דו"ח נציבות קבילות החיילים 2010: כ-55% מהקבילות נמצאו מוצדקות

דו"ח נציבות קבילות החיילים ל-2010 משקף עלייה קלה במספר הקבילות. בעיות מערכתיות אותרו בשירותן של תצפיתניות וב"תרבות של פקודות שגר-ושכח"

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
אנשיל פפר

האלוף במיל' יצחק בריק הגיש היום (רביעי) את דו"ח נציבות קבילות החיילים לשנת 2010 לנשיא המדינה שמעון פרס. הדו"ח משקף עלייה קלה במספר הקבילות ומצביע על שורה של בעיות מערכתיות הגורמות לפגיעה בתנאי השירות של חיילי צה"ל. פעילות הנציב הביאה להדחתם של שלושים מפקדים וקצינים, בהם שלושה רופאים.

ב-2010 הוגשו 6,289 קבילות של חיילים לנציבות לעומת 6,100 בשנת 2009. כ-55% מהקבילות נמצאו מוצדקות. כ-33% מהקבילות נגעו לתחום "יחסי מפקד-פקוד", כאשר בין התלונות המרכזיות נמנות "נוקשות יתרה" ו"פגיעה בכבוד החיילים". כ-12% מהתלונות היו בתחום "הטיפול הרפואי", 8% קבלו על תנאי השירות ו-7% על נושאי תשלומים.

בדו"ח מפורטות קבילות נבחרות בתחום של "יחסי מפקד-פקוד", בהן מקרה שבו מפקד מחנה נהג להכות חייל, להעליב אותו ברבים ולאיים עליו שידאג לשחרורו מהשירות בפרופיל נפשי. עוד מתוארות התבטאויות בוטות של מפקד כלפי חיילת. בין השאר, טענה החיילת כי מפקדה, קצין בדרגת רב-סרן, אמר לה: "את כישלון... תרומתך למשרד שווה אפס מאופס ואת בעצמך אפס מאופס". חיילת נוספת בשירות חובה התלוננה כי קצינה מיחידתה כתבה דברים בוטים ומשפילים אודותיה ברשת החברתית פייסבוק. במקרה אחר מפקד בכיר שלח הודעות טקסט מאיימות לחייל ששירת כנהגו.

תלונות על "נוקשות יתר". תצלום אילוסטרציה: ירון קמינסקי

האלוף במילואים בריק אמר לאחר הגשת הדו"ח כי "לפני שנתיים וחצי, כשנכנסתי לתפקיד החלטתי שלא אעסוק רק בקבילות מכיוון שגם אם אאסוף אלפי קבילות לא אפתור ככה בעיות. אני עוסק גם בסיבות למקרים הללו ובעיקר ביחסים של החיילים עם המפקדים". לדבריו, בביקורים שערך ביחידות צה"ל השונות עלו שורה של בעיות מערכתיות עליהן דיווח למפקדי צה"ל הבכירים ואותן ציין בדו"ח.

בעיה מערכתית אחת נוגעת לתנאי השירות של תצפיתניות בגזרות השונות לאורך גבולות ישראל ובשטחים. החייילות מאיישות מערכות תצפית מתקדמות אך בשל הצבתן במפקדות בהן יחידות התעסוקה המבצעית משתנות בתדירות גבוהה, קיימת אי בהירות לגבי כפיפותן הפיקודית והטיפול בתנאי השירות שלהן.

הנציב מצא עוד כי התצפיתניות נאלצות לבצע משמרות כפולות בשל מחסור בכוח אדם ולכן סובלות מעייפות. עוד עלה כי תנאי המגורים שלהן ירודים, יש להן בעיית נגישות לטיפולים רפואיים ואפילו בכמה מקרים הן מתקשות לאכול בצורה סדירה בשל בעיות תיאום עם חדר האוכל בבסיס. במסגרת טיפול הנציב בנושא נוספו כ-200 תקנים של תצפיתניות וכן נעשתה עבודת מטה כדי להסדיר את האחריות על תנאי שירותן.

הנציב ציין עוד את חוסר המעקב בצה"ל אחר ביצוע פקודות והוראות בתחומים שונים, שלטענתו, פוגע בתנאי השירות של חיילים. לדבריו, מפקדים רבים נוהגים לשלוח הוראות באמצעות דואר אלקטרוני והודעות טקסט ואינם מוודאים לאחר מכן שההוראות אכן בוצעו. אלוף במיל' בריק כינה זאת "תרבות של פקודות שגר-ושכח".

עם זאת, ציין הנציב כי מאז שנכנס לתפקידו היו גם שיפורים בתחומים שונים, בין היתר בפעולות משמעותיות של הצבא להעלאת מספר הרופאים המטפלים בחיילים במרפאות הצבאיות שבבסיסים.

צה"ל: נלמד את הדו"ח ונפיק לקחים

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי צה"ל מחויב ללמוד את תכני הדו"ח, להפיק את הלקחים המתבקשים ולתקן את הדרוש תיקון. הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, מינה עם קבלת הדו"ח את סגן הרמטכ"ל, אלוף יאיר נווה, לטפל בפערים שהועלו בדו"ח וכן לעדכן אותו על התקדמות הנושא. הרמטכ"ל אמר כי מדובר בכלי רב עוצמה, רב השפעה, הכרחי וחשוב לשיפור הטיפול של צה"ל במשרתים בקבע ובחובה, בסדיר ובמילואים ואף במועמדים לשירות הביטחון. הרמטכ"ל גם הזמין את נציב קבילות החיילים להציג את ממצאיו בפני חברי פורום מטכ"ל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ