הנספח הצבאי במוסקווה, אלוף משנה ואדים ליידרמן, גורש לאחר 3 אזהרות

עיתון במוסקווה דיווח כי למרות שהוזהר, אל"מ ואדים ליידרמן יצר קשרים עם מערכת הביטחון הרוסית ללא תיאום עם משרד החוץ במוסקווה

הארץ
אלי שווידלר, שירות ""
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
אלי שווידלר, שירות ""

הנספח הצבאי של ישראל במוסקווה, אלוף משנה ואדים ליידרמן, גורש לאחר שקיבל שלוש אזהרות מהשלטונות, כך דיווח היום (שני) עיתון במוסקווה. על פי הדיווח, ליידרמן יצר קשרים עם מערכת הביטחון הרוסית ללא תיאום עם משרד החוץ במוסקווה.

על פי הדיווח בעיתון "קומסומולסקייה פראבדה", רוסיה התריעה מספר פעמים בפני שגרירות ישראל במוסקווה כי ליידרמן מפר את אמנת וינה ליחסים דיפלומטיים. ההתרעה הראשונה הועברה לשגרירות ישראל כבר בנובמבר 2009, אזהרה שנייה הועברה באפריל 2010 ושלישית בדצמבר 2010. לאחר מכן, דיפלומטים ישראלים הבטיחו כי כל פעולותיו של הנספח ייעשו באופן קפדני בהתאם לאמנת וינה.

הדיווח מתאר מתאר באופן ציורי שכאשר נתפס ליידרמן, הוא ניסה לסגור לפטופ שהיה פתוח בו מסמך שסומן כ"סודי ביותר".

בסוף השבוע התקבלו מרוסיה דיווחים סותרים על הסיבות לגירוש ליידרמן, לפני כשבועיים. הדיווחים התייחסו לשני התפקידים שמילא ליידרמן - נספח צה"ל, אך גם נציג משרד הביטחון, שעיקר עבודתו לקדם מכירות של התעשיות הביטחוניות ולשווק את מוצריהן.

שירות הביטחון הפדרלי של רוסיה (FSB), המקביל לשב"כ הישראלי, אך בעל עוצמה והשפעה גדולים לאין שיעור, מסר לתקשורת ברוסיה ולסוכנות הידיעות הרשמית למחצה, "אינטרפקס", כי הסיבה לגירוש ליידרמן היא שניסה להשיג מידע סודי על מכירות נשק רוסי למדינות ערב.

מעצרו של ליידרמן בוצע תוך הפרה של חסינותו הדיפלומטית, במהלך פגישה שקיים במוסקווה. לאחר כמה שעות שבמהלכן נחקר, הוא שוחרר וגורש. כעבור יומיים שב ליידרמן לישראל. בעת מעצרו נפגש ליידרמן עם אדם שהוא מכיר במסעדה במוסקווה. הרוסים האשימו אותו כי מפגש זה, כמו גם מפגשים קודמים שקיים במדינה, היו למעשה פעולות ריגול.

בימים האחרונים נחקר ליידרמן על ידי השב"כ, בשיתוף הצבא והממונה על הביטחון במערכת הביטחון (מלמ"ב), כדי לוודא שבכל מקרה לא עסק בפעילות ריגול או בפעילות מודיעינית ללא ידיעה או אישור של הממונים עליו. ל"הארץ" נודע כי בשב"כ הוא אף נחקר בחשד שבא במגע עם סוכן זר - כלומר ריגל נגד ישראל. החקירה ניקתה אותו מן החשדות.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ