נתניהו לאבו מאזן: קרע את ההסכם עם החמאס, נהל איתנו מו"מ ונכיר בכם

רה"מ שטח את משנתו המדינית בפני הקונגרס, הכריז כי לא כל ההתנחלויות יישארו בשטח ישראל, אך הדגיש כי ירושלים לא תחולק

הארץ
ברק רביד
שירות ""
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
ברק רביד
שירות ""

ראש הממשלה בנימין נתניהו נאם הערב (שלישי) במשך כ-50 דקות בפני הקונגרס האמריקאי בוושינגטון ושטח את משנתו המדינית לאור הקיפאון במשא ומתן עם הפלסטינים. נאומו הופרע בתחילתו על ידי צופה מהקהל שצעקה: "זכויות שוות לפלסטינים". נתניהו אמר בתגובה כי "אני מקבל זאת כאות כבוד שבחברה שלנו ניתן למחות - זו דמוקרטיה אמיתית".

על רקע המחלוקת בין ישראל לארה"ב בעקבות נאומו של הנשיא ברק אובמה, שבו אמר כי הבסיס למשא ומתן הוא קווי 1967, אמר נתניהו כי "הגבול יהיה שונה מזה שהיה ביוני 1967, ישראל לא תחזור לגבולות שאינם בני הגנה". לדבריו, "ישראל תהיה נדיבה בכל הנוגע לגודלה של המדינה הפלסטינית, אך תהיה תקיפה באשר לגבולותיה. אנו מכירים בכך שהמדינה הפלסטינית צריכה להיות גדולה דיה כדי להיות עצמאית ומשגשגת". נתניהו, שאמר כי הוא "מוכן לפשרות כואבות כדי להשיג את השלום ההיסטורי", ציין בין השאר כי במסגרת הסכם השלום, "יהיו יישובים שיישארו מחוץ לגבולות ישראל".

נתניהו בקונגרס. תצלום: נטשה מוזגוביה

נתניהו דרש שוב מהפלסטינים להכיר בישראל כמדינת היהודים. "עבאס חייב לעשות את מה שאני עשיתי", אמר ראש הממשלה, "אני עמדתי בפני העם שלי ואמרתי שאני אקבל מדינה פלסטינית. זה זמנו של עבאס לעמוד בפני עמו ולומר: 'אני אקבל מדינה יהודית'". הוא הסביר כי "המלים האלה ישנו את ההיסטוריה - הן יבהירו לפלסטינים שהעימות חייב להסתיים וישכנעו את הישראלים שיש פרטנר לשלום. הישראלים יהיו מוכנים לעשות ויתורים נרחבים".

ראש הממשלה קרא בנאומו לפתור את בעיית הפליטים מחוץ לגבולות ישראל, דרש שהמדינה הפלסטינית העתידית תהיה מפורזת והדגיש כי אסור לחלק את ירושלים. "ירושלים צריכה להישאר הבירה המאוחדת של ישראל", אמר. לדבריו, הדבר יוצר קושי בעבור הפלסטינים, אולם "עם יצירתיות ורצון טוב, ניתן יהיה למצוא פתרון". לדבריו, ישראל דורשת סידורי ביטחון ייחודיים בגלל גודלה הייחודי: "זוהי אחת המדינות הקטנות ביותר בעולם".

נתניהו נואם, הערב. תצלום: אי-פי

נתניהו התייחס גם לרצון הפלסטינים לבקש הכרה באו"ם בספטמבר ואמר כי מהלך זה "לא יביא שלום".

ביחס להסכם הפיוס בין פתח לחמאס, אמר נתניהו כי "ישראל לא תנהל משא ומתן עם ממשלה פלסטינית המגובה בגרסה הפלסטינית של אל-קאעדה". הוא פנה ליו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס, ואמר לו "קרע את ההסכם עם החמאס. שב ונהל משא ומתן עם המדינה היהודית. אני מבטיח לך, ישראל לא תהיה המדינה האחרונה לקבל את המדינה הפלסטינית כחברה באו"ם, אלא הראשונה לעשות זאת".

בנאומו התייחס נתניהו גם לתמורות האחרונות בעולם הערבי. "ברגע היסטורי זה קיימת הבטחה של שחר חדש. המזרח התיכון נמצא בצומת דרכים ואני מתפלל שתושבי האזור יבחרו בדרך החירות". כמו כן התייחס ראש הממשלה לאיראן ואמר כי אם טהראן תחזיק בנשק גרעיני הדבר יביא למירוץ חימוש גרעיני בכל האזור. "בעודנו מקווים לטוב יותר, עלינו להכיר שיש כוחות חזקים שמתנגדים לשלום ולחירויות ובראש ובראשונה איראן".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ