרה בפארק, לבושים בבגדי אימון; צילום עם יועציו מכונסים סביב השולחן (בדומה לאובמה והיועצים ביום חיסול אוסמה בן לאדן); והודעות חוזרות על צמצום חילוקי הדעות עם הממשל.

בהודעה לעיתונות מאתמול התגאה נתניהו, שרק מנהיגים בינלאומיים מעטים זכו להופיע בשני בתי הקונגרס. הוא ציין את נלסון מנדלה, וינסטון צ'רצ'יל, יצחק רבין והוא עצמו (בתחילת כהונתו הראשונה ב-1996). רק את אהוד אולמרט, שנאם כאן לפני חמש שנים על "ההתכנסות", שכח נתניהו להזכיר.

צ'רצ'יל בא לגבעת הקפיטול בסוף 1941, מיד אחרי כניסת אמריקה למלחמת העולם השנייה בעקבות פרל-הרבור. הוא ייצג את בריטניה שניצלה בקושי מתבוסה, ועריה עברו את הפצצות הבליץ, ובא לבקש את תמיכת האומה האמריקאית. בביוגרפיה העדכנית שלו, "מלחמתו של וינסטון" מאת מקס הייסטינגז, שנתניהו קרא באחרונה, מסופר שצ'רצ'יל הזיע בכבדות ואחרי שירד מהבמה קיבל התקף לב. אבל בקטע מהנאום שמופיע ביוטיוב נראה צ'רצ'יל בשיאו. שלא כמנהיגי ישראל, תמיד חמורי סבר ומדברים על הסבל היהודי, התבדח צ'רצ'יל עם חברי הקונגרס בשעה שלונדון עמדה בחורבנה. אילו אבי היה אמריקאי ואמי בריטית, ולא להפך, הייתי יכול להיות כאן (כאחד מכם), אמר וגלגל את הקהל מצחוק. מומלץ לנתניהו לצפות בווידאו הזה לפני שיעלה לדוכן היום.

צ'רצ'יל והנשיא האמריקאי פרנקלין רוזוולט לא סבלו זה את זה, והיתה ביניהם מחלוקת קשה על הקולוניאליזם. רוזוולט רצה עצמאות להודו וצ'רצ'יל האמין באימפריה וזלזל ב"יחפן" מהטמה גנדי. זה לא הפריע להם לשתף פעולה במלחמה נגד היטלר. זה גם המודל שנתניהו חותר אליו: שיתוף פעולה אסטרטגי עם אמריקה על רקע התהפוכות במזרח התיכון, למרות התיעוב ההדדי בינו ובין אובמה, ולמרות המחלוקת הקשה ביניהם על הכיבוש וההתנחלויות - שבעיני אובמה מייצגים את הגרסה הישראלית לקולוניאליזם האירופי. בסיבוב הקודם זה נגמר בניצחון על היטלר ובפירוק האימפריה הבריטית. הנאום היום יתחיל את דרכם המשותפת של אובמה ונתניהו - להבנה או להתנגשות חסרת תקנה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ