בכיר באונסק"ו ישראל הודח; בכירים: זה צעד פוליטי

חברים בוועדה למורשת עולמית מאמינים כי פרופ' מייק טרנר הודח מפני שעיכב פרויקטים ברחבת הכותל המערבי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

פרופ' מייק טרנר, יו"ר הוועדה למורשת עולמית בוועד הישראלי לאונסק"ו (ארגון המדע, החינוך והתרבות של האו"ם) ודמות מפתח בתחום השימור, הודח במפתיע.

בעשר השנים האחרונות כיהן בתפקיד כמתנדב, תוך ויתור על כל עיסוק פרטי בתחום. בתקופה הזאת היה אחראי ישירות להכרה של אונסק"ו באתרי המורשת העולמית בישראל: מצדה, העיר העתיקה בעכו, "העיר הלבנה" תל אביב, התלים המקראיים, הערים הנבטיות בדרך הבשמים והמקומות הבהאיים הקדושים בחיפה ובגליל המערבי. הוא גם מונה לתפקיד בכיר באונסק"ו בפאריס - סגן יו"ר הוועדה העולמית לאתרי מורשת.

הסיבה הרשמית להדחת פרופ' טרנר היא תקנה מנהלתית של משרד החינוך (הוועד הישראלי לאונסק"ו פועל תחת המשרד), ולפיה תקופת כהונתו קצובה לשנתיים בלבד. אבל חברים בוועדה למורשת עולמית טוענים שמדובר בהדחה מסיבות פוליטיות. בשנות כהונתו היה טרנר מעורב בכמה עימותים עם גופים ממשלתיים. לדברי עו"ד גידי קורן, יו"ר איקומוס ישראל (גוף בינלאומי העוסק בשימור אתרי מורשת תרבותית), "בפורומים בינלאומיים של שימור, ישראל מותקפת לעתים קרובות".

לפעמים על רקע מקצועי ולפעמים פוליטי. היו אנשים שסברו שצריך לנפנף כל התבטאות ולהגיד שישראל תמיד בסדר ושהכל תקין. מייק חשב שצריך להתייחס ברצינות לטענות המקצועיות".

המחלוקת הבוערת האחרונה שפרופ' טרנר היה מעורב בה היא קידום ארבעה פרויקטים ברחבת הכותל המערבי, הכוללים את גשר המוגרבים, בית הליבה, בית שטראוס וחפירה מעוררת מחלוקת לחשיפת יסודות הכותל. משום שהעיר העתיקה בירושלים מוכרזת כאתר מורשת עולמי, התבקש טרנר להגיש את חוות דעתו על הפרויקטים. בכל אחד מהם התעקש לקיים דיון מקצועי מעמיק ועיכב את קידומם.

בכירים בעיריית ירושלים רמזו כי לרב הכותל, שמואל רבינוביץ', הנחשב הכוח המניע מאחורי רוב הפרויקטים הללו, היתה יד בהדחה של טרנר. "אצל חלק מהאנשים בכותל הוא מצטייר כשטן בהתגלמותו", הם אמרו.

בחוות דעת של טרנר על רחבת הכותל קבע שלא נעשה "תכנון כולל" שממנו ניתן לגזור את תוכניות הבינוי שמציע רב הכותל. בהקשר זה כתב טרנר שיש לענות על כמה שאלות בנוגע לתכנון רחבת הכותל: "מי הציבור שיקבע הערכים? העם היהודי? העם ששוכן בציון? מהו מגוון הערכים שיש לזהות, כגון מקום תפילה, עלייה לרגל, תיירות? התכנסות ציבורית או מקום זמני עד ביאת המשיח? שאלות אלו, אף שעלו בדיוני הוועדה המחוזית, לא קיבלו מענה ענייני וכך נוצר הרושם שהתכנון הכולל נתפר מסביב לפרויקטים", כתב טרנר.

"אני לא יודע אם זו הסיבה לפיטוריו", אומר האדריכל אורי בר שישת, שמתנגד לתוכניות ברחבת הכותל. "אבל אם זה נכון, זה צעד נוסף של הקרן למורשת הכותל (שבראשה עומד רב הכותל, נ"ח) להכתיב את עמדותיה במקום החשוב ביותר לעם היהודי".

בישיבתה האחרונה של הוועדה למורשת עולמית, שכוללת נציגים ממשרדי הממשלה, רשות העתיקות והעולם האקדמי, התקבלה פה אחד החלטה בעד המשך כהונת טרנר. "הוועדה מתנגדת לניסיון להדיח את טרנר מתפקידו משיקולים לא מקצועיים", נכתב.

פרופ' ניצה סמוק, בעבר ראש מחלקת השימור בעיריית תל אביב, אמרה שהדחת טרנר היא "מכה לאינטרסים הישראליים בתחום השימור בעולם". היא ושאר חברי הוועדה למורשת עולמית שוקלים את המשך צעדיהם ושוקלים התפטרות. עיקר המחאה הוא נגד משרד החינוך ומנכ"לו שמשון שושני שהוביל את ההדחה.

ביום ראשון האחרון התקיימה מסיבת פרידה לטרנר, וכל החברים בוועדה, כולל נציגי המשרדים הממשלתיים, באו לחלוק לו כבוד, ללא יוצא מן הכלל. "לוועדה למורשת עולמית לא נמסר שום שיקול ענייני להדחה הזאת", אומר עו"ד קורן. "ביקשנו ממשרד החינוך לחדש את המינוי שלו פה אחד, אבל ההמלצה לא התקבלה".

טרנר, שהוגדר בפי חבר בוועדה "בעל חוצפה ישראלית ודיגניטי בריטי", סירב להגיב להדחה.

ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי "טרנר ביקש מד"ר שושני, יו"ר הועד הישראלי לאונסק"ו, לסיים תפקידו, ובקשתו נענתה. לפי תקנון הוועד הישראלי לאונסק"ו, בעלי תפקידים יכהנו שנתיים עם אפשרות לעוד שנתיים. כהונת טרנר הוארכה והוא כיהן בהצלחה 10 שנים. כפי שלא היו שיקולים זרים בסיום עבודת יו"רי ועדות אחרות, כך גם במקרה טרנר".

מרב הכותל נמסר: "בין הרב לטרנר היו חילוקי דעות על רקע השקפות תכנוניות, מתוקף תפקידו של טרנר כאחראי על הקשר לאונסק"ו. יחד עם זאת, הרב לא היה מעורב בהפסקת עבודתו".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ