נאום נתניהו בקונגרס | מנותק מהמציאות

שלא יהיו לנו טעויות: לעוצמת מחיאות הכפיים לא היה ולא יהיה קשר לאינטרסים האמיתיים של ישראל

עקיבא אלדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עקיבא אלדר

שרה נתניהו אמרה פעם בחוג משפחתי, שאילו ביבי היה רץ לבחירות בארצות הברית, הוא היה נבחר בנקל לנשיאות. במהלך טיול באתרים ההיסטוריים בוושינגטון דקלם נתניהו את הכרזת העצמאות של אמריקה. בנאומו בפני שני בתי הקונגרס הוא עשה שימוש מרשים בכל השטיקים של פוליטיקאי אמריקאי משופשף וחד-לשון. מדד התשואות מלמד כי השנים הארוכות שבהן בילה בארצות הברית לא בוזבזו לריק.

ראש הממשלה הוכיח כי אין ישראלי שני לו ביכולת לפרוט על מיתרי הפטריוטיזם האמריקאי, רגשי האשם מימי השואה ויותר מכל - על האינטרסים של חברי הקונגרס לשמור על יחסים קרובים עם הארגונים היהודיים. בל נטעה: לעוצמת מחיאות הכפיים לא היה ולא יהיה קשר לאינטרסים האמיתיים של ישראל.

"המתווה", אם זו ההגדרה המתאימה לגיבוב התנאים הבלתי מציאותיים שנתניהו הציג אתמול בקונגרס, מותח קו ישר לקבורתו של התהליך המדיני עם הפלסטינים, למשבר בינלאומי ולהכרזה של האו"ם על מדינה פלסטינית. התנאים הללו מעידים במקרה הגרוע על בורותו של נתניהו בכל הנוגע להצעות שהונחו על שולחנם של הפלסטינים כבר לפני יותר מעשור. במקרה הגרוע יותר ה"ויתורים מרחיקי הלכת", שעיקריהם פורטו בנאום, מעידים שהיחסים עם המתנחלים ושותפיו מהימין הקיצוני, אם לא האידיאולוגיה שלו עצמו, חשובים בעיני נתניהו הרבה יותר מאשר האינטרסים האסטרטגיים של ישראל וקיומה כמדינה יהודית ודמוקרטית.

"מתווה" נתניהו אינו מזכיר ולו ברמז את המתווה שהנשיא ביל קלינטון הציג בפני ישראל והפלסטינים בדצמבר 2000. סיפוחם של 250 אלף מתנחלים למדינת ישראל ומדינה פלסטינית בת קיימא הם דבר והיפוכו. אפילו קוסם כנתניהו אינו יכול למצוא שטחים פנויים בתחומי ישראל כפיצוי ל"גושי ההתנחלויות" שהוא מבקש להשאיר בידי ישראל.

נתניהו הכריז אתמול שירושלים לא תחולק, כאילו שנוסחאות להעברת השכונות הפלסטיניות במזרח העיר לפלסטין וסידורים מיוחדים בעיר העתיקה בכלל ובהר הבית בפרט לא היו אלא משל. הלאו המוחלט שלו בנוגע לפתרון בעיית הפליטים בפלסטין התעלם לחלוטין מנוסחת הליגה הערבית מ-2002 המציעה פתרון צודק ומוסכם עם ישראל של הבעיה, על בסיס החלטה 194.

גולת הכותרת בלאווים של נתניהו נעוצה בהצהרה הדרמטית ששישה ראשי ממשלות ישראלים, כולל הוא עצמו, כשלו בניסיונם להגיע להסדר עם הפלסטינים בגלל סירובם של אלה להכיר בישראל כמדינה יהודית. נתניהו יודע היטב שאין מנהיג ערבי, ובעיקר לא פלסטיני, חפץ חיים, שיוציא מפיו את המשפט הזה. הרי נתניהו עצמו משתמש בטיעון שעבאס מייצג רק חלק אחד מבני עמו ולכן אין ערך בהסכם עמו.

הנאמת של הימים האחרונים היתה מנותקת לחלוטין מהמציאות ולפיכך יש סיכוי קלוש, אם בכלל, שהיא תביא לשינוייה. המפתח מצוי עתה עמוק יותר בכיסו של הנשיא אובמה. הגיבור האמריקאי נתניהו הכריז אתמול על עימות עם הנשיא האמריקאי. אובמה יצטרך להחליט, ובקרוב, אם הוא משיב מלחמה ומגיש לנתניהו את חשבון סירובו לקבל את העיקרון שבלעדיו אין ערך לשום נאום: הקמת מדינה פלסטינית על בסיס גבולות 67' עם חילופי שטחים מוסכמים, הוגנים ומציאותיים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ