בלי שיבה זה לא שווה

במארון א-ראס אמנם נערכו הפגנות ביום הנכבה, אבל דומה שהנזק שגורמות המהפכות בעולם הערבי לתיירות מעסיק את לבנון לא פחות מהסכסוך הישראלי-פלסטיני

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

ביום שישי שעבר ציפו תושבי העיירה הלבנונית מארון א-ראס לבואם של פלסטינים רבים, שירצו לציין בתפילה את מותם של 11 מפגינים שנהרגו מאש צה"ל ביום הנכבה, ב-15 במאי. צבא לבנון כבר נערך כדי לקדם אפשרות לקיומן של עצרות זיכרון, או אפילו ניסיון נוסף לצעוד אל גדר הגבול. אבל דבר מאלה לא קרה. לא כינוס, לא תפילה ולא תהלוכה. מבחינת מארון א-ראס ועיירות גבול אחרות, הנכבה הסתיימה. לבנון חזרה במהירות לטלטלות החיים הרגילות, ללא ממשלה, ועם דאגה עמוקה לנוכח התחזיות לעונת תיירות קודרת השנה.

ינואר 2011, שהפיח תקוות גדולות כל כך במצרים, בתוניסיה ובתימן, סימן את תחילת המשבר הכפול בלבנון. באותו חודש מינה נשיא לבנון, מישל סולימאן, את נג'יב מיקאתי להרכיב ממשלה חדשה במקום ממשלתו של סעד חרירי, שהתמוטטה אחרי פרישתם של 11 שרים תומכי חיזבאללה ואמל מן הממשלה. מאז חלפו חמישה חודשים ועדיין אין ממשלה בלבנון. ניסיונותיו של מיקאתי להרכיב ממשלה התרסקו, בעיקר לנוכח התעקשותו של הגנרל מישל עאון לקבל תיקי מפתח, ובינתיים ממשיכה ממשלתו של חרירי לנהל את ענייני לבנון ללא לגיטימיות של ממש ובלי שתוכל לקבל החלטות אסטרטגיות בכל תחום שהוא.

"זהו מצב שמשחק היטב לידיהם של האמריקאים ובעלי בריתם", כתב העיתון "אל-ספיר" בסוף השבוע, "כי ללא ממשלה מוסכמת גם לחיזבאללה אין אפשרות להשפיע על מהלך העניינים".

ביום חמישי שעבר הגיע ללבנון ג'פרי פלטמן, עוזר שרת החוץ האמריקאית לענייני המזרח התיכון, כדי להסביר לנשיא לבנון את תפישת עולמו של הנשיא ברק אובמה כפי שביטא אותה בנאומו. פלטמן הכחיש בכל תוקף שדן עם סולימאן על הרכבת הממשלה בלבנון, אבל שיגר מסר פומבי ברור, ש"ארה"ב אינה מתערבת בהרכבת ממשלת לבנון", אך תבחן את יחסיה עם ממשלת לבנונית לאור הרכבה, פעולותיה והצעדים שתנקוט כלפי בית הדין הבינלאומי לעניין רצח רפיק חרירי.

האם פירוש הדבר שאמריקאים לא ישתפו פעולה עם ממשלה לבנונית שבה חברים נציגי חיזבאללה? ממש לא. הרי וושינגטון פעלה יחד עם ממשלות לבנוניות קודמות שבהן חיזבאללה היה שותף מלא. קשה משום כך להבין מדוע אין וושינגטון מוכנה ליישם בפלסטין את מה שהיא שמחה לעשות בלבנון. ואולי כמו בלבנון, תסכים ארה"ב לנהל עסקים עם ממשלה שבה החמאס יהיה חבר, ולא תכריח אותה לנהל מו"מ עם ישראל? קשה גם להבין אם לארה"ב יש מדיניות ברורה ביחס ללבנון, ומה בכוונתה לעשות אם ההרג של מפגינים סורים יימשך. פלטמן ביקש אמנם מן הלבנונים לקלוט את הפליטים הבורחים מאימת ההשתוללות הרצחנית של צבא סוריה, אבל דווקא בעניינם של פליטים אחרים הוא הצליח להרגיז את הלבנונים.

בני שיחו הקשיבו לדבריו רוב קשב, ובמיוחד למשפט הקצר שבו הבהיר, כי "בעיית הפליטים הפלסטינים איננה כרגע על השולחן", כשכוונתו לשולחן המו"מ בין ישראל לפלסטינים. ראש הממשלה הממונה, מיקאתי, היה המום. הוא הבהיר לפלטמן, כי "הנושא הזה" הוא אולי החשוב ביותר בעיניה של לבנון, ש"מארחת" יותר מ-350 אלף פליטים פלסטינים. במשך עשרות שנים נמנעה לבנון מלהעניק לפליטים הללו מעמד של אזרחים, ולא רק כדי למנוע את השכחתה של הנכבה או להבטיח שדרישתם לחזור למולדתם לא תתמסמס. "סיפוח" או איזרוח כמות כזאת של תושבים סונים יפר את האיזון הדמוגרפי הנפיץ של לבנון.

זו איננה רק חרדתם של נוצרים. גם השיעים בלבנון, כולל ואולי במיוחד חיזבאללה, בועטים בכל הצעה שעלולה להגדיל את מספרם של הסונים בלבנון. לבנון ממתינה לפיכך בקוצר רוח לספטמבר הקרוב, אז אולי יוכרז על הקמתה של מדינה פלסטינית עצמאית. אם כך יקרה היא תוכל לדרוש מממשלת פלסטין להתכבד ולאסוף את פליטיה מלבנון.

כשבעיית הפליטים הפלסטינים איננה "על השולחן", פוחת גם עניינה של לבנון בפתרון הסכסוך הישראלי-הפלסטיני. תזכורת הנכבה במארון א-ראס, מתברר, לא סייעה ללבנון לקדם את ענייניה בסוגיה זו, והפגנות נוספות כנראה לא צפויות בקרוב.

בינתיים צריכה לבנון לדאוג בגלל השפעת המהפכות הערביות על איכות חייה. כי ככל שמרבים פליטים סורים להגיע ללבנון, כן מתמעט מספר התיירים שמזמינים חדרים בבתי המלון שלה. יו"ר התאחדות בתי המלון במדינה, פייר אשקר, דיווח השבוע כי תעשיית המלונאות נאלצה לפטר כבר כ-20% מכוח העבודה שלה, התפוסה בבתי המלון צנחה בכ-27 אחוזים לעומת השנה שעברה וההכנסות ברבע הראשון של השנה, מאז תחילת המרי האזרחי במדינות ערב, ירדו בכ-53%. נתונים אלה אינם כוללים את ההפסדים של בעלי מועדונים, מסעדות, חנויות המזכרות ושאר הענפים הניזונים גם הם מתיירות.

כשזה מצבה, וכשבסוריה נאבק המשטר על חייו, ספק אם יש מישהו שמהרהר במלחמה עם ישראל. לכאורה, התקפה על ישראל מצד חיזבאללה עשויה להקל במקצת על בשאר אסד ולהסיט את ההתעניינות ממה שקורא בשטחו. אבל לחיזבאללה יש עניינים חשובים יותר לענות בהם. למשל, איך ישרוד אם בשאר יילך.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ