פרשנות: ראש הממשלה נתניהו נאם למשוכנעים

זו היתה הסיטואציה האהובה על נתניהו: לדבר בעיקר אל המשוכנעים, אל הקהל בבית ואל תומכיו באמריקה, מבלי להתחייב לכלום

אלוף בן
וושינגטון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלוף בן
וושינגטון

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, יצא מנאומו בקונגרס האמריקאי יבש כפי שנכנס אליו. הוא לא התחייב לכלום, ושום דבר שאמר לא יסבך אותו פוליטית. זו הסיטואציה האהובה על נתניהו: הקואליציה מלוכדת מאחוריו, רוב הציבור מגבה את עמדותיו בסקרים, וחופש הפעולה שלו נשמר. מה עוד יכול פוליטיקאי לבקש.

העמדות שהציג נתניהו על גבעת הקפיטול, כמו נאומו בכנסת בשבוע שעבר, נועדו לבצר מחדש את מעמדו כמנהיג הימין בישראל - ולדחוק הצידה את הטוען לכתר, שר החוץ אביגדור ליברמן. נתניהו רוצה להיראות כמי שעמד על שלו מול שועים ותקיפים, ולא התקפל תחת לחציו של הנשיא ברק אובמה. אנחנו לא כובשים בארץ אבותינו, אמר נתניהו לקול התשואות של הסנאטורים וחברי הקונגרס. הפלסטינים לבדם אשמים בהנצחת הסכסוך, בגלל סירובם להכיר במדינה יהודית. עוד תשואות.

בה בעת, דיבוריו על ויתורים כואבים, על מדינה פלסטינית שתהיה "גדולה מספיק", על ההתנחלויות שיישארו מחוץ לגבולות ישראל, ועל "יצירתיות ורצון טוב" בירושלים נועדו להראות שהוא פרגמטיסט, ולבדל אותו מגישת "אף שעל" של הימין הקיצוני. שר הביטחון אהוד ברק ימצא סיבה להישאר בממשלה, וראש האופוזיציה ציפי לבני תצטרך לזוז שמאלה בעמדותיה, אם תרצה לבדל את עצמה מנתניהו. חשוב מזה: אם הלחץ הבינלאומי יכריע את נתניהו, והוא יחליט לפנות מתנחלים, יוכל לטעון שלא רימה את בוחריו כמו שעשה אריאל שרון. הנה, נתניהו הזהיר שלא כל ההתנחלויות יישארו בישראל.

נתניהו, הערב. תצלום: רויטרס

בכירים בפמליית ראש הממשלה הדגישו את ההבחנה שעשה בין גודל המדינה הפלסטינית, שעליו יגלה נדיבות, לתקיפות שבה ינהג בקביעת מיקום הגבול. הנה הגרסה שלו לחילופי השטחים המוסכמים של אובמה, ואפילו קריצה לתוכנית "חילופי השטחים המאוכלסים" של ליברמן. עוד דרך לייצר חופש פעולה עתידי, אם הלחץ יגבר וישראל תידרש לסגת מהגדה המערבית.

פיסקת המפתח בנאום נשמרה לסוף, ובה הבטיח נתניהו שישראל תהיה הראשונה להכיר במדינה הפלסטינית - אם הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) יקרע את ההסכם עם חמאס, ויבוא למשא ומתן עם המדינה היהודית. זו עמדה שלא תביא את עבאס לשיחות מחר, אבל היא נהנית מתמיכה פנימית רחבה בישראל. המסר שלה כלפי חוץ, ואליו כיוון נתניהו, הוא שיש על מה לדבר.

נתניהו מאותת מכאן לאובמה ולמנהיגי אירופה, שהוא רוצה עיסקה לקראת ספטמבר, שתמנע הכרה בינלאומית כפויה בפלסטין. עכשיו מאי, ויש מספיק זמן לעבודה דיפלומטית על עיסקה כזאת.

נתניהו הקריא את נאומו מערימת דפים, שעליהם הודפס הטקסט בפונט גדול (42). ניכר בו שהתרגש, אבל הוא בא מוכן וידע איך לסחוט תשואות מהקהל. זה המגרש שלו, יותר משל כל פוליטיקאי ישראלי אחר. נתניהו לא התבצר בעמדת הקורבן המאוים ושיבץ בנאום גם דאחקות, להראות לחברי הקונגרס שהוא אחד מהחבורה. שוב ושוב שיבח את הנשיא אובמה והודה לו על תמיכתו בישראל. מעניין שנתניהו נמנע מאזכור של מנהיגי-עבר, וציטט רק את הסופרת הוויקטוריאנית ג'ורג' אליוט, ממבשרות הציונות במאה ה-19. אפילו חביביו הרצל וצ'רצ'יל לא הופיעו הפעם.

בתום הנאום הצהיר נתניהו, שהוא מוכן לשאת אותו גם ברמאללה. יפה מצידו, אבל הוא יודע שבצד הפלסטיני אין עכשיו מי שיקשיב לו, והמשא ומתן לא יחודש על בסיס העמדות המעורפלות שהציג. עבאס, שמדבר עכשיו על זכות השיבה, לא ייענה לקריאת נתניהו ויכריז: "אני אקבל את המדינה היהודית". ראש הממשלה דיבר אל המשוכנעים, אל הקהל בבית ואל תומכיו באמריקה. נאומו התאים בדיוק לאימרה שטבע מנהיג בית הנבחרים לשעבר, טיפ אוניל: "כל הפוליטיקה מקומית". בשטח, בינתיים, לא ישתנה שום דבר.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ