סאיב עריקאת בתגובה לנאום ראש הממשלה נתניהו בקונגרס: "הוא מסלף את ההיסטוריה"

ראש צוות המו"מ הפלסטיני טוען כי ראש הממשלה "צייר לחברי הקונגרס תמונת מצב מעוותת". ח"כ טיבי: הפנייה לאו"ם בלתי נמנעת

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי

"הנאום מלא שקרים ומסלף את ההיסטוריה והגיאוגרפיה", כך אמר הערב (שלישי) ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני, ד"ר סאיב עריקאת, בתגובה לנאום ראש הממשלה בנימין נתניהו בפני הקונגרס האמריקאי. "נתניהו בחר בעבר ולא בעתיד, בחר בהמשך הכיבוש והתנחלויות ולא בשלום" אמר עריקאת, והוסיף כי "נתניהו צייר לחברי הקונגרס תמונת מצב מעוותת".

ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני אמר עוד כי "ההנהגה הפלסטינית תתכנס מחר, ובימים הקרובים גם הנהגת הליגה הערבית, ואני מקווה שנקבל החלטות נוקשות וברורות. הגיע הזמן שגם העולם הערבי יעמוד איתן מול המערב - שהוכח ממחיאות הכפיים של חברי הקונגרס שהם עדיין מתייחסים לערבים בחשדנות רבה ובעליונות".

לדברי עריקאת, נתניהו הסית נגד הפלסטינים ונגד הערבים. הוא חזר ואמר שנתניהו סתר את דבריו של נשיא ארה"ב ברק אובמה בעניין הקמת מדינה פלסטינית על בסיס קווי 67' עם חילופי שטחים. "כל עוד נתניהו לא אומר שהוא מסכים לעיקרון הזה אין מה לדבר על תהליך מדיני. לבן אדם אין שום חזון ואין לו מה להציג ולכן נמשיך בחיזוק האחדות והקמת המוסדות למדינה הפלסטינית".

דוברו של אבו מאזן, נביל אבו רודיינה, אמר כי "מה שהציג נתניהו בפני הקונגרס לא מוביל לשלום, אלא מציב יותר מכשולים בפני תהליך השלום. משמעות השלום עברונו הוא הקמת מדינה פלסטינית על גבולות 67 ובירתה ירושלים המזרחית. לא נסכים לכל נוכחות ישראלית במדינה הפלסטינית ובעיקר לאורך נהר הירדן". לדבריו, השלום צריך להתבסס על עקרונות הקהילה הבינלאומית והמשא ומתן, ולא על בסיס תנאים מוקדמים ומכשולים נוספים בפני תהליך השלום.

ח"כ אחמד טיבי אמר בתגובה לנאום ראש הממשלה בקונגרס כי "נתניהו הטעה את חברי הקונגרס בדבריו על זכויות אמיתיות למיעוט הערבי והציג מצג שווא. אין תחום אחד שיש בו שוויון בין יהודים לערבים". טיבי הוסיף כי "מחיאות הכפיים לנתניהו הן ביטוי של מוסר כפול וחנפנות של מי שחושבים שלתת לערבים לאכול, לשתות ולקבל משכורת זו דמוקטריה ושוויון. אחרי נאום זה חברי הקונגרס יכולים לחשוב בטעות כי אנו חיים בשווייץ המשגשגת ולא בטייבה המדשדשת במקום".

לדברי טיבי, בסוגייה הפלסטינית ראש הממשלה מוביל למבוי סתום שיביא אסון על כולם לרבות הציבור בישראל. "תנאיו של נתניהו הם בלתי קבילים ולכן הפנייה לאו"ם היא בלתי נמנעת", הוסיף טיבי, "משחקי המלים של נתניהו אין בהם חדש והם תעלול סמנטי שמטרתו להשאיר על כנה את הקואליציה הימנית שלו. ישראל היא כובש זר בשטחים, והכיבוש הזה חייב להסתיים".

יו"ר חד"ש מוחמד ברכה אמר בתגובה לנאום כי "נתניהו, אבי הגזענות והחקיקה הגזענית, לא יכול לדבר על דמוקרטיה. מדינת ישראל היא היחידה בעולם שמקיימת שני משטרים - משטר העדפה לרוב ומשטר אפליה לאומית. ישראל היא המדינה היחידה בעולם שמקיימת משטר כיבוש תוך שלילת זכויות אנושיות ולאומיות מעם שלם". הוא הוסיף כי "הסוחר נתניהו לא יכול לזרוע זרעי גזענות ובו זמנית לשווק דמוקרטיה כביכול מעבר לאוקיינוס".

נתניהו לאבו מאזן: קרע את ההסכם עם החמאס, נהיה הראשונים להכיר בכם

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ