עבאס מאוכזב: ארה"ב לא מבינה את הסכם הפיוס

פיאד קיבל התקף לב, עבר צנתור וישוחרר בימים הקרובים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן) אמר אתמול כי "יש הבנה מוטעית של אופי ממשלת האחדות, כאילו מדובר בחלוקה בין הפתח לחמאס. אנחנו מקימים ממשלת טכנוקרטים שתכלול מומחים עצמאיים שאינם משתייכים לשום זרם".

לדברי עבאס, "הישראלים ולפעמים גם האמריקאים לא מבינים את אופי הממשלה, ואומרים שמדובר בממשלת חמאס. זו לא ממשלת פתח או חמאס, זו ממשלה שתפעל על פי אסטרטגיה שלי ומדיניות שאני אתווה". הדברים נאמרו במסיבת עיתונאים משותפת של עבאס ומלך ירדן עבדאללה בעמאן.

הרשות הפלסטינית זכתה אתמול לתמיכה פומבית בהסכם הפיוס בין הפתח לחמאס ממדינה מרכזית בקוורטט, כששר החוץ הרוסי סרגיי לוורוב הביע את תמיכת מוסקווה בממשלת האחדות הנרקמת.

עמדתה של רוסיה הועברה באמצעות לוורוב לנציגי הפלגים הפלסטיניים שמתארחים במוסקווה, ובראשם ראש סיעת הפתח במועצה המחוקקת הפלסטינית עזאם אל-אחמד וסגן ראש הלשכה המדינית של החמאס ד"ר מוסא אבו מרזוק. במשלחת הפלסטינית משתתפים גם נציגים מהחזית העממית ומסיעות אחרות.

גורמים פלסטיניים סיפרו בתום המפגש כי לוורוב חזר על עמדת רוסיה בעניין התמיכה בהקמת מדינה פלסטינית על בסיס קווי 67', שבירתה ירושלים, על פי מתווה הקוורטט והיוזמה הערבית. אבו מרזוק אף אמר שרוסיה מתכוונת לתמוך במהלך הפלסטיני להכרה באו"ם בספטמבר.

נציגי הפלגים באו למוסקווה לפני כמה ימים במסגרת המשך השיחות לביצוע הסכם הפיוס, ובעיקר כדי לדון בסוגיית הבחירות לנשיאות ולמועצה המחוקקת הפלסטינית. גורמים פלסטיניים סיפרו ל"הארץ" כי הפגישה היתה חשובה בעצם קיומה במוסקווה, בחסות הנשיא דמיטרי מדוודב וראש הממשלה ולדימיר פוטין.

"התמיכה הרוסית בהסכם הפיוס חשובה מאוד לפלסטינים בשל מעמדה הבינלאומי של רוסיה ובהיותה חברה בקוורטט", אמר גורם פלסטיני, "תמיכתו של לוורוב בהסכם קהיר היתה ללא סייג".

בשיחות לא עלה באופן ישיר תוכן נאומו של ברק אובמה בעניין הסכסוך, אולם בפלגים הביעו תקווה שרוסיה תפעל לטובת הפלסטינים בזירה הבינלאומית.

במקביל, ברשות הפלסטינית ממשיכים בהתייעצויות עם גורמים ערביים בעקבות נאומו של נשיא ארה"ב בוועידת איפא"ק. בסוכנות הידיעות הפלסטינית ופא בחרו להבליט קטעים מהנאום שמלמדים על תמיכת אובמה בהקמת מדינה פלסטינית בגבולות 67'. עם זאת, ניכר כי ברשות מאוכזבים מהנאום. גורם פלסטיני בכיר אמר בשיחה עם "הארץ" כי עבאס בחר שלא להיכנס לעימות פומבי עם אובמה למרות חוסר שביעות הרצון מהנאום. לדבריו, הפלסטינים מקיימים בימים האחרונים סדרת התייעצות עם שרי החוץ הערבים בטרם יגיבו לנאום ולתכניו.

ועדת היוזמה הערבית מטעם הליגה הערבית אמורה להתכנס בקטאר ב-28 לחודש. גורם פלסטיני סיפר על שיחות מרתוניות שמקיימים בכירי הרשות, ד"ר סאיב עריקאת ונביל שעת, עם מזכ"ל הליגה הערבית עמרו מוסא, לקראת הכינוס. בשיחה שהתקיימה אתמול בין שעת למוסא הבטיח המזכ"ל לנקוט עמדה תקיפה מול נתניהו והעמדה האמריקאית "המתרפסת" מול ישראל.

גורמים פלסטיניים אמרו ל"הארץ" כי בקרב הנהגת הרשות מתגבשת ההבנה שאין טעם להתקדם בתהליך המדיני בחודשים הקרובים לאור העובדה שנשיא ארה"ב "מאכזב את הפלסטינים פעם אחר פעם".

בתוך כך, ראש הממשלה הפלסטינית סלאם פיאד עבר אתמול התקף לב במהלך ביקור בארה"ב. הוא אושפז בבית חולים באוסטין שבטקסס, עבר צנתור, וצפוי להשתחרר בימים הקרובים.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ