נאום נתניהו בקונגרס | מופע שנות ה-70

ספק אם אי פעם ניסה מדינאי כלשהו למכור לאמריקאים מידה כה גדושה של תעמולה ובדותות, צביעות והתחסדויות, כמו בנימין נתניהו שלנו אמש

גדעון לוי
גדעון לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גדעון לוי
גדעון לוי

זה היה נאום-כלום, רצוף שקרי-שקרים ותעתועי-תעתועים. לא הרבה פעמים זכה מנהיג מדינה זרה להופיע בקונגרס האמריקאי; ספק אם אי פעם ניסה מדינאי כלשהו למכור להם מידה כה גדושה של תעמולה ובדותות, צביעות והתחסדויות, כמו בנימין נתניהו שלנו אמש. העובדה שהקונגרס עמד עשרות פעמים על רגליו להריע לו מעידה יותר על בורות חבריו מאשר על איכות נאומו של אורחם. האם ידעו הנבחרים האמריקאים למה הריעו? האם הבינו שהם הריעו למות הסיכוי? אם אמריקה אהבה את זה, אנחנו בצרות צרורות.

העובדה שהמוחה היחידה באולם שזעקה אמת היתה ישראלית לשעבר, שימשה אות כבוד לנו ואות קלון לאמריקה. "נאום חייו" של נתניהו היה לנאום מות השלום. אפילו ההבטחה המרעישה של אחד מעמיתיי ל"הברקה בת 30 מלים", לא קוימה אמש. לא 30 מלים, גם לא שלוש, אפילו לא שליש. זה היה מופע שנות ה-70. אז אולי עוד קנו את הלוקש. איך בכלל יכול ראש ממשלה ישראלי להעז לומר שארצו "תומכת בשאיפת העמים הערבים לחופש", מבלי לומר את האמת (המרה) כולה: כל עוד הם אינם פלסטינים. פתאום נתניהו מתפעל מהאביב הערבי. איפה היה כשזה החל? הרי הוא יצא אז במסע ההפחדות הקבוע שלו: "מה שיתרחש - וזה כבר קרה באיראן", הילך אז אותו נתניהו אימים, "שיקום משטר דיכוי של האיסלאם הקיצוני" - ומיד הורה להקים גדר עם מצרים. ולפתע אתמול: "הבטחה של שחר חדש". לצביעות אין גבולות.

ואיך הוא יכול לדבר בשבחי הדמוקרטיה הישראלית, בזמן שלא היתה ממשלה בישראל כממשלתו שפגעה באורח כה אנוש בדמוקרטיה הזאת. לחוקק חוקים אנטי-דמוקרטיים בעליל ולהשתבח בדמוקרטיה? הנייר (והקונגרס) סובלים הכל. איך הוא יכול להתגאות במעמדם של ערביי ישראל, בזמן שלא היתה כקואליציית הימין הלאומנית שלו לחוקק חוקים גזעניים נגדם. לומר שערביי ישראל נהנים מיותר חופש בישראל מאשר בכל מדינה ערבית, הוא כמו לומר שהשחורים באמריקה נהנים מיותר זכויות מאשר השחורים באפריקה. אז מה? האם זה אומר שהשחורים באמריקה נהנו במשך דורות משוויון? שלא היה עליהם להיאבק על זכויותיהם, רק כי באפריקה גרוע יותר?

נתניהו בקונגרס אתמול. תצלום: רויטרס

איך הוא יכול להעז לדבר על חופש הפולחן בירושלים, בזמן שממאות אלפי פלסטינים נמנע החופש הזה זה שנים. חופש הפולחן בירושלים? לבני 35 ומעלה, לפעמים גם גיל 65 אינו מספיק, ולעולם לא לשני מיליון תושבי רצועת עזה. ואיך הוא יכול להשתבח בשלום עם מצרים? הרי לא קשה לנחש שהוא היה מרים את ידו נגדו. האיש שאמר בזמנו במפורש שיעשה הכל כדי להרוס את אוסלו אומר לפתע שהוא בעד שלום עם הפלסטינים. טוב, לא עם כולם, רק עם עבאס.

ומה עם שאר הפלסטינים? הרי הוא בעד דמוקרטיה והיא שהביאה לניצחון החמאס, לא? איך הוא יכול לדבר על זכותה של כל מדינה להגן על עצמה ובנשימה אחת להוסיף, שהמדינה הפלסטינית תצטרך להיות מפורזת. ואיך היא תגן על עצמה? הוא מוכן למדינה פלסטינית, אבל רק שהפלסטינים יכירו בנו. הכירו בנו, לא פעם ולא פעמיים, רק אנחנו לא הכרנו מעולם בהם ובתביעותיהם, ודאי שלא עשינו דבר לממשן. אבל אמש התברר שלאמריקאים אפשר למכור הכל. טוב, לא לכולם, ודאי לא לנשיאם, ברק אובמה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ