המתנחלים: נתניהו גולש במדרון חלקלק

בעוד שראשי המתנחלים הגיבו בזעם על נכונות ראש הממשלה לבצע פשרות, בקדימה טענו כי הוא ייבחן במעשים ולא בנאומים

הארץ
יהונתן ליס
חיים לוינסון
שירות ""
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ
יהונתן ליס
חיים לוינסון
שירות ""

נאומו של ראש הממשלה בנימין נתניהו הערב (שלישי) בפני הקונגרס האמריקאי נתקל בביקורת מימין ומשמאל. בעוד שראשי המתנחלים הגיבו בזעם על נכונותו של נתניהו לבצע פשרות טריטוריאליות, בקדימה טענו כי ראש הממשלה ייבחן במעשים ולא בנאומים.

יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין, מסר בתגובה לנאום כי "אהדת הקונגרס לנתניהו הורגשה בשיא עוצמתה דווקא כשעסק בביטחון ישראל ובזכותנו על ארץ אבותינו. ניכר היה שדווקא כשהצהיר על נכונותו ל'נדיבות' גיאוגרפית והפקרת התנחלויות, נדם הקונגרס". לדבריו, "נוכח כל אותן הסיבות שמנה נתניהו בעצמו, קשה אפילו לרבים באמריקה להבין את התעקשותו לתמוך בהקמת מדינה פלסטינית. זו העת למנף את האהדה האמריקאית לעמדות לאומיות וציוניות ולתרגם אותה להחלטה על החלת ריבונות יהודית על כל היישובים הישראלים ביהודה ושומרון".

ראש המועצה אזורית שומרון, גרשון מסיקה, מסר בתגובה כי "נתניהו גולש במדרון החלקלק שייצר לעצמו בנאום בר אילן ורק מזמין על עצמו לחצים קשים נוספים. טקטיקה של משיכת זמן אינה מהווה הצדקה להבטחות על סחר בחבלי מולדת - הבטחות לא הגיוניות וחסרות כיסוי". לדבריו, "המחשבה להניף חרב גירוש על למעלה ממאה אלף מתיישבים הזויה ואיננה רלוונטית או מעשית. על ממשלת ישראל לפתוח בתנופת התיישבות מסיווית על מנת לסיים את האשליה המסוכנת של מדינה פלסטינית".

שר ההסברה והתפוצות, יולי אדלשטיין, מסר כי "ראש הממשלה נשא נאום היסטורי בפני הקונגרס והציג בו את הזכויות ההיסטוריות והבסיסיות של מדינת ישראל - בצורה חדה וברורה. עמדותיו של ראש הממשלה זכו לתמיכה מקיר לקיר בקונגרס ובסנאט".

צופים בנאום נתניהו, הערב. תצלום: דניאל בר און

"לצערי", הוסיף אדלשטיין, "עוד בטרם פסקו מחיאות הכפיים והתשואות בגבעת הקפיטול, חזרו הפלסטינים על עמדותיהם המסורתיות החותרות לחיסולה של מדינת ישראל וזאת באמצעות החזרת ה'פליטים' לתוכה ודחיפה לעבר קווי 67', שאינם בני הגנה. הסיטואציה הזו מבהירה מעל הכל שרצונם של הפלסטינים אינו להקים מדינה פלסטינאית לצידה של מדינת ישראל - אלא להקים מדינה פלסטינית במקום מדינת ישראל".

מסיעת קדימה נמסר בתגובה לנאום כי "אחרי שבוע קשה ששיאו עימות מיותר עם ארה"ב, אשר חידד את מערכת היחסים העכורה אליה דירדר נתניהו את יחסי המדינות בשנתיים האחרונות, הגיע הזמן להתחיל במעשים. ההיסטוריה נוצרת במעשים - לא בנאומים, וזה יהיה מבחנו של נתניהו כראש ממשלת ישראל. לאחר שנתיים של קיפאון וסרבנות, ישראל נותבה לאחת מנקודות השפל המדיניות הקשות בתולדותיה, בעיותיה המהותיות חשופות על השולחן והיא מצויה בהליך בידוד מדיני מדאיג".

ח"כ יואל חסון מסר בתגובה כי "נאום נתניהו בקונגרס היה לא יותר מתשדיר בחירות וניסיון לייצר מצג שווא של נכונות להיכנס למשא ומתן. אני מציע לציבור הישראלי לא לפתח ציפיות ולהבין שמדיניות נתניהו תוביל אותנו בסופו של דבר לבידוד בינלאומי ומדינה דו-לאומית".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ