הבית הלבן: נאומו של נתניהו אישר מחדש את עוצמת היחסים בין ארה"ב לישראל

"עד שהחמאס לא מפסיק את הטרור, הוא איננו שותף אמין לשלום", אמר עוזרו של אובמה לאחר נאום נתניהו, שזכה לשבחים מחברי קונגרס רבים

הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב

ראש הממשלה בנימין נתניהו זכה היום לקבלת פנים חמה במיוחד בקונגרס האמריקאי ולמחמאות על נאומו, אך בבית הלבן הסתפקו בתגובה זהירה. יועצו של הנשיא ברק אובמה, בן רודס, אמר לכתבים בלונדון, שם אובמה שוהה כעת בביקור ממלכתי, כי הנאום "אישר מחדש את עוצמת היחסים בין ישראל לארה"ב" - והתעלם מההצהרה של נתניהו שישראל לא תחזור לקווי 1967.

רודס אמר כי "ראש הממשלה נתניהו אישר מחדש את עוצמת יחסי ישראל-ארה"ב, הוא הציג את הדאגות העמוקות שלו מאיראן שאנו שותפים להן, והוא הדגיש שוב את חשיבות השלום. המסר שהוא העביר לקונגרס דומה מאוד לשיחות שהוא ניהל עם הנשיא". הוא הוסיף כי "פתרון שתי המדינות הוא אינטרס של שני הצדדים, ואנו חייבים להכפיל את המאמצים שלנו לקדם את זה".

עוד אמר רודס כי הבית הלבן "מאמין שהחמאס הוא ארגון טרור", וכי "עד שהוא לא יפסיק את השימוש בטרור ויכיר בזכות הקיום של ישראל, הוא לא יכול להיות שותף אמין לשלום".

נאומו של נתניהו בקונגרס, שנמשך כ-40 דקות, זכה למחיאות כפיים 29 פעמים. מחיאות הכפיים נשמעו גם כאשר נתניהו התחייב לא לחלק את ירושלים - אך סגן הנשיא ג'ו ביידן שישב מאחורי נתניהו, לא מחא לו כפיים בנקודה זו.

בתום הנאום, מנהיגי הקונגרס - יו"ר הקונגרס ג'ון ביינר, מנהיגת המיעוט ננסי פלוסי, מנהיג הרוב אריק קנטור, מנהיג המיעוט בסנאט מיץ' מקונל ומנהיג הרוב בסנאט הארי ריד, שיצאו לתקשורת להצהרות משותפות יחד עם נתניהו, החמיאו לו על הנאום. למנהיגת המיעוט הדמוקרטי בבית הנבחרים ננסי פלוסי היתה פליטת פה: במקום "אתה מקדם את השלום" אמרה "אתה מקדם את הנאום" - ומיהרה לתקן את המשפט.

נתניהו עם פלוסי. תצלום: נטשה מוזגוביה

נתניהו אמר שמדובר ביום גדול, ובשבילו, באופן אישי, בהזדמנות לחזור למקום שהוא מעריך עמוקות. לדבריו, האירוע מעיד על הידידות "בין הדמוקרטיה הגדולה בעולם לבין - בינתיים - הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון".

גם חברי הקונגרס מן השורה החמיאו לנתניהו על הנאום. למשל, דניס קרדוזה, דמוקרט מקליפורניה, הגדיר את הנאום כ"מחשמל". "זה היה מלא להט, מלא מחשבה, וזו היתה הערכה מדויקת של המצב במזרח התיכון", אמר. "אני מסכים עם כל הלב עם מלוא הדברים של מר נתניהו. אני מאמין שזה באינטרס של ארה"ב, המדינות במזרח התיכון והעולם ללכת לפי מפת הדרכים הזאת למען עתיד שלו יותר".

מחוץ לבניין הקפיטול התאספו המפגינים הרגילים - נטורי קרתא שדרשו לבטל את המדינה הציונית שהיא "בגדר פשע וכפירה", ופעילי "הקוד הוורוד" עם מיצגי ההתנחלויות והשלטים בגנות נתניהו ו"המדיניות האימפוטנטית" של אובמה במזרח התיכון. פעילה של הארגון, ריי אבילאה, ישראלית לשעבר בת 28, היא שהפריעה לנתניהו בנאומו.

נטורי קרתא מפגינים בגבעת הקפיטול. תצלום: נטשה מוזגוביה

"זה תורם של הפלסטינים"

ארגוני המרכז והימין היהודיים בארה"ב חלקו שבחים לנתניהו. מהליגה נגד השמצה נמסר כי "ראש הממשלה זכה בקונגרס לקבלת הפנים לה היה ראוי. הכי חשוב, הוא הבהיר שלב הסכסוך הוא הסירוב הפלסטיני לקבל את קיומה של המדינה היהודית. זה תורם של הפלסטינים להתמודד עם הסוגיות האלה כדי לתת סיכוי לשלום".

בני ברית התייצבו גם הם מאחורי נתניהו: "ראש הממשלה צדק כשקרא לרשות הפלסטינית 'לקרוע' את ההסכם עם החמאס. ראש הממשלה אתגר את הנשיא הפלסטיני, כשאמר שעליו לעשות את מה שהוא עשה. התקווה הכוזבת לשיבת הפליטים הפלסטינים תמיד היתה מכשול למו"מ, ונתניהו הציג בבירור את האלטרנטיבה הבת-קיימא היחידה".

ארגוני השמאל לעומת זאת התאכזבו מהנאום. "אמריקאים למען שלום עכשיו" הגדירו את הנאום כ"נסיגה לשלום". "היה לנתניהו סיכוי להראות לעולם שהוא מבין את דחיפות הרגע", אמרה נשיאת הארגון דברה דה-לי. "לרוע המזל של ישראל, הוא לא ניצל את ההזדמנות. במשך שבועות, עוזריו של נתניהו הבטיחו נוסחה שתוביל לפריצת דרך. נתניהו נכשל להביא את זה. נאומו סימל צעד אחורה מהשלום. נראה שנתניהו לעולם לא יפספס הזדמנות לפספס הזדמנות".

בארגון "הקוד הוורוד" אמרו כי "נתניהו אומר שקווי 1967 אינם בני הגנה, אך מה שבאמת אינו בר הגנה הוא כיבוש האדמה, חניקת עזה, מעצרים של מתנגדים. ואנחנו לא נשתוק כשהפשעים האלה מבוצעים באמצעות כספי המסים שלנו".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ