אנשיל פפר
אנשיל פפר

"מדינת ישראל זקוקה למטוסי אף-35". כך אמר אתמול מפקד חיל האוויר, אלוף עידו נחושתן, בהתייחסו לפרסומים ב"הארץ" על קשיים בפיתוח המטוס, העלויות המאמירות וההחלטה בסנאט האמריקאי לבחון חלופות למטוס הקרב העתידי.

האלוף נחושתן אמר את הדברים בכנס השנתי של מכון פישר למחקר אסטרטגי, אוויר וחלל בבית חיל האוויר בהרצליה. הוא תיאר את האתגרים העומדים בפני חיל האוויר במזרח התיכון המשתנה. נחושתן אמר שמערך מטוסי הקרב המאוישים ימשיכו להיות עמוד השדרה של חיל האוויר והבהיר שהאף-35 יעניק לחיל האוויר "לא שדרוג של יכולות, אלא קפיצה דרמטית של יכולות".

חיל האוויר הזמין 20 מטוסי אף-35 מארה"ב, והוא מתכוון להזמין בעתיד מטוסים נוספים כדי לצייד בהם שלוש טייסות קרב. המטוס מוגדר כמטוס "דור חמישי" המשלב יכולות של חמקנות ממכ"ם עם מערכות תקשורת, מכ"ם ועיבוד נתונים מתקדמות שמאפשרות לו לעקוב אחרי מטרות ב-360 מעלות. הדבר מאפשר לנתח את תמונת שדה הקרב, ללא הזדקקות למערכות חיצוניות.

המטוס מיוצר על ידי חברת לוקהיד-מרטין האמריקאית, אבל באחרונה נקלעה תוכנית ניסויי הטיסה והפיתוח לקשיים מתמשכים שגרמו לעיכובים של עד חמש שנים בכניסתו המלאה לשירות. בעקבות זאת, עלה מחיר המטוס מ-69 מיליון דולר ל-133 מיליון דולר למטוס.

האלוף נחושתן נשאל בסוף הרצאתו על הפרסומים ב"הארץ" לגבי הקשיים בתוכנית הפיתוח של המטוס ואמר שלדעתו האף-35 "חיוני מאין כמותו למדינת ישראל ולחיל האוויר וצה"ל. יש הסכם חתום מבחינתנו. ישנם קשיי פיתוח ויכול להיות שזה יתבטא בלוח הזמנים, אבל אני חושב שזה פחות דרמטי".

"אם תסתכל על תהליך פיתוח של כל מערכת נשק חדשה, יש עליות וירידות, יש קשיים", הסביר. "האף-35 ימצא, אני מקווה, את דרכו לחיל האוויר. באופן מסורתי, אנחנו קונים מטוסים מארה"ב וזה המטוס היחיד שמפתחים שם. מדינת ישראל זקוקה למערך מטוסי הקרב שלה במציאות הזאת יותר מתמיד, ומשקלו הסגולי עצום. אני לא רוצה לחשוב על מצב שלמישהו אחר במזרח התיכון יש את המטוס הזה ולנו אין".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ