נתניהו: הנאום שאשא יעורר התעניינות בכל העולם

נתניהו פורס בשעה זו בפני הקונגרס את משנתו המדינית. נאומו של ראש הממשלה הופרע על ידי אשה שקראה "זכויות שוות לפלסטינים"

ברק רביד
נטשה מוזגוביה
וושינגטון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד
נטשה מוזגוביה
וושינגטון

ראש הממשלה בנימין נתניהו נואם בשעה זו (שלישי) בפני הקונגרס האמריקאי ומציג רעיונות ונוסחאות מדיניות חדשות ליציאה מהמבוי הסתום בסכסוך הישראל-פלסטיני. נאומו של ראש הממשלה הופרע על ידי אשה שקראה מהקהל "זכויות שוות לפלסטינים" . נתניהו אמר בתגובה כי "אני מקבל את זה כאות כבוד שבחברה שלנו ניתן למחות זו דמוקרטיה אמיתית".

לאחר ההפרעה בנאומו, אמר נתניהו כי "בעודנו שותפים לתקווה של הצעירים במזרח התיכון ובאיראן שיוכלו לעשות את מה שהאשה הזו עשתה, אנחנו חייבים לזכור שהתקוות האלה יכולות להתפוגג כפי שקרה בטהראן. היום המזרח התיכון נמצא בצומת דרכים ואני קורא לכולכם ומתפלל שתושבי האזור יבחרו בדרך החירות".

ראש הממשלה אמר בנאומו כי "לפני שנתיים התחייבתי בפומבי לפתרון שתי מדינות לשני עמים. אני מוכן לפשרות כואבות על מנת להשיג שלום היסטורי. זו אחריותי להנהיג את מדינתי לשלום. זה לא קל בשבילי, אך אני מכיר שבשלום אמיתי אנו נידרש לוותר על חלקי מולדת ביהודה ושומרון". הוא הוסיף כי "הפלסטינים צריכים לחיות כעם חופשי במדינתו, הם צריכים ליהנות מכלכלה משגשגת".

לפני הנאום פורסם כי נתניהו צפוי לומר דברים מפורטים יותר מהדברים שנשא בנאום המדיני בכנסת בשבוע שעבר, אך כי אינו צפוי לאמץ במפורש את נוסחת הנשיא אובמה לניהול המשא ומתן על בסיס גבולות 1967 עם חילופי שטחים.

נתניהו נפגש שלשום בוושינגטון עם כעשרה מנהיגים יהודים אמריקאים, ואמר להם שנאומו בקונגרס יכיל את רעיונותיו המדיניים. גורמים בפמלייתו של נתניהו אמרו כי "ראש הממשלה יאמר בנאום בקונגרס את כל מה שאמר בכנסת ואף יותר מכך".

יועצי ראש הממשלה הודיעו טרם הנאום כי נתניהו יעסוק בגל ההפיכות בעולם הערבי ובעקרונותיו להסדר שלום בין ישראל לפלסטינים. "הנאום בקונגרס יעורר תשומת לב בינלאומית גדולה", נאמר אתמול בהודעה של לשכת נתניהו.

נתניהו ידגיש בנאומו כי הבעיה היסודית במזרח התיכון, שממנה לטענתו מתעלמת הקהילה הבינלאומית, היא חוסר הנכונות של הפלסטינים והערבים להשלים עם קיומה של מדינת ישראל. נתניהו יקרא בנאומו לפלסטינים וכן למדינות המערב לקבל את מה שהוא מגדיר כ"תנאים ההכרחיים לקיומה של ישראל".

במסגרת תנאים אלה ידרוש נתניהו כי הפלסטינים יכירו בישראל כמדינה יהודית; הנוכחות הצבאית הישראלית בבקעת הירדן תימשך גם אחרי הסכם; גושי ההתנחלויות יישארו בריבונות ישראל; וסוגיית הפליטים תיפתר במדינה הפלסטינית ולא בשטח ישראל.

נתניהו סבור כי עמדות אלה זוכות לתמיכה רחבה בציבור הישראלי, ומעוניין להשתמש בנאום בקונגרס כדי לבסס תמיכה לאותן עמדות גם בארה"ב. עם זאת, לא נראה שנתניהו יאמץ את נוסחת הנשיא אובמה לניהול המשא ומתן על בסיס גבולות 1967 עם חילופי שטחים. "גם אם הוא יגיד את הדברים הפלסטינים לא יקבלו את זה", אמר אחד מיועציו של נתניהו. "אין לזה סוף. הם רק יעלו את הדרישות שלהם".

נאום חייו של נתניהו | אלוף בן

חלק מנאומו של נתניהו בקונגרס יתייחס לממשלת האחדות הפלסטינית בין פתח לחמאס. נתניהו חזר אתמול באוזני מנהיגים יהודים בוושינגטון על הטיעון שלפיו החמאס רוצה להשמיד את ישראל. בנאומו צפוי נתניהו לקרוא ליו"ר הרשות מחמוד עבאס (אבו מאזן) לנטוש את האחדות עם החמאס ולשוב מיד למשא ומתן עם ישראל.

לפני נאומו בוועידת איפא"ק אתמול נפגש נתניהו עם סגן הנשיא ג'ו ביידן. רוב הפגישה התקיימה בארבע עיניים. השניים שוחחו על הקיפאון בתהליך השלום, גל ההפיכות בעולם הערבי וסיכול תוכנית הגרעין האיראנית. בסיום הפגישה פרסמו הודעה משותפת שבה הדגישו את "הקרבה הרבה שקיימת בין עמדות ארה"ב וישראל".

איפא"ק נגד איזון

מנכ"ל איפא"ק הווארד קור אמר אתמול בנאומו בוועידה כי "אמריקה אינה חייבת להיות חסרת פניות כדי להיות מתווכת הוגנת בסכסוך. צד אחד בסכסוך הוא בעל ברית שלנו, שאתו אנחנו חולקים ערכים ואינטרסים אסטרטגיים". קור נימק את דבריו בכך שאם ארה"ב תהיה מאוזנת, ישראל תהיה בעמדת נחיתות באופן אוטומטי, משום שהזירה הדיפלומטית נוטה בבירור לטובת הפלסטינים.

קור אמר כי רוחות השינוי בעולם הערבי מעוררים דאגה ובמקביל גם ציפייה. "זה משהו שידידי ישראל לא יכלו לחלום עליו: שישראל לא תהיה הדמוקרטיה היחידה באזור", אמר קור, "דמוקרטיות לא תוקפות אחת את השנייה, אך יש כוחות רבים בכל אומה ערבית, חיצוניים ופנימיים, שמבקשים להשיג סוף שונה לסיפור, כוחות שמבקשים להביס את אמריקה ולהשמיד את ישראל. עלינו לחגוג את נבטי הדמוקרטיה בעולם הערבי, אך אסור לנו לוותר על גינוי מדיניות אנטישמית שמתחפשת לרצון העם".

קור הציג פרשנות משלו למהלכים שיוכיחו מחויבות מצרית אמיתית לשלום: "המשך המצור על עזה, דחיית הפיוס עם איראן ושמירה על המעבר החופשי בתעלת סואץ".

ביחס לפלסטינים אמר קור כי "עבאס מוכן ללכת לקצה העולם, אך לא יעשה כמה צעדים בשביל לשבת עם ישראל לקדם שלום אמת. רק בחודש שעבר הוא החליט לחזור מהמסעות כדי לעשות שלום עם חמאס, שגינה את חיסול בן לאדן. עבאס חושב שהוא בחר במסלול עם מעט התנגדות, אבל יצירת ההתנגדות תלויה בנו".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ